Karolína Koubová, moderátor: Pražští radní minulý týden odsouhlasili zákaz vjezdu kamionů delších než 12 metrů do Prahy, a to v té nejtvrdší variantě, čili i na Jižní spojku, Štěrboholskou radiálu a Spořilovskou ulici – na úseky, které zatím nahrazují chybějící východní část Pražského okruhu. Jde o populistický krok před volbami, nebo o skutečnou snahu chránit Pražany před hlukem a zplodinami? Nepřesouvá tak pražský magistrát problém na bedra STC (Středočeský kraj) a jeho obcí? Ptáme se v dnešním Pro a proti. Ve studiu vítám náměstka pražské primátorky pro dopravu Petra Dolínka z ČSSD a také středočeského radního pro oblast dopravy Františka Petrtýla z hnutí ANO. – Pane náměstku Dolínku, proč pražští radní přistoupili k té nejpřísnější variantě zákazu (když víme, že na stole byly tři)?

Petr Dolínek: My zákaz kamionů do Prahy, resp. ochranu zdraví Pražanů od zplodin a dalších vlivů, které způsobuje tranzitní nákladní doprava v Praze, projednáváme více než rok a půl. A v zásadě jsme měli za sebou nejdřív sérii přípravných jednání, potom jsme nechali připravit projekty, které zmínily tři varianty. O té nejměkčí, to znamená na stávajícím Pražském okruhu zakázat sjezd směrem do Prahy tam, kde to ještě zakázáno není, přes takovou kompromisní variantu, která již trošku více chrání Pražany, ale umožňuje právě v té náhradní cestě jízdu kamionů, to znamená Štěrboholská a Spořilovská apod., až po tu nejtěžší variantu. Potom jsme letos na začátku roku, resp. v prvním pololetí, projednávali tyto varianty s MD (Ministerstvo dopravy), středními Čechami, kde...

Karolína Koubová, moderátor: A mluvil jste o kompromisu (promiňte, že vám do toho vstupuju) ...

Petr Dolínek: To právě řeknu: MD (Ministerstvo dopravy) a střední Čechy na tom velkém společném jednání za účasti policie jednoznačně argumentovaly, proč by měla být kompromisní varianta, z toho já jsem přišel na radu (to byla ta mezivarianta) a kolegové z rady se po delší diskusi jednoznačně přiklonili k té nejtvrdší variantě, to znamená ochránit v co nejvyšší míře Pražany.

Karolína Koubová, moderátor: A to je proč? (Na to jsem se ptala.)

Petr Dolínek: Ta věc je úplně jednoduchá: V tuto chvíli máme za sebou mnoho a mnoho let, kdy po Praze jezdí tranzitní nákladní doprava a kdy jezdí velmi hustě obydlenou částí Prahy (Na Spořilově bydlí 12 – 15 tisíc obyvatel, jsou tam základní školy) – doprava je tam ve dne, v noci, snad vyjma neděle – a je to něco, co je velmi nepříjemné a co se nedá dlouhodobě tolerovat, a hlavně máme na to studie, které ukazují, že i Pražané díky samozřejmě těm efektům, které z toho vznikají, mají potom (hlavně chronicky nemocní lidé nebo děti) zvýšenou úmrtnost nebo mají potom těžké zdravotní problémy apod.

Karolína Koubová, moderátor: Pane radní Petrtýle, rozumíte pražským radním, že chtějí takto chránit Pražany? Vy byste přece asi pro středočeské občany udělali totéž, nebo ne?

František Petrtýl: Já si myslím, že se to musí vzít v nějakém větším kontextu a že se musíme na tento problém koukat jakoby na jeden velký celek.

Karolína Koubová, moderátor: ... Nedělit Prahu a střední Čechy?

