Minulý týden začala koalice dohodovací řízení, které má vyřešit spory. Co si od něj slibujete?

Rozhodně si od něj neslibuji pád koalice. Samozřejmě nic není ideální, ale problémy jsou od toho, aby se řešily. Já třeba dlouhodobě poukazuji na problémy v dopravě. Jsem v dozorčí radě dopravního podniku a už jsem z toho trochu unavený, protože ty věci se nehýbou tak, jak bych si představoval. Třeba zakázka pro Škodu Transportation, kterou jsme řešili minulý týden na zastupitelstvu, je jen důsledek toho všeho. Místo toho, aby pan ředitel dopravního podniku zakázku donesl na dozorčí radu a řádně ji projednal, tak ji představenstvo projednalo samo. Což je sice podle pravidel, nicméně dozorčí rada by o tak velké zakázce měla vědět. Bylo to velmi nestandardní a­ lajdácké.


Takže to budete s koaličními partnery chtít řešit?

Já bych chtěl od pana náměstka Adama Scheinherra (náměstek pro dopravu, Praha sobě, pozn. red.) vědět, kam to chce v té dopravě směřovat. Do roku 2030 potřebujeme podle Plánu udržitelné mobility investovat 300 miliard do dopravních staveb. Já bych tedy chtěl vidět nějakou strategii. Zatím je to pro mě nekoncepční. Ale je to řešitelné. Podobně je na tom bydlení, které jsme měli jako jedno ze zásadních témat, a zatím se nic nového nepostavilo.


Když jsme u dopravy, jak je to s­ plánem zavést mýto pro vjezd do centra? Vy jeho zavedení podporujete, nicméně se zdá, že jste na to v radě sám.

My máme po Ostravě druhý nejhorší vzduch v republice. A 80 procent znečištění nám způsobuje automobilová doprava. Sice tu máme kotlíkové dotace, zakazujeme topit uhlím, při smogové situaci se nesmí topit v krbu a tak dále, ale pokud nezregulujeme dopravu buď počtem vozidel, nebo tím, že budou jezdit ta ekologičtější, tak se nám v­ Praze vzduch nezlepší. A jeden z nejúčinnějších nástrojů je zavedení nízkoemisní zóny nebo mýta. Jediný problém je, že k ­tomu, abychom mohli zavést mýto, se musejí změnit minimálně dva zákony. Pokud tomu bude parlament nakloněn, tak jsme schopni to zavést nejdříve za šest let. A když vůle nebude, tak k tomu směřovat nebudeme. Až budeme mít výsledky studie, kterou jsme si zadali, budeme muset připravit legislativní návrh do Sněmovny a prosadit změnu zákonů. Samozřejmě v případě, že řekneme ano, což já doufám, že nakonec tak rada rozhodne.


Ovšem předseda vašeho zastupitelského klubu Jiří Pospíšil neustále opakuje, že jsou Spojené síly proti mýtu, které prý není na pořadu dne. Neberete to od něj jako okopávání kotníků, pokud vy mýto prosazujete?

Ano, je to trochu kontraproduktivní. Je třeba říct, že Spojené síly tvoří dvě entity, STAN a TOP 09. Já si myslím, že zelenou politiku kromě STAN nikdo moc nedělá, což je škoda. Možná ji trochu zprofanovali sami Zelení, ale já si myslím, že je potřeba brát v potaz kvalitu života, která závisí právě na životním prostředí, které si ničíme. Pro STAN je to jedno ze zásadních témat. To, že TOP 09 někdy neví, jestli jsou více konzervativní, nebo liberální, je jejich cesta. Ale samozřejmě by bylo dobré, kdybychom postupovali jednotně.


Často zmiňujete, že vám v souvislosti s mýtem nebo dalšími opatřeními vadí „až bude okruhismus“, tedy argumentování nedokončeným městským okruhem. Podle vás na okruh taková razantní opatření čekat nemusejí?

