Robin SOBEK, moderátor
Hygienická stanice hlavního města Prahy zprovoznila druhou informačně-poradenskou telefonickou linku ke koronaviru. Ta je vhodná například pro ty, kteří se vrátili z pobytu v Itálii. Vedení Prahy pak také doporučuje, aby lidé zůstali v klidu, nešířili paniku a dodržovali pravidla hygieny.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Pražští radní uspořádali tiskovou konferenci ke koronaviru, který se 1. března poprvé vyskytl i v České republice, konkrétně se jednalo o 3 pozitivní nálezy. Ve všech případech jde o lidi, kteří v poslední době přicestovali z Itálie.

Petr HLUBUČEK, náměstek primátora hl. m. Prahy
Tak rozhodně situaci bereme, že je vážná. Nechceme vůbec nic podcenit a nic nepodceňujeme. Určitě nechceme na druhou stranu šířit paniku. Je potřeba říci, že případná opatření nebo nařízení vydává Krajská hygienická stanice jakožto prodloužená ruka státu nebo Ministerstva zdravotnictví, hlavní město je pouze tím, který má tu součinnost, to znamená ta opatření potom my můžeme teprve aplikovat.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Podle pražského magistrátu není důvod k panice. Lidé by v tuto chvíli měli být především v klidu a také by se měli řídit pravidly, která doporučují hygienici.

Zbyněk BOUBLÍK, tiskový mluvčí Hygienické stanice hl. města Prahy
Důsledné mytí rukou, to znamená skutečně vodou a mýdlem. V případě, že nemám k dispozici vodu a mýdlo, tak alespoň nějaký dezinfekční prostředek /nesrozumitelné/ účinkem. Ruce myjeme dokonale. Doporučujeme také pravidla respirační hygieny, to znamená pokud mám potřebu kýchnout nebo zakašlat, tak použiju nejlépe papírový kapesník, který ihned po tom odhodím do nejbližší odpadkového koše. A zase si umyju ruce. V případě, že nemám k dispozici papírový kapesník, tak rozhodně nedoporučujeme kašlat nebo kýchat do ruky, ale do rukávu nebo do lokte. Tímto způsobem to doporučuje i Světová zdravotnická organizace, protože zase omezíme možný přenos kapánek.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Hlavní město zveřejňuje aktuální informace ke koronaviru na bezpečnostním portálu, který Pražané mohou vyhledat na internetu pod názvem bezpecnost.praha.eu. Dále pak Hygienická stanice hlavního města Prahy zprovoznila již druhou informačně-poradenskou telefonickou linku ke koronaviru. Ta je vhodná například pro ty, kteří se vrátili z pobytu v Itálii.

Zbyněk BOUBLÍK, tiskový mluvčí Hygienické stanice hl. města Prahy
Se nám z jarních prázdnin vracelo významné množství občanů hlavního město Praha z lyžařských oblastí v Itálii, tak jsme zřídili 2 infolinky, které jsou v provozu od devíti do 20 hodin každý den. Fungují až do odvolání. A v pracovních dnech jsou rovněž k dispozici naše odborné zaměstnankyně protiepidemického odboru na jednotlivých pevných telefonních linkách.

Petr HLUBUČEK, náměstek primátora hl. m. Prahy
Rád bych vyzval Pražany a návštěvníky Prahy, aby se chovali zodpovědně. Ti, kteří přijeli z těch zasažených oblastí především té severní Itálie, tak aby zavolali, máme zřízeno 20 čísel, jsou to telefonní linky pražské Hygienické stanice, kde je možno zavolat nebo respektive vyzývám ty, kteří z těchto oblastí přijeli, aby tam zavolali a poradili se co mají dělat. Není to jenom o tom pokud mají ty příznaky, ale i pokud ty příznaky nemají a přijeli z takovéto oblasti.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Dále pak vedení hlavního města radí omezit návštěvy ve všech pobytových sociálních službách. Jde ale pouze o doporučení. Česká republika kvůli prvním případům totiž v tuto chvíli k žádným karanténním opatřením nepřistoupí.