Jiří Chum, moderátor: Praha možná přijde o Libeňský most, který spojuje Holešovice s Palmovkou. O jeho demolici budou dnes rozhodovat zastupitelé hlavního města.

Martin Karlík, reportér: Most stojí od r. 1928 a od té doby se nikdy neopravovala jeho nosná konstrukce. Architektem této kubistické stavby je Pavel Janák. V r. 2004 přišel magistrát s návrhem na přestavbu mostu a jeho rozšíření, odborníci a laici byli proti a začali usilovat o zapsání mostu na seznam kulturních památek. To se ale nepovedlo. Postupně se začalo mluvit o špatném stavu stavby. Po tom, co loni spadla lávka v Troji, na most pár týdnů nesměla auta a nejezdily tam ani tramvaje. Odpůrci bourání poukazují na to, že jde o architektonicky cennou stavbu, jediný kubistický most na světě. Podle radních je ale nejefektivnější možné řešení most zbourat. Bude to levnější a rychlejší než oprava toho stávajícího.

Jiří Chum, moderátor: Zbourat stavbu, která je podle posudku ČVUT v havarijním stavu a nahradit ji novou, navrhuje náměstek pražské primátorky Petr Dolínek z ČSSD. V úterý ho podpořili také radní. A právě Petr Dolínek je teď hostem Ranního interview Radiožurnálu. Pane náměstku, jak asi to dnešní hlasování dopadne? Máte vyjednanou dostatečnou podporu zastupitelů pro svůj návrh most zbořit?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já bych jen opravil jednu vaši větu – nenavrhuji to já, ale navrhují to odborníci, kteří jsou mostaři a stavaři, že ten most je vhodnější nahradit novým, aby měl životnost sto let, plnou nosnost, fungoval v době povodní a při dalších potřebných okamžicích, kdy by byl nějaký mimořádný stav. Co se týká podpory zastupitelů, tak já jsem ji nevyjednával napříč politickými kluby, já jsem přednesl předsedům klubů, členům dopravního výboru, členům rady a dalším zastupitelům názor odborníků, rozdal jsem jim materiály, kde jsou k dispozici analýzy, rozdal jsem jim prezentace, a je na každém z nich, jak se rozhodnou. Já to beru tak, že tento most je potřeba nahradit po všech diskuzích, které jsem absolvoval, právě proto, aby ten most byl plně funkční a nemuseli jsme jej neustále opravovat.

Jiří Chum, moderátor: Pokud tedy návrh zastupitelstvem projde, jaké body v tom vašem plánu následují, tj. kdy začnou případně dělníci most bourat? A bude místo Libeňského mostu do té doby, než bude stát nový most, nějaká provizorní lávka nebo most pro tramvaje? S čím se v tom scénáři počítá?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Nahrazení stávajícího mostu novým mostem bylo schváleno již za Tomáše Hudečka před čtyřmi lety, následně se rozběhlo výběrové řízení podle žlutého fidicu, to znamená na most za kompletní cenu s tím, že bylo přerušeno před dvěma lety. My bychom na toto výběrové řízení navázali, tím pádem bychom mohli mít začátkem příštího roku zhotovitele, který by dílo od nás převzal a během dvou až dvou a čtvrt roku by došlo ke zbourání a výstavbě nového mostu. Co se týká náhrady, ta byla několikrát složitě řešena a vždycky byla ve finále odmítnuta, a to buď z důvodu technických problémů nebo finanční nákladnosti, která by mohla být v řádu stamilionů nebo možná více než čtvrt miliardy, což jsou obrovské peníze. Na druhou stranu já se pořád snažím najít s kolegy z Technické správy komunikací nějakou případně nahrazující variantu, ale není to v tomto území jednoduché, protože Libeňský most, to není pouze most nad řekou, je to celé soumostí, je to více než 850 m, a náhradní řešení, takřka kilometrové, se jen tak běžně nestaví.