František Petrtýl: Přesně tak. Tady komunikace... A jestli po ní jezdíte... Je každému jedno, jestli jste z Prahy, ze středních Čech nebo z jakékoliv části naší republiky. Co se týče rozhodnutí pražské rady, byli jsme překvapeni – předpokládali jsme jemnější variantu, protože jak tady již zmínil pan náměstek Dolínek, tak 23. 5. došlo k jednání na MD (Ministerstvo dopravy), kde MD (Ministerstvo dopravy), Státní fond dopravní infrastruktury, Policie ČR, policie Středočeského kraje, STC (Středočeský kraj) ... teď ještě, abych na někoho nezapomněl...

Karolína Koubová, moderátor: ... prostě všichni zúčastnění řekli „budeme pro kompromis“ ...

František Petrtýl: ... prohlásili, že je neakceptovatelná ta nejtvrdší varianta, takže proto jsem byl trošku překvapen tímto rozhodnutím...

Karolína Koubová, moderátor: Bylo to tady, pane náměstku Dolínku, zmíněno – 23. 5. všechny zúčastněné strany se dohodly na tom, že nejde schválit tu nejtvrdší variantu, protože by mohl nastat kolaps a tak dále, a najednou v červenci pražská rada řekne, „bude to ta nejtvrdší varianta“, a už i pražská primátorka Adriana Krnáčová se vyjádřila, že ji bude těžké prosadit, protože to musí projít tím různým úředním kolečkem – musí se vyjádřit policie, silniční správa, Ministerstvo dopravy – to už svůj nesouhlas, mimochodem, dalo najevo... Čili nenahrává to těm domněnkám, že jde pouze o předvolební populismus nebo strategii Prahy zatlačit na MD (Ministerstvo dopravy) s dostavbou Pražského okruhu?

Petr Dolínek: To v žádném případě, protože kdyby to mělo být tlačení na MD (Ministerstvo dopravy), tak je to v ten nejhorší čas, protože ministr dopravy v zásadě končí za tři měsíce, možná bude pokračovat v příští vládě (to nemůže dneska nikdo říct) ... To znamená, kdybychom se dneska rozhodovali, že takto chceme tlačit na vládu nebo na ministra dopravy, tak ničeho nedosáhneme, protože tato vláda se blíží ke konci svého mandátu... Takže opravdu to volební populismus není. Naopak je to ochrana...

Karolína Koubová, moderátor: Promiňte – říkáte, že to není tlak na MD (Ministerstvo dopravy), ale předvolební populismus to přece jen být může – máme za chvilku volby a vy jako jednička na pražské kandidátce...

Petr Dolínek: Ne, ne, ne – v žádném případě. Já jsem zmiňoval už na začátku, že více než rok a půl projednáváme toto téma – to znamená, to bylo v době, kdy se vůbec netvořily žádné kandidátky.

Karolína Koubová, moderátor: Dobrá, ale teď je tu ten nejtvrdší zákaz – rok a půl to projednáváte, dohodnete si kompromisní variantu, a nyní přijdete s nejtvrdším zákazem...

Petr Dolínek: No, tak ano, protože rada Prahy je volena Pražany, resp. zastupitelstvo volí radu a zastupitelstvo volí Pražané – a máme hájit zájmy Pražanů, a v té diskusi, která kolem toho byla (nebyla jednoduchá, ta diskuse, nebyla krátká), došla rada ve finále k jednoznačnému názoru (a jednomyslnému), že prostě nepůjdeme do kompromisu a že rada požaduje pro Prahu tu nejlepší ochranu pro své obyvatele – a takto jsme se rozhodli, bez jakékoliv vazby na jakékoliv volby. Ale já bych tady chtěl zdůraznit jednu věc: My vnímáme Prahu a střední Čechy jako jednu velkou aglomeraci. Myslím si, že nikdo neodpracoval za poslední tři roky to, co Praha a pražská rada (předtím s panem hejtmanem za ČSSD, teďka s panem kolegou Petrtýlem z hnutí ANO) ve věci integrace dopravy – vlaků, autobusů a dalšího. Máme integrováno Benešovsko, Mělnicko, teďka od konce srpna bude integrováno Kladensko, jeden jízdní doklad, levnější náklady na cestování... To znamená, tady se ukazuje, že my skutečně chápeme Prahu a střední Čechy jako jeden živoucí organismus a my nepřenášíme ten problém do středních Čech. Silniční komunikace nebo komunikace ve středních Čechách na to nemají – přepravovat nákladní dopravu – tam bezesporu dojde k tomu, že tam bude zakázáno, aby po těch cestách jezdily kamiony... To znamená, my jsme věděli, že to nepřenášíme na střední Čechy, protože ty komunikace jsou ve stavu, i díky státu, že na to dává málo peněz, dlouhodobě (nejen poslední tři roky, ale posledních deset let), že nemůže unést (ten systém komunikací ve středních Čechách) takovouto dopravu, takže proto jsme věděli, že to nehážeme na naše přátele ze středních Čech.

