Jedná se o „Pochod dobré vůle“ centrem Prahy a následující veřejné shromáždění v sídle Senátu ve Valdštejnské zahradě. Sraz účastníků Pochodu dobré vůle je před 14. hodinou na náměstí Franze Kafky (na rohu Staroměstského náměstí). Odtud projdou částí židovského města, zastaví se na Palachově náměstí před Rudolfinem a pochod zakončí na Klárově, kde se připojí k navazujícímu shromáždění. Cílem je vytvořit pokojným a kulturním chováním kontrast k agresivním vystoupením rasistů a společně deklarovat, že antisemitismus do slušné společnosti nepatří. Podobně jako v předchozích letech, kdy se pochodu zúčastnilo několik stovek lidí, bude i letos připravena umělecká náplň.

Obrázek 1Dramaturgie letošního, již desátého ročníku, sleduje osudy jedné konkrétní postavy. Je jí akademická malířka Helga Hošková-Weissová, která byla v jedenácti letech s rodiči deportována do Terezína. Tam si vedla deník a kreslila obrázky. Reprodukce některých z nich budou součástí scény, která bude tentokrát vytvořena v parčíku na Klárově. V režii Lenky Sedláčkové tam uslyšíme zdramatizované úryvky z deníku paní Hoškové, na něž naváže hudební vystoupení jejího syna Jiřího Hoška a vnučky Dominiky Hoškové. Na programu se budou podílet další umělci, kteří svou aktivní účastí podpoří myšlenku celé akce. Uslyšíme kantora liberecké židovské obce a zpěváka Michala Foršta, v interpretaci textů se opět setkáme s herci Janem Potměšilem a Tomášem Töpferem. Paní Hošková, která přežila Auschwitz a osvobození se dočkala v Mauthausenu, bude osobně přítomna.

Obrázek 2Pozvání dále přijal místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, izraelský velvyslanec Jaakov Levy a ředitel pražské kanceláře Nadace Konrada Adenauera dr. Werner Böhler.

V posledních letech jsme svědky narůstajícího antisemitismu v Evropě i v naší zemi. Touto akcí chceme mobilizovat všechny občany, kterým není tento vývoj lhostejný, a povzbudit je k občansky statečnému postoji. Filosof Edmund Burke kdysi řekl, že k triumfu zla postačí, když slušní lidé nebudou dělat nic. Zveme Vás, abyste společně s námi dali najevo, že jsme se z minulosti poučili.

Mojmír Kallus
Předseda ICEJ ČR

Další podrobnosti a aktuality naleznete na stránkách www.vsichnijsmelidi.cz.

Pozvánka