Jiří Chum, moderátor: Asi jste zaregistroval, že včera i v úterý prošel přes Libeňský most průvod, který nesouhlasí s tím plánem most bourat, a také část veřejnosti namítá, že bourat Libeňský most není správně. Co byste jim vzkázal (krom toho, co jste řekl)?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Jejich názor samozřejmě plně respektuji. Bohužel moje odpovědnost je jednoznačná, a to, aby tady byl fungující most na dalších sto let pro tramvaje, pro pěší, cyklisty a automobily, a zároveň, aby každý měl svůj oddělený pruh, to znamená, aby každý měl bezpečný pruh pro přepravu. A taky bych chtěl říct, že je tam spousta mýtů ze strany těch, kteří podporují stávající most. Např. i včera ve vašem vysílání pan architekt Lukeš jasně řekl, že to není most kubistický, ale most, který má i jiné prvky... To znamená, je kolem toho hodně mýtů. Ale já plně respektuji jednu věc – řada lidí má ten most ráda, obzvlášť lidé, kteří v daném území na Praze 7 žijí, líbí se jim, jak je tam postaven, a já bych také byl radši, kdybych byl v pozici, kdy ho mohu pouze opravovat, ale bohužel v 60., potažmo na konci 80. let se o ten most nikdo nepostaral, nezměnil izolaci toho mostu a ten tak stále degraduje – jak je z poslední analýzy známo, probíhá tam degradační síranová koroze a další, které nelze zastavit v pilířích mostu.

Jiří Chum, moderátor: Vy jste zmiňoval bývalého primátora pana Hudečka, ale vy jste přece ve vedení města už více než tři roky; o Libeňském mostě se začalo mluvit poté, co jste ho nechali v lednu na šest týdnů uzavřít kvůli provizorním opravám a stavu, který ohrožuje bezpečnost. Na co jste tak dlouho čekali?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Já jsem nečekal na nic, v rozpočtu Prahy jsem měl vždycky několik set milionů na nový most, problém byl v tom, že před dvěma lety tady část zastupitelů prosadila to, aby to výběrové řízení, které jsem mohl mít už v druhém kole, mohl jsem mít vítěze a mohl jsem de facto zadat stavbu vítězi během r. 2016, se přerušilo a aby se město pokusilo most rekonstruovat. V ten okamžik jsme museli začít od začátku s analýzami, protože všechny analýzy, které předtím byly, byly v rámci výstavby nového mostu.

Jiří Chum, moderátor: A teď už je pozdě?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: A ta analýza nám ukázala, že je ten most v ještě horším stavu, než jsme si mysleli. Jsou tam pávě ty nezvratné degradační procesy a celé to vede k tomu, že ten most už nikdy nebude mít tu možnost (i kdyby byl opraven), mít vlastnosti jako most nový.

Jiří Chum, moderátor: Teď je ještě ve hře Ministerstvo kultury, které nám potvrdilo, že rozhoduje znovu o památkové ochraně Libeňského mostu. Máte nějaký záložní plán pro ten případ, že by úředníci ten most prohlásili za památkově chráněný?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Za prvé by to bylo velmi zvláštní a já bych za tím cítil silnou politickou aktivitu některých lidí, protože dvakrát ten most takto vyhlášen nebyl, a pakliže najednou kvůli tomu, že pan starosta Čižinský z lidovců se tam s někým dohaduje, chce být primátorem a tak dále...

Jiří Chum, moderátor: Ale stát se to může...

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy, ČSSD: Ale kdyby se to stalo a zastupitelé dnes nehlasovali pro náhradu novým mostem, já jsem jasně deklaroval, že to plně respektuji a že udělám všechny kroky pro to, abychom se pokusili most zrekonstruovat, byť s vědomím, že už nedostaneme nikdy most, který bude sloužit ideálně pro Pražany – most, který bude mít samozřejmě vždycky své velké problémy a v budoucnu to bude stát velké peníze, aby mohl fungovat.