Výstavu připravil pražský magistrát ve spolupráci s městskou částí Praha 1, Národním muzeem a Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Návštěvníci na ní uvidí historické fotografie a reálie mapující minulost a současnost Historické budovy Národního muzea, Nové budovy Národního muzea - původní budovy Federálního shromáždění - a Čelakovského sadů. Výstava je věnována dopravě, zeleni, původnímu vedení tramvajových tratí i stavbě Severojižní magistrály.

„Je vidět, že když táhneme za jeden provaz, Praze to pomáhá. Okolí muzea vzkvetlo díky příkladné spolupráci IPRu, městské části a magistrátu, při které jsme se opravdu chovali jako jedno město se společnými zájmy,“ říká náměstek primátora Petr Hlaváček.

Čelakovského sady před rekonstrukcí

Čelakovského sady před rekonstrukcí

Všech 26 velkoplošných panelů je umístěno v prostoru budoucí tramvajové tratě. Výstava tak zároveň zve k užívání celého prostoru Muzejní oázy, který po dlouhých letech patří opět i chodcům. Koncem března zde navíc byly umístěny první Pražské židle a stolky, které letos opět vylepšují veřejný prostor Prahy.

„Možná jste slyšeli o Manuálu tvorby veřejných prostranství z dílny naší Kanceláře veřejného prostoru. Tady lze vidět, co tenhle dokument přináší v praxi. Byly zde využity nejmodernější postupy pěstování stromů a květin. Je to také jedno z prvních míst, které využívá nový jednotný mobiliář,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.