Náměstek primátorky Petr Dolínek, odpovědný za podporu sportu a volného času, je rád, že se podařila najít více než miliarda korun na vyšší platy učitelů, sport i volný čas.

Kde se vzaly peníze na rekordní podporu sportu a dalších aktivit?

Praha hospodařila s několikamiliardovým přebytkem. Kromě řady úspor a lepšího hospodaření zbylo hodně financí proto, že naši předchůdci na magistrátu nám nenechali žádné rozpracované investiční projekty, takže některé investice se prostě nepodařilo protlačit přes povolovací řízení. Z hlediska modernizace a rozvoje Prahy mne to sice mrzí, ale pro peníze jsme našli velmi dobré využití.

Jaké aktivity ve sportu Praha letos podpořila?

Přes 200 milionů korun tak obdržely fotbalové, hokejové, basketbalové a další kluby, na sportovní akce se podařilo najít 43 milionů korun, Sokol a podobné organizace obdržely 300 milionů korun. Považuji za důležité, že přes pět milionů korun dostaly na sportovní aktivity pražské školy, protože se dlouhodobě snažím o přípravu projektu, který otevře školní hřiště dětem zdarma tak, aby si mohly sport dovolit i potomci ze sociálně slabších rodin.

Hodně peněz šlo do školství. Jak jsou rozděleny?

Půl miliardy korun půjde na investice do škol, zejména na opravy a modernizaci. Dalších 400 milionů korun Praha pošle na platy učitelů. Uvědomuji si, že v Praze jsou za své nízké platy učitelé vlastně ještě trestáni vyššími životními náklady, takže po vzoru Londýna učitelům připlácíme. Navíc jsme prosadili 120 milionů na posílení platů asistentů pedagogů. To umožní zkvalitnění výuky a větší zapojení žáků do celého procesu vzdělávání.

Můžete zmínit některé konkrétní podpořené projekty?

Já si dovolím z každé oblasti vyjmenovat některé, jež mne zaujaly. Kromě „klasických“ sportovních klubů fotbalových, tenisových, hokejových a dalších jsme letos podpořili významně více než 40 tělocvičných jednot, přes 20 škol a Juniorské basketbalové mistrovství Evropy žen. Přes 200 milionů korun od nás dostalo na 150 sportovních klubů. Více peněz šlo na Junáka, domy dětí a mládeže nebo Českou tábornickou unii. A z oprav škol bych zmínil třeba Odborné učiliště Vyšehrad, Gymnázium Nad Štolou nebo ZŠ pro zrakově postižené na Praze 2.