Pražské náplavky ožívají a získávají novou podobu. Další v řadě se stala náplavka nábřeží Na Františku mezi Čechovým a Štefánikovým mostem, která prošla v uplynulých měsících rozsáhlou přestavbou. Výsledek 120 milionové rekonstrukce si dnes z parníku Vyšehrad prohlédl i pražský primátor Pavel Bém, radní pro dopravu Radovan Šteiner a ředitel Technické správy komunikací Luděk Dostál.

„Úspěšně pokračujeme v rekonstrukci náplavek – v červenci bylo otevřeno Rašínovo nábřeží – a tím k zachování genia loci vltavských nábřeží a rozšiřování klidových zón pro Pražany i návštěvníky metropole,“ řekl primátor Bém. „Náplavka Na Františku byla velmi frekventovaným kotvištěm lodí a navštěvovalo ji mnoho lidí při pěších procházkách. I do budoucna tomu tak bude – a to v ještě větší míře. Lokalita, přes kterou mimo jiné povede cyklostezka, má sloužit jako oddechová zóna. V tomto úseku cyklostezky byl také poprvé v Praze zkušebně použit nový typ dlažby, po kterém se bude lépe jezdit všem typům kol, nejen horským. V následujícím roce by měla být tímto způsobem předlážděna celá trasa náplavky od Štefánikova mostu až po Železniční. Celkové náklady na rekonstrukci náplavky přesáhly 120 miliónů korun, z toho 95 milionů město získalo ze evropských fondů a zbytek poskytlo ze svého rozpočtu,dodal primátor.

Při rekonstrukci se nezapomnělo ani na loďaře, pro které je za pobřežní zdí vytvořen systém pacholat. Pro kotvící lodě vzniklo i zázemí v podobě rozvodu vody, elektrické energie a kanalizace.

Oprava byla nutná, protože pobřežní zeď včetně komunikace byla ve velmi špatném, místy až dezolátním stavu vlivem častého zaplavování a kolísání hladiny Vltavy. I do průběhu rekonstrukce zasáhla negativně jarní povodeň,“ sdělil Luděk Dostál, ředitel TSK hl. města Prahy.

Při rekonstrukci došlo k sanaci a statickému zajištění pobřežní zdi. Hlava koruny zdi byla zpevněna a vyrovnána, v úseku pro plavení koní došlo k jejímu navýšení tak, aby se omezilo časté zaplavování. Vozovka byla opravena až na únosnou základovou spáru a došlo k jejímu předláždění. Zároveň proběhla rekonstrukce všech schodišť a repase kovových prvků.

Původní nábřežní a podbřežní zeď, která byla postavena v letech 1900 až 1904, je obložena kyklopským zdivem a na nábřeží je ocelové zábradlí umístěné mezi žulovými sloupky. U schodišť je zábradlí z kamenných prvků a litiny. Na nábřeží je i historická budova limnigrafu z roku 1907.

 

V Praze 18. 10. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

  • Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete ve fotogalerii.

 

Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945