Dopravní uzavírky kvůli opravám komunikací štvou pražské řidiče. Jsou ale nezbytné. Havarijní stav Libeňského mostu, který musel být dočasně uzavřen pro dopravu, je toho jasným důkazem. „V minulých desetiletích Praha v oblasti údržby a oprav komunikací zaspala, my tento dluh nyní doháníme. Pokud bychom neopravovali, bylo by havarijních stavů mnohem více, a nastal by skutečný kolaps,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek (ČSSD).

V Praze je celá spousta uzavírek. Proč je jich tolik najednou?

V Praze se v minulých letech či spíše desítkách let na rekonstrukce a údržbu komunikací, mezi něž pochopitelně patří i mosty, bohužel dost zapomínalo. Možná to bylo i tím, žeuzavírky jsou nepopulární a politikům nepřinášejí kladné body. Roky platilo pravidlo, že ve volebním roce se nic nerozkopává. Já tyto hry odmítám. Opravovat zkrátka musíme. A to bez ohledu na to, jestli jsou nebo nejsou volby. Styděl bych se, kdybychom s tím nepohnuli kupředu. Praha je rozkopaná, je to samozřejmě nepříjemné, ale děláme to proto, abychom zlepšili stav silnic, chodníků i mostů. Kdybychom se na to vykašlali, za pár let by byl havarijní stav na každém rohu.

Je možné nějak eliminovat dopravní komplikace, které uzavírky přinášejí?

Pokud uzavřete důležitou komunikaci, pak vznikají dopravní komplikace všude na světě. Mnohokrát se potvrdilo, že nejhorší situace je v prvních dvou třech dnech, poté si řidiči najdou jiné trasy. Míra komplikací závisí na tom, o jak frekventovanou komunikaci jde, zda mají objízdné trasy dostatečnou kapacitu. Dopravní opatření se vždy připravují s předstihem, přesto je ale nutné po zahájení uzavírky sledovat aktuální situaci a reagovat na ni případnými dalšími kroky. Často lze pomoci třeba otočením jednosměrek, úpravou světelné signalizace či dočasným zákazem zastavení v ulici, kam se přesměruje doprava.

Nepomohlo by posílení komunikace s veřejností?

I v téhle oblasti se snažíme dělat stále víc a víc. Musíme využívat všechny možné kanály, protože třeba před plánovanou uzavírkou Husitské ulice jsme komunikovali už měsíce dopředu, o uzavírce vyšly desítky mediálních výstupů, byly letáky ve schránkách, informace na webu, plakáty, ale přesto se ukázalo, že řada řidičů o uzavírce nevěděla a zaskočila je. Problém je navíc v tom, že obyvatelé okolí uzavírky o ní většinou dobře vědí, zaskočeni jsou spíše lidé z jiných částí Prahy či mimopražští, kteří místem pouze projíždějí. To v důsledku znamená, že komunikace musí zasáhnout opravdu velké množství lidí, což jesamozřejmě obtížnější a nákladnější. Nicméně se to ukazuje jako nezbytnost a komunikaci budeme i nadále posilovat.

Jaká je aktuální situace kolem Libeňského mostu?

Most byl v kritických místech podepřen a mohl tak být znovu otevřen pro dopravu. Nyní musí padnout politické rozhodnutí, co s mostem dál. Již víme, že most není památkově chráněný. Odborníci z Kloknerova ústavu, kteří dělali kompletní diagnostiku soumostí, uvedli dvě možné varianty. První počítá se stavbou zcela nového mostu, druhou možností je most opravit. Já jsem požádal o spolupráci elitní české mostaře, kteří jsou součástí nově utvořené Technické rady pro mostní konstrukce. Již od nich mám jasné doporučení, postavit nový most. Je to výrazně lepší varianta z hlediska funkčnosti, bezpečnosti a životnosti mostu. Navíc je to i ekonomicky efektivnější, protože případný opravený mostby znamenal mnohem vyšší náklady na údržbu. Zároveň se prověřuje, zda a v jakém rozsahu bude možné využít stavební povolení na stavbu nového mostu, kterými již Praha disponuje z minulosti. Pro správné rozhodnutí musíme mít maximum informací. Já pevně doufám, že se kolem budoucnosti mostu nezačne opět politikařit. Praha potřebuje funkční a bezpečný Libeňský most, a to co nejdříve. Já proto udělám maximum.