Karolína Koubová, moderátor: A kudy budou ty kamiony jezdit, když ne po Jižní, Štěrboholské a Spořilovské a ani na komunikacích obcí středních Čech?

Petr Dolínek: To já se ptám pořád dokola Ministerstva dopravy, co zabezpečilo za posledních deset let pro to, aby mohly kamiony někudy jezdit... Ale rozhodně to není tak, že posíláme dopravu skrz hustě obydlenou městskou část a skrz další městské části. Dotýká se to Spořilova, Zahradního Města a dalších míst... Ale samozřejmě MD (Ministerstvo dopravy), resp. Státní fond dopravní infrastruktury a ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic) mají na starost nejen dálnice, ale i takové ty státovky (jak se tomu lidově říká) – a ty by měly být ve stavu, že jsou schopny tranzitní dopravu vstřebat.

Karolína Koubová, moderátor: K tomu se dostaneme. Jak vám zní ten argument, pane radní Petrtýle, že pražští radní berou jaksi pražskou dopravu a středočeskou dopravu jako jednu aglomeraci, dělají všechno možné pro tu integraci, a nepřesouvají ten problém do středních Čech, ale že je to problém Ministerstva dopravy?

František Petrtýl: Já znova musím opakovat to, co jsem řekl na začátku – že na to musíme koukat jako na nějaký celek. Já jsem velice rád, že tady bylo zmíněno, že ve spolupráci s Ropidem střední Čechy vytvořily IDS (integrovaný dopravní systém) Středočeského kraje – to znamená, že tady v tom se velice dobře shodujeme.

Karolína Koubová, moderátor: A chápete tedy, kudy budou ty kamiony teď jezdit, pokud by skutečně prošel zákaz vjezdu kamionů do centra?

František Petrtýl: Abych vám řekl pravdu, tak nevím, protože jsme skutečně udělali poctivou analýzu a zkusil jsem udělat projekt, kudy by ty kamiony mohly vést po území STC (Středočeský kraj). Ty komunikace druhé a třetí třídy nesplňují základní technické podmínky – to znamená, nejsou únosné, jsou úzké, špatná niveleta, jsou neúnosné mosty, takže... Už jsem to několikrát říkal: Kdybychom to skutečně takto měli realizovat, tak máme kamiony vystaveny až do Jihlavy někam... Ale ještě bych se chtěl vrátit k tomuto: Jediná možnost, co by byla – což mně připadá úplně bizarní (mám tady i mapku) – kdyby kamiony měly jezdit po silnicích první třídy, tak např. z Průhonic když byste se chtěli dostat do Mladé Boleslavi, tak byste museli jet na sjezd k Havlíčkovu Brodu, potom Kolín – Nymburk...

Karolína Koubová, moderátor: Jakou budou mít jinou možnost, pane radní Petrtýle?

