Pražští zastupitelé schválili začátkem listopadu drtivou většinou hlasů zakázku za 344 milionů korun. Její podstatou je výběr projektanta pro přípravu poslední, severovýchodní části vnitřního silničního okruhu. Stavba se bude projektovat ve verzi připomínající „dálnici ve městě“, s přibližně polovinou trasy v tunelech. Variantu, která se lidově přezdívá Blanka 2, podporuje i většina opozičních politiků. Naopak zastupitelé a radní z koaliční Strany zelených dlouhodobě prosazují, aby šanci dostala i alternativní a levnější verze dostavby – tzv. duální, se dvěma větvemi a s využitím stávajících komunikací.

SPÍŠE ANO

Proč jste jako zastupitelé Zelených respektive Trojkoalice po měsících otálení zvedli ruku pro nákladný projekt „tunelové varianty“, který je podle mnohých názorů předstupněm samotné stavby? Podlehli jste nakonec přesile v koalici?

Trojkoalice podporuje dokončení Městského okruhu a harmonogram dalších prací vychází z dohody v koalici. Teď hledáme zpracovatele projektové dokumentace, a to není v rozporu s úpravami projektu, které považujeme za prospěšné pro všechny obyvatele města. Město se vyvíjí a trvat na řešení navrženém před více než dvaceti lety znamená ignorovat technologický pokrok i změny v dopravní poptávce.

Jak reálná je v tuto chvíli podle vás realizace tzv. duální varianty dokončení okruhu?

Před podpisem smlouvy na zpracování projektové dokumentace pro konkrétní trasu bude rozhodnuto o variantách. To je jediný logický postup, a takto je připravováno i zadávací řízení.

Pokud zvítězí ta nákladnější a dnes favorizovaná varianta s více tunely, co budete jako Zelení u té stavby nejvíce prosazovat? Před hlasováním zastupitelstva jste zmínila např. nízkoemisní zóny nebo zavedení mýta, které jsou v podmínkách posudku EIA. Z něj ale na druhou stranu nemusí plynout právně závazná povinnost…

Nechceme opakovat chyby, které vidíme u tunelu Blanka. Kolony aut před a za tunelem, neprovázanost s linkami MHD, zbytečně široké komunikace přímo nad tunely – to vše tuto obrovskou investici zbytečně znehodnocuje. Podmínky EIA pro poslední část okruhu jsou závazné a právně vymahatelné. Nedovedu si představit, že by je někdo zlehčoval, či dokonce nerespektoval.

Sporným bodem je i případné rozmístění parkovišť P+R podél okruhu. Jaký je váš pohled na ně?

Záchytná parkoviště musí být na okrajích města a navázána na kapacitní kolejovou dopravu. Takto to máme schváleno ve strategickém plánu a je to i závazný požadavek EIA – tedy souhlasného stanoviska úřadu, který odpovídá za to, že městský okruh nezničí prostředí, ve kterém žijeme.

Jaké jsou vaše osobní zkušenosti s funkcí pražských silničních tunelů, ať už z hlediska řidiče nebo spolujezdce? Převažují negativa nebo pozitiva?

Tunely nepochybně zatraktivnily některé cesty autem, ale ulice Malé Strany i Prahy 6 jsou pořád plné aut a mnoha lidem se podmínky k bydlení zhoršily. Z toho si musíme vzít poučení při přípravě poslední části městského okruhu.