V České republice existuje deset tzv. doléčovacích center, v nichž se zpět do normálního života navracejí lidé, kteří se čerstvě zbavili závislostí. Doléčovací centrum SANANIMu, které dnes dopoledne slavnostně otevřel pražský primátor Pavel Bém, je kapacitně největší. Unikátní je tím, že v připojených chráněných bytech pamatuje i na matky s dětmi. V současné době například dochází do Doléčovacího centra na ambulantní péči 33 klientů, v chráněném bydlení bydlí 16 klientů a dvě matky, každá s jedním dítětem. Ročně využije služeb Doléčovacího centra na 200 klientů.

 „Před patnácti lety se Sananim rodil jako jedno z prvních specializovaných zařízení na protidrogovou problematiku, uvedl ve svém vystoupení pražský primátor Pavel Bém, který se o rozvoj protidrogové péče v metropoli výrazně zasloužil. „Za tu dobu se podařilo vybudovat jedinečný systém, jehož je doléčovací centrum nedílnou součástí a jehož služby pomohou – bez přehánění – zachránit život ročně stovkám klientů. Tento systém funguje a jeho služby se neustále rozšiřují díky stále se zvyšující podpoře města, které z vlastních zdrojů pokrývá rostoucí dysfunkci státu. Tak i díky osm a půl milionové investici z městského rozpočtu mohla být nevyužitá mateřská škola přebudována na doléčovací centrum, chráněné bydlení, kavárnu a keramickou dílnu a další zařízení, která pomohou léčeným lidem s nalezením jejich místa ve společnosti a usnadní jim návrat do normálního života.“

Doléčovací centrum o. s. SANANIM vzniklo v roce 1996. Je to nestátní zařízení, které  poskytuje následnou péči klientům po léčbě ze závislosti na nealkoholových drogách. Je důležitým článkem v základní síti zdravotně-sociálních služeb Prahy a slouží především lidem s trvalým bydlištěm na území metropole. Poskytuje tyto základní služby: ambulantní doléčování, chráněné bydlení s kapacitou 25 lůžek a chráněná pracovní místa v kavárně a keramické dílně. Jedinečné je toto zařízení v tom, že poskytuje chráněné bydlení pro matky s dětmi z celé ČR.

V současné době například dochází do doléčovacího centra na ambulantní doléčování 33 klientů, v chráněném bydlení bydlí 16 klientů a dvě matky, každá s jedním dítětem. Ročně využije služeb doléčovacího centra na 200 klientů.

„Doléčování je v léčbě závislosti velmi významná fáze,“ říká vedoucí doléčovacího centra o. s. SANANIM Pavla Makovská Dolanská.  „Po ukončení léčby a v počátcích abstinence klient potřebuje intenzivní podporu a pomoc při budování nového života.“ Často je totiž konfrontován s tím, že jeho plány a představy vytvářené během pobytu v léčbě jsou nereálné a na jejich naplnění potřebuje dostatek času a trpělivosti. Pokud mu během tohoto období není poskytnuta odborná péče, velmi často hrozí opětovný návrat ke starým návykům a zneužívání drog.

Základním principem doléčování je pohled na každého klienta jako na osobnost s vlastními nároky a potřebami. Klient má do určité míry možnost volby struktury doléčovacího programu tak, aby jeho potřebám odpovídal a vedl k efektivnímu naplňování  osobních cílů. Proces doléčování je orientován na dvě základní oblasti:

  • hledání nového vlastního místa ve společnosti. S tím souvisí především: bydlení, práce/studium, koníčky, přátelé, odpočinek (užívat si bez drog), partnerské vztahy.
  • přijetí sebe samého a dosahování osobní spokojenosti. S tím souvisí především: dosažení pocitu svobody (bez závislosti na někom či na něčem), učení se  přijímat osobní výhry i prohry, schopnost myslet na budoucnost, plánování a hodnocení.

Základním cílem doléčovacího programu je prostřednictvím podpůrných, poradenských, terapeutických a svépomocných aktivit snižovat riziko relapsu drogové závislosti a podpořit udržení a další rozvíjení pozitivních změn, k nimž u klienta došlo před vstupem do doléčovacího programu.

Do cílové skupiny dále patří rodiče, rodinní příslušníci a partneři klientů doléčovacího centra. Doléčovací centrum sídlí v rekonstruovaném objektu v ulici Ovčí hájek 2549 v Nových Butovicích, který SANANIMu poskytla MČ Praha 13. Účelovou investiční dotaci ve výši 8,5 milionu korun na jeho přestavbu poskytlo hlavní město Praha.

 

V Praze 17. 10. 2006

 


Oblast zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem spadá do působnosti primátora hl. m. Prahy MUDr. Pavla Béma

 

 

Za správnost: Tereza Dvořáčková / tel. 236 002 945