František Petrtýl: Já stále věřím v to, že (chápu i tady pana náměstka Dolínka) najdeme nějaký kompromis a že tady Jižní spojka a podobné komunikace budou moci být využívány, protože v době vzniku (což je někdy v 80. letech) byly tyto komunikace brány jako tranzitní komunikace, které mají nahradit/suplovat Pražský okruh, který dodnes není vybudován – a to je zcela jasné řešení pro nás pro všechny – že to je jediné možné řešení...

Karolína Koubová, moderátor: Ale to nebude zítra (jak všichni víme).

František Petrtýl: Ano, to nebude zítra...

Karolína Koubová, moderátor: Vy se oba, pánové, v Pro a proti shodnete, že středočeské komunikace nejsou uzpůsobeny na tranzitní dopravu a že za to do značné míry (jak říkal pan Dolínek) může MD (Ministerstvo dopravy) – resp. stát – který dlouhodobě nedělá to, co má, aby mohly právě kamiony jezdit už třeba po Pražském okruhu. Ale Dan Ťok, ministr dopravy, řekl, že ve skutečnosti Praha zákaz nechce, ale že radní potřebují, aby to zatrhla policie, protože je před volbami – tedy policie, která shledá, že opravdu úroveň těch komunikací není taková, aby to tam mohla povolit. Je to tak?

Petr Dolínek: Je nejhorší, když politik lže – a pan Ťok lže. On mi vůbec nezavolal, nezeptal se na pohnutky rady. Jestli to konzultoval s někým jiným, tak rozhodně s námi ne...

Karolína Koubová, moderátor: On říká jen svůj názor... To nemusí být lež. To je jeho vyjádření, jeho názor.

Petr Dolínek: Ne, ne, ne – to není jeho názor, to už je za hranou, protože když on říká a podsouvá nám takovéto myšlenky, tak je to skutečně lživé vyjádření. Jedna věc je říct, že se domnívá, že by to takto mohlo směřovat, ale jeho vyjádření bylo jiné... Také Státní fond dopravní infrastruktury se zachoval velmi zbaběle nebo nečestně v tom, když prohlásil – jak zástupci fondu, tak MD (Ministerstvo dopravy) – že Praha by nemusela mít z fondu peníze... Přece fond neslouží jako politický nástroj nebo hračka nějakého ministra... Ten fond má sloužit k tomu, aby se dávaly peníze tam, kde je to v dopravě potřeba.

Karolína Koubová, moderátor: Ale vy jste řekl, že vám stejně nedávají moc peněz, takže to zase tolik vadit nebude...

Petr Dolínek: Ne, ne, ne – já jsem to samozřejmě řekl ironicky, protože v tuto chvíli my oproti středním Čechám a jiným nemáme takovouto síť dvojkových a trojkových cest, v Praze je jiný systém komunikací – my v Praze dáváme do silnic přes dvě miliardy ročně, do jejich oprav, aniž by nám na to dával stát...

Karolína Koubová, moderátor: Takže to byla ironie, to vaše vyjádření, pane náměstku?

Petr Dolínek: Bylo to s nadsázkou, protože jednoznačně oni nám skutečně dávají v řádu sto, dvě stě, tři sta milionů korun ročně, víc ne – a je to směšné na to, co by Praha potřebovala, notabene my jen letos dáváme přes dvě stě milionů na protihlukové stěny a na opravy např. Jižní spojky nebo na 5. května... To znamená, to jde z našeho rozpočtu, ne ze státního, to si jiný kraj nemůže dovolit – Praha má to štěstí samozřejmě, že teďka jsou finančně úspěšné roky, ale třeba střední Čechy si v minulých letech – v dobách pana Ratha – musely vzít půjčku na opravdu silnic (kdyby chtěly střední Čechy opravit všechny mosty, tak jim na to stát nedá – musely by si opět vzít půjčku – je to prostě velmi nelehké). Myslím si, že stát by měl celkově (a to není, jak jsem říkal, problém jen posledních tří let, ale deseti let) přehodnotit tu politiku, jak je ochoten financovat vůbec silniční dopravu, resp. stav komunikací v ČR. Proto já jsem říkal, že pan ministr se vyjádřil podle mě lživě... Protože on na tom jednání neseděl, on to se mnou nekonzultoval – a je to naopak jeho politika. On kandiduje někde jako lídr – on se teď potřebuje vymezovat...