Rolí mýta je, aby lidé do centra nezajížděli, když nemusejí. Nikomu nezakazujeme, aby do toho centra vjel. To je rozdíl oproti nízkoemisní zóně. V čem je tedy problém, že nemáme okruh? Proč tu věc spojovat s okruhem, který nemusí být ani za dvacet let. Navíc pokud bude okruh skutečně dodělán celý, tak se na něj přivedou auta z celé Evropy z devíti dálnic včetně nákladní dopravy. A my si tím zkomplikujeme život. Jsme tu jako zastupitelé hlavního města, takže musíme hájit zájmy Prahy a jejím zájmem není postavit si ve městě tranzitní dálnici pro kamion, který veze mandarinky z Istanbulu do Amsterdamu.


Argument chybějícího okruhu zazněl i od nové koalice v Praze­ 1 v čele s vaším spolustraníkem Petrem Hejmou, která se chystá zrušit obrácení jednosměrnosti Husovy ulice a kterou jste vy podpořil. Vám nevadí, že ruší něco, co mělo tranzit centrem oslabit?

Nejprve vysvětlení k té změně koalice. Když něco nefunguje, je potřeba s tím něco udělat. A těžko můžeme našim lidem něco nařizovat. Pokud koalice v Praze 1 nebyla úplně funkční, tak já se té nové nebojím a ­pevně věřím, že STAN je zárukou toho, že nenastanou žádné staré pořádky. A pokud by měly nastat, tak budu první, který bude křičet, abychom v té koalici dále nebyli. Doby Lomeckého a Dvořáka se už těžko vrátí, protože každé rozhodnutí rady a zastupitelstva je pod velkým drobnohledem. Lidé od Pavla Čižinského nebo Pirátů jsou teď v opozici a budou dělat opoziční práci, takže není možné, aby se tam děla nějaká zvěrstva. Co se týče rozpracovaných projektů, tak na nich s Petrem Hejmou budeme pracovat dál, ale byly tady věci, které se zkusily, a ukázalo se, že na ně ještě nenazrála doba. Třeba uzavírka Dlouhé se zrušila, protože to nebylo efektivní.


A ta Husova ulice?

To opatření se ruší proto, že si stěžují místní. Opatření proti tranzitu totiž znemožnilo pohyb lidem, kteří v lokalitě bydlí.


Zkušebně bylo pro auta zavřené i nábřeží. Máte z toho už nějaké výsledky?

Testy vlivu na kvalitu ovzduší jsou bohužel neprůkazné. Rozptyl vzduchu je tak velký, že když se uzavřou dvě ulice, nedá se pozorovat nějaká změna. Mě to trochu překvapilo, ale z hlediska čistoty vzduchu nám to uzavření moc nepomohlo.


A z hlediska dopravy?

Třeba Praha 5 byla v tomto ohledu hodně hysterická, ale je pravda, že na Praze 1 to tak strašné nebylo. Ještě lepší by to bylo, kdyby tunel Blanka byl bezproblémový. Ale když občas zavře vjezdy nebo je tam nehoda, je to problém, protože s uzavřeným nábřežím lidé nemají alternativu. Při té uzavírce se to několikrát ukázalo.


Připravuje se revize vyhlášky pyrotechniky. Jak by podle vás měla Praha omezit zábavní pyrotechniku?

Je to složité. Kdyby bylo jen na mně, tak ji zakážu na území celého města. Ne snad proto, že bych měl rád zákazy, ale proto, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Pokud se tady vytváří nějaká bojová zóna, ve které trpí lidé i ­zvířata, pro nějakou chvilkovou zábavu ze záblesků a hluku, tak teda pardon, ale to mi přijde úplně mimo chápání. Zábavní pyrotechnika nepatří veřejnosti do ruky. Měly by být povolené jen profesionální ohňostroje, a to pouze na přelomu roku na speciálních místech a­ na povolení. Plošně zakázat se nám to ale asi nepodaří, druhá věc je také vymahatelnost. Takže bychom třeba omezili střílení rachejtlí v některých lokalitách, kde jsme schopní to ohlídat. Bude to ještě diskuse v koalici a také s městskými částmi. Potřeba regulace tu ale je, stejně jako to má spousta německých měst, jejichž obyvatelé sem pak jezdí dělat bordel. Máme na to rok, takže doufám, že se to podaří dotáhnout.