Zpomalíme růst běžných výdajů, říká o rozpočtu náměstek Pavel Vyhnánek

Po měsíci ve vedení města schválila v prosinci nová koalice rozpočet na letošní rok. O rozdělení peněz na investice se ale rozhoduje teprve nyní. „Nejvíce prostředků půjde do dopravy,“ slibuje náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Byl jste úspěšným bankéřem, proč jste se před více než čtyřmi lety dal na dráhu komunálního politika?

V soukromé sféře jsem byl spokojený a neměl jsem příliš důvodů na tom něco měnit. Existují ale dva důvody, které mě následně přivedly k prvnímu kontaktu se světem komunální politiky.

Jaké to byly?

Když jsem se vrátil ze studií v zahraničí, koupil jsem si byt v Holešovicích na hypotéku jako spousta dalších lidí. Ve stejném domě tehdy radnice Prahy 7 jinou bytovou jednotku pronajala a za týden ji zprivatizovala za částku zhruba tři sta tisíc korun. Nový majitel pak byt za půl roku prodal asi za 2,7 milionu korun.

Druhá zkušenost s poměry na radnici byla také negativní?

Když jsem chtěl tříletého syna přihlásit do školky, skončil stejně jako všichni jeho vrstevníci hluboko pod čarou bez šance se dostat. Zjišťoval jsem, co městská část s tímto problémem dělá, ale tu to vůbec nezajímalo. Tehdejší radní pro školství mi řekl, že se to nedá řešit a že by pro moje dítě bylo vlastně lepší, aby do školky vůbec nechodilo a zůstalo doma s maminkou. Manželce ale končila mateřská.

A kvůli tomu jste skutečně vstoupil do komunální politiky?

Začal jsem na těchto tématech spolupracovat s Janem Čižinským (dnes starosta Prahy 7 a poslanec – pozn. red.), což nakonec vedlo až ke kandidatuře a vítězství ve volbách před čtyřmi lety v Praze 7.

Nelitujete vstupu do politiky?

Vždycky jsem přemýšlel nad svými rozhodnutími, která jsem v životě udělal, a občas jsem o nich zapochyboval. V tomto případě jsem ale nikdy nelitoval. V Praze 7 se nám skutečně podařila udělat spousta věcí a vážím si toho, že to voliči ocenili i v posledních volbách.

Pohnuli jste i s problémy, kvůli kterým jste do politiky vstupoval?

Zrovna u školek se nám podařilo navýšit počet míst tak, že se už nyní při zápisu všechny tříleté děti dostanou.

Jak dopadl případ s problematickou privatizací bytu?

Ve věci jsem podal trestní oznámení a zjistil jsem, že podobným způsobem tehdy městská část pod vedením ODS a ČSSD zprivatizovala desítky bytů. Způsob byl pokaždé stejný: obálkovou metodou někdo nabídl nesmyslně vysokou částku za pronájem a krátce na to si byt koupil v privatizaci za hubičku.

Jaký byl výsledek vyšetřování?

Policie moje trestní oznámení, které se postupně rozšiřovalo, nakonec bohužel odložila. Za sebe nemohu říct, že bych byl spokojen s prací, kterou policie předvedla. Způsob, kterým se postavila k tomuto případu i několika našim dalším oznámením, bylo jedno z mých největších zklamání za dobu, co jsem v politice.

Nyní jste se dostal až do funkce náměstka primátora pro finance. Co jste udělal za téměř dva měsíce ve funkci?

Klíčové bylo ještě v prosinci schválit rozpočet na rok 2019, protože jsme si hned po nástupu vytyčili cíl, že nechceme fungovat v rozpočtovém provizoriu. Kvůli tomu, aby městské části mohly schvalovat vlastní rozpočty, a také, abychom nekomplikovali hospodaření města. Museli jsme jednat rychle, samozřejmě jsme ale z velké části přebírali rozpočet předpřipravený ještě před naším nástupem.

O rozdělení prostředků na investice jste ale zatím nerozhodli.

Proto i nyní rozpočtem trávím čas a dolaďujeme rozdělení těchto financí (jedná se zhruba o 18,2 miliardy korun – pozn. red.). Abychom nezdržovali přijetí rozpočtu, tak jsme tuto složku umístili do takzvaných investičních rezerv. Dopředu jsme avizovali, že celý tento balík budeme postupně zpracovávat. Protože chceme postupovat s rozmyslem, nikoliv během pár týdnů rozhodovat o miliardách korun. Na únorovém jednání zastupitelstva bychom měli rozdělení už definitivně schválit.