Karolína Koubová, moderátor: Ale vy také kandidujete...

Petr Dolínek: V žádném případě nejde o souvztažnost.

Karolína Koubová, moderátor: Dobrá, ale panu ministrovi tu souvztažnost jaksi podsouváte. On mohl třeba vycházet i z vyjádření Adriany Krnáčové, pražské primátorky, která řekla, cituji: „Tento krok (tedy zákaz) myslíme zcela vážně, zároveň si ale uvědomujeme, že úplný zákaz vjezdu kamionů do Prahy je v praxi velmi obtížně prosaditelný. Chceme vytvořit tlak na MD (Ministerstvo dopravy) kvůli zrychlení dostavby Pražského okruhu, zároveň usilujeme o získání více peněz ze Státního fondu dopravní infrastruktury pro stavby v Praze.“ Čili teď nerozumím tomu, kdy vy říkáte „žádný tlak na MD (Ministerstvo dopravy) neděláme“, ale primátorka říká, „ano, přece jen chceme ten tlak učinit...“

Petr Dolínek: Ne. To může pan kolega Petrtýl potvrdit – na tom jednání na MD (Ministerstvo dopravy) jsem se naopak i přimlouval za to, aby ta pražská aglomerace, širší – to znamená včetně středních Čech, dostala peníze na komunikace – a to je pro nás stěžejní. Na okruh už ten tlak teďka nemusíme tímto způsobem vyvíjet – a nechceme vyvíjet, protože v tuto chvíli máme pracovní skupinu na úrovni náměstka, ministra dopravy, ředitele ŘSD, mne, paní primátorky, kde jsme dokázali (a samozřejmě pan kolega Petrtýl s paní hejtmankou jsou tam členové – v případě, že má paní hejtmanka čas, tak se dostaví – nemůže být na každém jednání, ale účastní se klíčových jednání) a...

Karolína Koubová, moderátor: A co to rozdílné vyjádření radního a primátorky?

Petr Dolínek: To je poměrně jednoduché: Protože paní primátorka má na starosti samozřejmě celé město a komplexně pojmenovala ty problémy v oblasti tranzitní dopravy a výstavby okruhu, shrnula to do jednoduchých 3 až 4 vět. A samozřejmě já jakožto odpovědný v oblasti dopravy to potom můžu rozebrat podrobněji a vysvětlit ty důvody. Tam my nejsme v žádném sporu. A musím říct, že tlak na to, abychom dostali více peněz ze SFDI... Ono není kde brát, protože SFDI nedostalo více peněz – oni tam mají nějaký limit, který je tam dán pro letošní rok – a bohužel víc peněz nemají, byť ty kraje to potřebují. A co se týká dostavby okruhu, tak v historicky krátké době – i díky pomoci středních Čech – se podařilo to, že loni v srpnu začala zasedat pracovní skupina kolem 511...

Karolína Koubová, moderátor: Ano, ale své v tom učinilo i MD (Ministerstvo dopravy) – to zase musíme říct.

Petr Dolínek: Vždyť jsem to říkal před chvílí – že za účasti náměstka ministra dopravy, ŘSD (Ředitelství silnic a dálnic) a všech se dokázaly velmi rychle – během půl roku – zpracovat podklady na žádost u EU.

Karolína Koubová, moderátor: Mně jde o to, že vyčítáte, že nedělá ministerstvo nebo státní správa mnoho... Tak já se ptám, jestli, když tak chválíte tu pracovní skupinu, tak chválíte i MD (Ministerstvo dopravy) ...

