Lidský mozek je zázrak. Podle vědců je výkonnější než nejlepší současné počítače. Jeden z nejvýkonnějších superpočítačů současnosti totiž  pracuje rychlostí 92 trilionů operací za sekundu a má osm terabajtů operační paměti. A je 413krát pomalejší a má 481krát méně operační paměti, než má lidský mozek. A právě jeho tajemství osvětluje festival Týden mozku.

Přednášky českých kapacit

Festival má letos už dvacátý ročník. Oproti těm minulým bude o dva dny delší a bohatší o doprovodný interaktivní program pro celé rodiny. Nejvýraznější částí akce jsou přednášky - každý den se dopoledne i odpoledne uskuteční hned tři v podání českých odborníků v oblasti neurověd na zajímavá témata - jako jsou například moderní neurochirurgické metody, dětská neurochirurgie, orientace v prostoru nebo souvislosti mezi neurovědou a umělou inteligencí.

Přednášet budou kapacity jako prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., prof. MUDr. Vladimír Komárek, CSc., nebo MUDr. Karel Ježek, Ph.D., a další. Všechny akce jsou zdarma, je ale nutné se na ně registrovat.

Film o autismu a další

Kromě přednášek bude na festivalu promítnut i dokumentární film Děti úplňku, který vznikl z iniciativy manželů Petry a Petra Třešňákových, rodičů dnes dvanáctileté Dorotky, která trpí těžkou formou autismu. Snímek představuje životy čtyř rodin s dětmi postiženými autismem, po projekci následuje debata s Petrem Třešňákem.

Nejen česká tradice

Podobné akce se tradičně v březnu konají na evropském i americkém kontinentu. Jejich koordinaci má v Evropě na starosti European Dana Aliance for the Brain (EDAB) a na americkém kontinentě Dana Aliance for Brain Initiatives.

V České republice se přednášky konají pod záštitou Ústavu experimentální medicíny AV ČR, v. v. i. a České společnosti pro neurovědy. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.