Jak to teď vypadá? Scházíte se s jednotlivými gesčními radními a ti se snaží protlačit své projekty?

Samozřejmě za mnou přicházejí s dlouhým seznamem projektů, které by rádi uskutečnili. Mým úkolem je poskládat všechno dohromady, abychom se vešli do vyčleněného balíku peněz. Každopádně jde o náročná jednání, kde každý z radních musí být připraven k určitým ústupkům. Příští týden nás čeká výjezdní zasedání rady města, kde o tom budeme společně diskutovat.

O rozdělení investiční složky rozpočtu ještě není rozhodnuto, přesto už musíte mít představu, kam půjde nejvíce prostředků.

Jednoznačně to bude do oblasti dopravy, to mohu garantovat. Nerad bych zatím vypichoval konkrétní projekty, ale bude se především jednat o rekonstrukce dopravní infrastruktury, jako jsou mosty a silnice, a samozřejmě značná část půjde také na další rozvoj dopravní sítě pro automobily, veřejnou dopravu, pěší i cyklo.

Takže při budování infrastruktury nedostanou cyklisté zvláštní přednost před řidiči aut?

Rozhodně neplatí nálepky, které dostáváme, že jsme cyklofašisté, kteří brojí proti autům. Z rozpočtu to bude následně i patrné.

Byl podle vás dobře připraven rozpočet předešlým vedením kolem ANO?

Obecně byl v posledních letech největším problémem rozpočtu, že klesaly investice a naopak prudce rostly běžné výdaje. Abych byl konkrétní, tak v roce 2015 tvořily běžné výdaje 48 miliard korun a v roce 2018 už to bylo 68 miliard korun. Nárůst je tedy dvacet miliard za pár let. Investice zase spadly zhruba z patnácti miliard na sedm až osm.

Čím si to vysvětlujete?

Předchozí rada nebyla schopná shodnout se na prioritách, případně je nedokázala dotáhnout do konce. Celé se to pak snažili kompenzovat rozdáváním peněz v rámci běžných výdajů.

Tento nárůst ale přeci měl více důvodů. Magistrát třeba zvýšil příspěvky pro městské části.

To je pravda, nebylo to pouze vyhazování peněz, podíl na tom má například i vyšší počet žáků ve školách nebo nárůst platů. Ale takový trend existuje, je dlouhodobě neudržitelný a musíme ho zvrátit.

Vy jste však běžné výdaje pro letošní rozpočet nijak výrazně neomezili a znovu porostou o 5,8 miliardy oproti předešlému roku.

Některé položky navíc jsme respektovali a také část nárůstu je například kryta penězi od státu. Jinak jsme už ale podnikli první kroky a ve vybraných oblastech jsme prostředky umístili do takzvané rezervy. Nyní budeme podrobně zkoumat, jestli je jejich využití dostatečně opodstatněné.

Kam měly směřovat finance, které jste pozastavili?

Identifikovali jsme několik problematických oblastí. Například se dlouhodobě poukazuje na dotace ve sportu. V posledním návrhu rozpočtu pak mělo dojít k dalšímu navýšení, takže budeme muset velice pečlivě zvážit, jestli to je opodstatněné. Musíme však především řešit, jestli celkový způsob přerozdělování dotací a grantů je transparentní a účelný. Ke stejnému kroku jsme se uchýlili i v oblasti kultury a sociálních věcí, některé výdaje budeme blíže zkoumat i v případě dopravy.

Nemůže kvůli tomu být ochromen chod některých sportovních či kulturních institucí?

To se rozhodně nestane. Jde pouze o odstranění neefektivních výdajů. Například v oblasti kultury a sportu jsme řešili rozdávání peněz na srazy motorkářů, golfové turnaje, které se ani nekonaly v Praze, nebo na čistě komerční koncerty. Tady vidíme prostor pro úsporu, která nebude mít žádný negativní dopad na sportovní či kulturní organizace.

Naznačujete nehospodárnost u svých předchůdců. Máte podezření, že v některých případech mohlo dojít přímo i ke korupci?

To bych nerad předjímal, nicméně pokud na takové signály narazíme, budeme je rozhodně řešit.

Jak chcete další „projídání“ rozpočtu do budoucna zastavit?

Tím, že rozpočet budeme přísně hlídat, jiný způsob neznám. Nemáme ambici obrátit nárůst běžných výdajů v pokles, to už není reálné i s ohledem například na nárůst mezd. Cílem je ale tento nárůst zpomalit.