Petr Dolínek: To není pravda. Já jsem nevyčítal k Pražskému okruhu... Já říkám, že od minulého srpna, kdy pan premiér zřídil tuto pracovní skupinu, se to výrazně pohnulo. To jak říkám, že nedělá mnoho, je za posledních 8 až 10 let v tom, aby se skutečně daly do nějakého racionálního nebo normálního stavu vozovky v ČR. A to není za panem Ťokem, to není za stávajícím ředitelem ŘSD, to je prostě 10letý problém celé ČR.

Karolína Koubová, moderátor: Řekněte mi, pane radní Petrtýle, když se mluví o silnicích, tak vždycky je to samozřejmě i téma politické, předvolební, tak z hlediska politika ve středních Čechách (vy mimochodem jste také poslancem ve sněmovně) nemyslíte si, že ten krok pražských radních teď může nějakým způsobem poškodit středočeské politiky v tom, že budou muset řešit silnice, které budou zahlceny kamiony, před volbami?

František Petrtýl: Myslím si, že takhle to není. Já jen pro ilustraci, jak tady bylo zmíněno – STC (Středočeský kraj) má téměř 9 tisíc km dvojek a trojek silnic a 1860 mostů. Nechávám si zpracovávat analýzu, kolik by stála oprava těchto komunikací a mostů. Zatím mám výstup pouze na mosty. A abychom je dostali do dobrého stavu, tak to je 8,5 miliard korun. A co se týče komunikací, tam očekávám, že to bude minimálně 15 miliard korun. Takže je to skutečně všechno o penězích. Ty trojky jsou vlastně bývalé vozové cesty, přes které se udělal penetrační makadam – polilo se to asfaltem, když to řeknu velmi jednoduše, a udělal se potom nějaký asfaltový povrch...

Karolína Koubová, moderátor: Rozumím. Ale jak vysvětlíte občanům před volbami, pokud by zákaz prošel, že středočeští politici nedokázali je ochránit před tím, že by se ty kamiony ubíraly jejich trasami, Středočeského kraje, a ty zplodiny by dýchali teď občané Středočeského kraje?

Petr Dolínek: Omlouvám se – já si do toho dovolím vstoupit harmonogramem: Minimálně dva měsíce se připravuje projektová dokumentace, která se předloží silničnímu úřadu, který o tom rozhoduje – a ten musí ze všech lhůt – a minimálně dva měsíce – rozhodovat, to znamená, když to vezmeme kolem a kolem, tak nějaká prodleva tam vždycky bývá kvůli korespondenci...

Karolína Koubová, moderátor: Chcete říct, že před volbami to ještě nebude?

Petr Dolínek: Je to pět měsíců, aby státní správě vůbec na úrovni Prahy mohla rozhodnout o vydání buď souhlasného stanoviska nebo nějakého podmínečného doplnění dokumentů anebo negativního – to znamená, bavíme se minimálně o 5měsíčním procesu, který se nedá obejít.

Karolína Koubová, moderátor: Dobrá, ale přece jen asi to téma, když už je teď na stole, tak může v té předvolební debatě rezonovat velmi silně...

František Petrtýl: Já jak jsem zmínil na začátku – jak tady pan Dolínek chrání obyvatele Prahy, tak i já musím chránit obyvatele středních Čech. Já pořád věřím tomu, že dojde k nějaké revokaci tohoto rozhodnutí, protože když bychom hypoteticky poslali ty kamiony přes střední Čechy, tak ten dosah toho poškození životního prostředí, a vůbec celkového klimatu ve středních Čechách, by byl o hodně větší, protože Jižní spojka a tyto pražské komunikace jsou přece jen už projektovány moderně (jsou čtyřproudé apod.), to znamená, že provoz (a nechci, aby mě pan Dolínek úplně bral za slovo) je tam plynulý, ale je to o něčem jiném, než když bychom tyto kamiony pustili na komunikaci ve STC (Středočeský kraj), kde by vlastně popojížděly krokem, a ty zplodiny by byly samozřejmě pouštěny do ovzduší v o hodně větší míře.

