Markéta POSPÍŠILOVÁ, moderátorka
Drahé a nedostupné bydlení to je realita na pražském trhu nemovitostí, na kterou si stěžují nejen obyvatelé metropole. Situaci chce řešit stávající magistrátní koalice. Jak? Podívejte se na dnešní první reportáž.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Krize bydlení v metropoli trvá. Podle srovnání poradenské firmy Deloitte je pro Čechy bydlení nejméně dostupné z celé Evropy. Jde o studii mapující stav v roce 2017. Od té doby se toho ale moc nezměnilo a v krizi bydlení tak stále pociťují i Pražané.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Co se týče krize dostupnosti bydlení, tak tu řešíme po několika paralelních cestách. První věc je odblokování brownfieldů v Praze, například holešovický brownfield, tedy bývalý průmyslový, respektive železniční, areál Bubny - Zátory. Tam tedy dojde k odblokování tohoto brownfieldu a mělo by tam dojít v horizontu několika let k výstavbě obydlí pro 25 000 Pražanů. Podobně je to s dalšími brownfieldy - na Smíchově, Nákladové nádraží Žižkov, potažmo ve Vršovicích Slatiny. Kromě toho pracujeme na urychlení procesů pro povolování nové výstavby na magistrátu.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Vedení města chce dále podporovat také družstevní výstavbu. Podle radní Hany Marvanové by se tak alespoň částečně mohla v metropoli odblokovat krize na bytovém trhu. První družstevní byty mají vzniknout v Praze 13.

Hana MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy
Lidé se mohou toho účastnit a v nájemném potom splácí ten byt. Ale nemusí to být lidé, kteří dosáhnou na hypotéku, proto říkám, že to je třeba pro rodiny s dětmi. Ale může to být i pro seniory, prostě pro všechny, kteří dneska mají problém v bance získat hypotéku a nějaké dostupnější bydlení.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
S tím ale někteří opoziční politici nesouhlasí.

Alexandra UDŽENIJA, zastupitelka hlavního města Prahy /ODS/
Tak já nevím jakou cenu v sociálním inženýrství chce paní Marvanová dosáhnout tak, aby si to ty lidi mohli koupit nebo to hlavní město jim bude půjčovat na to? Já vůbec nechápu, jak si to ona opravdu představuje. A když už vím, tak největší problém, aby dosáhli na hypotéku jsou živnostníci a řemeslníci, protože na základě, řekněme, toho, že nejsou zaměstnáni, tak vlastně banky jim nechtějí půjčovat. Takže tady je problém úplně někde jinde a jak říkám to, co tady předvádí tahle koalice, to je sociální inženýrství místo toho, abysme zjednodušovali ty procesy, aby se stavělo, aby ta poptávka byla taková, že v podstatě lidé si mají vybírat a ne aby poptávka byla vlastně menší než nabídka.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
Podle radní Hany Marvanové ale Praha sama s dlouhými povolovací procesy, které ceny bytů v metropoli prodražují, jen tak nehne. Pomoci by měl i stát.

Hana MARVANOVÁ, radní hl. m. Prahy
Důležité je taky, aby se změnily stavební předpisy. To vlastně Praha neumí zařídit. Tady je důležité, aby vláda a parlament konečně zjednodušily stavební předpisy a nebylo zapotřebí tolik povolení, protože potom to komplikuje výstavbu. Druhá věc, která způsobuje to, že to bydlení je tak drahé je, že vlastně ceny stavebních prací u nás jsou srovnatelné s těmi světovými metropolemi, ale příjmy Pražanů nejsou srovnatelné úplně s těmi příjmy, které jsou třeba v Německu.

Natálie FORSTEROVÁ, redaktorka
V Praze chybí na trhu s nemovitostmi podle statistik až 5000 bytů ročně. Podle studie poradenské společnosti Deloitte byly pražské byty na začátku tohoto roku nejdražší v republice.