Variantu zahloubení trasy příměstských vlaků prosazuje náměstek primátora Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu / TOP 09).

* Proč podle vás Praha potřebuje kromě metra i podzemní železnici?

Je nutné propojit příměstskou dopravu s městem. Oproti Berlínu, kde mají S-Bahn, my máme přiměstskou vlakovou síť propojenou s klasickou železnicí pro dálkovou dopravu. Varianta, kterou navrhujeme, by spojila poberounskou příměstskou trasu s tou, která vede do Kolína. Navíc by bylo možné jet vlakem například z Řevnic a vystoupit na Karlově náměstí.

* Ve studii je uvedena zastávka Opera v blízkosti hlavního nádraží. Nebylo by lepší, kdyby příměstský vlak zajel až na hlavní nádraží?

Opera je spíš takový pracovní název. To, jestli vlak pojede na hlavní nádraží, nebo kousek vedle, ještě není definitivní. Přímá návaznost na hlavní nádraží s dalšími spoji je důležitá i kvůli možnosti přestoupit z příměstského vlaku třeba na rychlík nebo rychlodráhu směřující na letiště, která tam povede.

* Kde by zastávkový vlak ze směru od Řevnic zajížděl do podzemí?

To by se odehrálo hned za smíchovským nádražím. Trasa by podjela řeku a zamířila nejprve na Karlovo náměstí, pokračovala k hlavnímu nádraží a vyjela na povrch někde za Florencí – až na území Prahy 8. Tam je ale velmi sevřený prostor a ty možnosti ověří studie proveditelnosti, kterou má na starosti SŽDC.

* Podle jiné verze by pod hlavním nádražím vzniklo další, podzemní nádraží pro rychlovlaky a spojení na letiště...

Toto je varianta, o které mluvil bývalý ředitel Českých drah Emanuel Šíp. Tento model je k vidění například ve švýcarském Curychu, kde příměstská doprava zůstala na povrchu a rychlovlaky zamířily pod zem. A je úkolem studie proveditelnosti přijít s tím, která z variant bude lepší.

* Ve světě se v podzemí staví velmi intenzivně...

Je jasné, že výstavba na povrchu je daleko víc citlivá. I městský silniční okruh bude více zahloubený, než se původně zvažovalo, a zbude více místa například pro jinou výstavbu nebo parky.