Karolína Koubová, moderátor: Když vy, pane radní Petrtýle, říkáte, že stále doufáte, že dojde na přehodnocení závěru pražské rady, tak ohledně tohoto vašeho požadavku na přehodnocení záměrů už jste učinili něco konkrétního – že byste se třeba sešli s radními a říkali, „tak to ne – prosím, změňte to“?

František Petrtýl: Mně se podařilo dostat na radu Středočeského kraje minulý týden bod, mimořádný, který reagoval okamžitě na ten zákaz ze strany Prahy, kde rada Středočeského kraje vyjádřila zásadní nesouhlas s tímto rozhodnutím s tím, že budou učiněny další kroky, tak abychom zkusili najít nějaké vhodné řešení. Ale já ještě trošku půjdu dopředu (když to tak řeknu) – STC (Středočeský kraj) v maximální míře (jak už to tady bylo zmíněno panem Dolínkem) připravuje a jde naproti – i když většina Pražského okruhu jde po území Prahy a asi zhruba 15 % je na území Středočeského kraje – a my skutečně tam pomáháme zajišťovat investorsky, majetko-právně a podobně... a i budeme řešit některé komunikace, které budou potom následně navazovat na ten Pražský okruh, jako je např. obchvat Jílového, Vestecká spojka, exit 4 apod.

Karolína Koubová, moderátor: Tak radní Středočeského kraje, pane náměstku Dolínku, přijali zásadní nesouhlas s vaším rozhodnutím. Co to pro vás znamená? Za jakých podmínek jste třeba ochotni od té přísné verze zákazu ustoupit (a navíc hejtmanka Středočeského kraje, paní Jaroslava Jermanová si stěžovala, že k té tvrdé verzi došlo bez jakékoliv dohody s nimi)?

Petr Dolínek: Ano, tak samozřejmě lidé ze Spořilova říkají, že bez dohody s nimi tam jezdí kamiony v té míře, kde jezdí. To znamená, ta pravda nebude vždycky na jedné straně, je to velmi komplikovaný problém. Za mne platí to, co bylo i předtím – až bude hotova projektová dokumentace, tak než ji předložím na správní úřad, silniční, určitě budu mít první schůzku ohledně toho materiálu s panem kolegou Petrtýlem. Vždycky jsme si to tak nastavovali, že i když bychom se neshodli, tak se velmi podrobně informujeme o těch věcech. To je základ asi všeho – umět spolu mluvit (a to naštěstí umíme). Druhá věc – ono to není jen o té Štěrboholské, Jižní spojce nebo o té Spořilovské – ono je to o celé Praze, to znamená, samozřejmě ten projekt bude obsahovat i značení, které se týká cesty z Roztok do Dejvic, které se týká Evropské ulice, a jsou ještě některé ulice, které dosud nebyly uchráněny proti té tranzitní nákladní dopravě – a to jsou věci, kde nejsme ve sporu (střední Čechy s tím nemají problém), které jsou akceptovatelné. Komplexnost toho projektu je o celé Praze. Já to vnímám tak, že rozpor je v tom jednom segmentu – a v tom segmentu my s tím projektem za středními Čechami přijdeme. A problém je, že když rok a půl o něčem hovoříte a všichni říkají svůj názor, a ne oficiální (i policie říká svůj názor, ale není to dáno papírově, s razítkem), tak teďka, když bychom šli do toho projednání, tak budeme mít jasnou argumentaci a můžeme do toho jít. Ale musíme si uvědomit, že máme i jiné problémy, nejen v té tranzitní nákladní dopravě – např. soud nám přikazuje, abychom udělali takové věci, aby v ulici V Holešovičkách došlo k poklesu dopravy. A to jsou věci, které se také týkají středních Čech. A my nemáme usnesení, že nesouhlasíme, že přes střední Čechy k nám jezdí tolik aut do Holešoviček. To znamená, musíme se na to dívat, že to není jen tranzitní doprava – je tam spousta té dopravy, kterou musíme řešit, ale musíme se navzájem respektovat a umět udělat i u sebe ty kroky, abychom si vyšli vstříc. Mně to připomíná už teďka ty panelové domy na Písnici. MF (Ministerstvo financí) odsouhlasilo, že ČEZ může prodat tyto byty, a udělalo jediný krok, a to je, že nechalo hádat se město s městskou částí, kdo za to může – a mohlo za to MF (Ministerstvo financí). V tuto chvíli MD (Ministerstvo dopravy) nás uměle posouvá do situace, že Praha a střední Čechy se mají o tom hádat – to je nesmysl. Do středních Čech vůbec nemá vjíždět tato tranzitní doprava po jiných silnicích, než je dálniční síť, a má to být řešeno v souladu s tím, aby jak Praha, tak střední Čechy byly ochráněny. A já se tady odmítám pouštět do hry, že si tady navzájem proti sobě přijímáme usnesení, protože to je hra, která je falešná.

