Praha je historickou perlou a tradičním centrem kultury a vzdělanosti. Nelze však žít pouze z minulosti. Musíme hledět dopředu a nabízet Pražanům co nejlepší podmínky pro kvalitní život v našem městě. Jsem přesvědčen, že jeho nedílnou součástí je i sport, říká náměstek pražské primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek (ČSSD).

Pane náměstku, čím to je, že se sportu v Praze v posledních letech tak daří?

Základem všeho je nadšení lidí, sportovců, trenérů, pořadatelů akcí. Pražáci totiž chtějí sportovat a nadšeně sportují. Praha zároveň opakovaně prokázala, že dokáže být skvělým hostitelským místem vrcholných sportovních akcí, které se setkávají s obrovským zájmem veřejnosti. To jsou skvělé zprávy i pro budoucnost. Sport je fenoménem dneška. Je to pochopitelně nesmírně důležitá součást zdravého životního stylu i smysluplného trávení volného času. Je jednoznačně v zájmu města, aby lidé sportovali, aby se ke sportu vedly malé děti.

Vy máte sport na magistrátu na starosti, co se daří dělat pro jeho podporu?

V roce 2016 se Praha pyšnila titulem Evropské hlavní město sportu. Tento titul jsme nezískali nějakou náhodou ani omylem. Bylo to ocenění za to, jak se sport v Praze rozvíjí, jaké jsou zde možnosti pro sportování, jak kvalitní sportovní akce se zde pořádají a jak Pražáci ke sportu přistupují. Tehdy jsem veřejně slíbil, že udělám vše pro to, abychom úroveň podpory sportu v našem městě nejen udrželi, ale neustále zvyšovali. Z pozice radního pro sport vnímám jako povinnost zajistit sportu a sportovcům nejlepší možné podmínky. Troufám si tvrdit, že se nemusíme stydět. V roce 2017 se mi na podporu sportu v Praze povedlo získat téměř 642 milionů korun, což činí 1,2% z rozpočtu města, v letošním roce se částka vyšplhá přes 655 milionů korun. Oproti minulým letům se jedná o ztrojnásobení podpory, což považuju za obrovský úspěch.

Jak tyto finanční prostředky konkrétně sportu pomáhají?

Každoročně se opravují a modernizují desítky veřejně přístupných sportovišť. Staví se nové multifunkční haly a hřiště. Praha zároveň například loni podpořila bezmála 350 sportovních akcí od mezinárodních až po lokální. Hlavní město pomáhá s provozními náklady a investicemi nejen všem plaveckým bazénům a zimním stadionům, ale také 169 sportovním klubům. V rozvojovém programu i na podporu mládežnického sportu je zapojeno 63 293 dětí, nad jejichž startem do sportovního světa dohlíží 8925 trenérů ve 48 sportovních odvětví. Na podporu tohoto programu Praha uvolní každoročně 150 milionů korun. Hlavní město také pořádá velmi úspěšné sportovní akce pro veřejnost. Velmi rychle si popularitu získalo kluziště na Letné, které na přelomu loňského a letošního roku navštívily desetitisíce lidí, obrovský zájem byl i o běžkování ve Ski parku na Vypichu. Za fenomén už myslím můžeme označit tradiční Týden sportu zdarma, do kterého se zapojuje čím dál víc sportovišť a zájem veřejnosti je neuvěřitelný.

V posledních letech si v Praze mohou nabídku akcí pochvalovat i sportovní fanoušci. Které byste vyzdvihl vy?

Tradiční vlajkovou lodí je Pražský mezinárodní maraton, který se stal jedním z nejoblíbenějších a nejrespektovanějších maratonů na světě. Za obrovský úspěch a reklamu pro Prahu považuju historicky první ročník unikátního tenisového projektu Laver Cup, který sledoval doslova celý sportovní svět. Praha opakovaně hostila finále Davis Cupu i Fed Cupu, bylo zde mimořádně úspěšné mistrovství světa v hokeji, úchvatnou atmosféru mělo i halové mistrovství Evropy v atletice. Obrovský rozmach zaznamenává florbal, Praha bude letos dokonce pořadatelem světového šampionátu. Pořádají se zde skvělé cyklistické akce, nedávno to byly tradiční Pražské schody. Obrovskou tradici má v Praze i kanoistika na divoké vodě, Praha před pár dny hostila mistrovství Evropy. Takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho, protože jsem určitě na dost akcí zapomněl. Musím ale ještě připomenout, že jsme před pár měsíci mohli na Staroměstském náměstí hrdě přivítat dvojnásobnou olympijskou vítězku Ester Ledeckou, která je Pražačka.

Jakou má sport v Praze budoucnost?

Já jsem přesvědčen, že skvělou. Mám signály od zástupců řady sportů, že se jim daří zvětšovat členskou základnu, hlásí se jim spousty dětí. Zároveň ale sportují i starší generace. Nedávno jsem měl tu čest zahájit Sportovní hry seniorů, které probíhaly v nádherné atmosféře. Já osobně jsem připraven v podpoře sportu v Praze nepolevit. Pevně totiž věřím, že se tato investice, nejen do sportovní infrastruktury, ale i do vzdělání a ohodnocení trenérů, zázemí a vybavení klubů a podpory sportovních akcí se městu v příštích letech bohatě vrátí.

Znáte Prahu sportovní?

Projekt Praha sportovní vznikl, aby podpořil veškeré sportovní a volnočasové aktivity, které hlavní město nabízí. Od pozvánek na tradiční i netradiční akce, zajímavosti z prostředí

sportu, reportáže a videa z pražských stadionů a hřišť, až po obsáhlou praktickou databázi klubů či sportovišť, kterou má Praha sportovní k dispozici.

Prací Magistrátu hl. města Prahy v této oblasti není pouze shromažďování informací a tvoření databází. Jedná se o komplement již existujících prostředků podpory sportu v Praze, jako jsou grantové programy, partnerství sportovních akcí či investiční výstavba v této oblasti.

Praha sportovní je zároveň pořadatelem několika unikátních sportovních akcí pro širokou veřejnost, které se setkávají s obrovským zájmem veřejnosti.