Jaký má Adam Zábranský (Piráti) názor na privatizaci bytů a řešení bytové politiky? Jaká vede cesta k ukončování bezdomovectví rodin a seniorů v metropoli? Proč se mění pravidla pro přidělování bytů ve vlastnictví hlavního města? Jaká protikorupční opatření budou letos zavedena? Na tyto a další otázky odpovídal pražský radní pro oblast bydlení a transparentnosti serveru Pražský patriot.

V půlročním plánu jste se zavázal, že s městskými částmi, které si to budou přát, uzavře metropole memorandum o řešení společné bytové politiky. Co si od memoranda slibujete?
Od memoranda si slibuji, že město a městské části začnou konečně spolupracovat v oblasti bytové politiky. Dnešní stav je takový, že město a městské části přistupují k využívání svého bytového fondu úplně odlišně, což je nesystémové a pro obyvatele Prahy velmi nepřehledné. První schůzka se zástupci městských částí na toto téma proběhne někdy v březnu, takže od nich zatím nemám zpětnou vazbu.

Jakou máte z radnic zpětnou vazbu k záměru města pozastavit privatizace bytů? V různých městských částech jsou takové projekty v různé fázi příprav či realizace…
Mnoha městským částem se nelíbí, že by Praha chtěla nějak do procesu privatizace zasahovat. Nicméně byty, které městské části rozprodávají výrazně pod cenou, jsou majetkem Prahy, který byl městským částem akorát svěřen do správy. Neplánujeme městským částem bránit v privatizaci, pokud dává smysl, ale rozhodně nedává smysl zbavovat se majetku za zlomek tržní ceny a pak říkat, že nejsou peníze na chod úřadu a investice, a žádat o ně Prahu.

Jak chcete ukončovat bezdomovectví rodin a seniorů?

V současnosti připravujeme zmapování rodin na ubytovnách, protože zatím nemáme data, kolik rodin přesně na ubytovnách je a kde v Praze jsou. Chystáme také setkání s poskytovateli sociálních služeb, abychom zjistili, jaké mají současné kapacity a kolik rodin jsou schopny podporovat. S tím souvisí i otázka financování, protože na zajištění podpory těchto skupin v bydlení bude potřeba najít další peníze. Praha v současnosti připravuje žádost o prostředky z evropských fondů právě na zajištění sociálních služeb pro podporu lidí v bydlení.

Měníte pravidla pro přidělování bytů ve vlastnictví Prahy. Jak?
Nově zavádíme bodové hodnocení žádostí o pronájem bytu pro lidi v sociální tísni, které zohledňuje závažnost bytové nouze žadatelů. Rozhodování o pronájmu bytů tak bude objektivní. Zároveň pravidla odstraňují minimální požadované příjmy, které uchazeči z kategorie lidí v sociální tísni museli doložit, aby se mohli o pronájem bytu ucházet. Dříve si tedy lidé, kteří na tom jsou finančně nejhůře, nemohli o městské byty žádat, což je absurdní a nyní to napravujeme. Podle Ministerstva vnitra předchozí pravidla pro pronájem bytů byla v třiceti bodech v rozporu se zákonem, v nových pravidlech takový rozpor není žádný. Mezi odstraněné body z původních pravidel patří například i požadavek na pět let trvalého pobytu v Praze, který Ministerstvo vnitra považuje za diskriminační.

Kdy bude jmenován koordinátor otevřených dat a co bude zajišťovat?
V druhé půlce února bylo vypsáno výběrové řízení na tuto pozici, takže pokud se přihlásí schopní zájemci, mohl by být nejpozději v dubnu vybrán vítězný uchazeč. Jeho úkolem bude připravit publikační plán otevřených dat a dohlížet na to, aby Praha publikovala na portálu otevřených dat více užitečných informací.

Kdy bude zveřejněn rozklikávací rozpočet Prahy až na úroveň faktur?

Přesný termín říci neumím. Nyní jsme si nechali vyexportovat seznam faktur, abychom zjistili, jestli se tam někde nenacházejí osobní údaje, které nesmíme zveřejňovat. Po prověření tohoto možného zádrhele by už zavedení rozklikávacího rozpočtu nemělo nic bránit.

Jaká protikorupční opatření budou letos zavedena?
Tento rok chceme zavést rozklikávací rozpočet, zveřejnit seznam nájemních smluv na nebytové prostory a připravit novou protikorupční strategii města. Dále plánujeme například vstup Prahy do organizace Otevřená města či jmenování informačního ombudsmana pro zlepšení dostupnosti informací dle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Řada městských částí dává občanům v rámci takzvaných participačních rozpočtů možnost rozhodovat, na co půjdou veřejné prostředky. Zavede tuto možnost i pražský magistrát?
V rámci koaličních jednání jsme se shodli na tom, že role magistrátu by v této oblasti měla být spíše koordinační a podpůrná směrem k městským částem. To znamená, že budeme sdílet dobrou praxi a přispívat městským částem na lokální participativní rozpočty.