Karolína Koubová, moderátor: Řekněte mi ale, pane náměstku, jak takto komunikovat, když na jedné straně jsou tu střední Čechy, které říkají zásadní „ne“ zákazu vjezdu kamionů do Prahy, vy říkáte, že je tam nechcete, pak tady všichni zúčastnění říkají, že tu v květnu byla schůzka, na které se dohodla kompromisní varianta, ale byli to pražští radní, kteří z té kompromisní varianty, na které byla shoda (jak já jsem to pochopila), ustoupili...

Petr Dolínek: No, „shoda“... Jde o to, že všichni aktéři oznámili, „neste to dál na sobě, to břímě“, a já jsem řekl, „dobře, jdu na radu s tím, že vy všichni aktéři okolo požadujete, abychom si na sobě nesli to břímě dál“, a rada řekla – „ne, neponeseme ho dál, jako Pražané; jako Pražané se ozveme a chceme ochránit své zdraví“. A jednoznačně takto se postupovalo. Ale já opakuju – já odmítám střet Praha – střední Čechy. My jsme opravdu v souladu v 99 % věcí. A je to problém MD (Ministerstvo dopravy), že není schopno zabezpečit síť pro tranzitní nákladní dopravu přes ČR. Není to problém ani středních Čech, ani Prahy.

Karolína Koubová, moderátor: Není to, pane Petrtýle, opravdu tak, že na jedné straně budou křičet střední Čechy, že nemohou pražští radní posílat do středních Čech kamiony, ale zase má pravdu i pražská rada, která říká, „ale ze středních Čech zase proudí kamiony do Prahy“ – a kde tedy hledat řešení, když víme, že je potřeba dostavět Pražský okruh, ale není to otázka dnů?

František Petrtýl: To je ten problém, že jsme v nějaké časové tísni. Pravda je, abychom si posílali kamiony z Prahy do středních Čech a nazpátek a něco si vyčítali – to není řešení. Já tvrdím, že (když půjdu opět dopředu) tomu Pražskému okruhu musíme dát maximální zelenou, ale ty kamiony budou jezdit i v dalším období, do té doby, než bude tento okruh vybudován. Věřím, že se dají některé věci vyřešit i technicky – jako už tady byly zmíněny protihluky, dokonce jsem něco zaslechl i o nějakém jakoby zatunelování – a teď nevím, jestli...

Petr Dolínek: ... Spořilovské... (Projekt je připraven.)

František Petrtýl: Ano... Takže takovéto řešení je, ale skutečně je potřeba na to sehnat peníze a to řešení musí být nějakým způsobem na dohled, aby jak obyvatelé v Praze, tak ve středních Čechách věděli, že o ně bude postaráno a že nebudou nadměrně zatěžováni dopravou.

Karolína Koubová, moderátor: Uvidíme, jak to dopadne! Děkuji vám oběma, pánové.