Věrná replika legionářského vlaku z období let 1918 – 1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií, je naučným projektem Československé obce legionářské. Ta během let 2011 – 2015 zakoupila 11 vyřazených historických vagonů.

Jeden dlouhodobě zapůjčily České dráhy, a. s., a jeden vagon zrekonstruovala a dodala slovenská strana v čele s Nadáciou Milana Rastislava Štefánika a Klubom historickej techniky RD Zvolen.

Dnešní podobu Legiovlaku tedy tvoří celkem 13 vagonů.

Vlastní lokomotiva

Od letošního května vlak táhne vlastní parní lokomotiva. Vlakovou soupravu také doplnily cisternový a plošinový vůz, na kterém si bude parní lokomotiva vozit vodu a uhlí (protože na nádražích nejsou vodní pumpy a sklady uhlí jako v době, kdy byly parní lokomotivy používány).

Reálné vybavení včetně auta a samopalů

Aby se Legiovlak co nejvíce podobal reálným legionářským vlakům a simuloval životní podmínky a bojové činnosti našich legionářů, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se tedy skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného, ozbrojeného dělem a kulomety, a dvou vozů plošinových. Na těch je k vidění také obrněný automobil Austin.

Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918 – 1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále, kde bojovaly s bolševiky.

Expozice z historie

Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, figuríny legionářů v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. Návštěva je možná také pro školy, kterým bude poskytnut odborný komentář, ty se ale musí předem objednat.

 

 

www.csol.cz