Markéta POSPÍŠILOVÁ, moderátorka
Zapomenutých věcí v městské hromadné dopravě přibývá. Loni jich pražský Dopravní podnik evidoval více než 8000, mezi nimi běžné věci i kuriozity. Nalezené předměty si lidé mohou vyzvednout v kanceláři ztrát a nálezů.

David WILCZEK, redaktor
Hlavní město ve svých skladech ztrát a nálezů eviduje tisíce předmětů, které byly zapomenuty ve vozech MHD. Jejich počet každoročně roste a minulý rok nebyl výjimkou.

Aneta ŘEHKOVÁ, tisková mluvčí DP hl. m. Prahy
V loňském roce Dopravní podnik eviduje celkem 8100 ztracených předmětů.

David WILCZEK, redaktor
Nejčastěji cestující ztrácí klíče, peněženky, oblečení, batohy či jiná zavazadla. Samozřejmě nechybí ani kuriozity.

Aneta ŘEHKOVÁ, tisková mluvčí DP hl. m. Prahy
Zapomínali i domácí mazlíčky, no a také třeba zapomněli koště, toaletní papír, rovnátka nebo třeba i jsme evidovali pošťácký pytel s dopisy. Pokud zjistí, že něco ztratili v MHD, tak nejlepší je kontaktovat naši infolinku Dopravního podniku.

David WILCZEK, redaktor
Jako úložna nalezených předmětů slouží sklad v ulici Karolíny Světlé, kde si můžete ztracené věci vyzvednout až po dobu tří let. Poté se stávají majetkem hlavního města. Poplatek za každý předmět je 2 Kč za kalendářní den.

Vít HOFMAN, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy
My s ním můžeme dále hospodařit. Nicméně je potřeba si uvědomit, že ve většině případů se jedná o věci opotřebované anebo dokonce zničené, takže mnohé z nich se likvidují.

David WILCZEK, redaktor
Zachovalé vědci se snaží hlavní město ještě využít nebo darovat těm, kteří je potřebují nejvíce.

Vít HOFMAN, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy
Například sportovní potřeby, nenošené oblečení nebo jízdní kola můžeme využít pro dětské domovy a podobná zařízení. No a to, co je ještě použitelné, tak prodáváme ve velkém balíku věcí. Není tak možné si koupit například peněženku nebo 1 výrobek, ale je to velký balík věcí.

David WILCZEK, redaktor
Pokud jste něco ztratili, navštivte kancelář ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé, která je otevřena každý pracovní den. Praha prověřila protipožární zabezpečení

Markéta POSPÍŠILOVÁ, moderátorka
Více než 90 objektů zajišťující sociální péči nechalo vedení Prahy prověřit v souvislosti s protipožárním zabezpečením. První kontrola se týkala cvičných evakuací. Kontroly těchto zařízení pravidelně provádí také hasiči.

Jaroslav ŠETLÍK, redaktor
Pražský magistrát zareagoval na tragický požár domovy pro lidi s mentálním postižením ve Vejprtech a provedl kontrolu protipožárního zabezpečení v zařízeních sociální péče. Celkem se jednalo o více než 90 objektů.

Milena JOHNOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Já jsem požádala ředitele sociálního odboru, aby nechal prověřit protipožární opatření v příspěvkových organizacích, které spadají do mé gesce sociální. Máme 29 příspěvkových organizací, které poskytují služby ve více než 90 objektech nejenom v Praze, ale v celé České republice, takže je to vlastně jako velký objem práce, který je spojen s tím prověřením protipožární bezpečnosti.

Jaroslav ŠETLÍK, redaktor
První zprávu o protipožárním zabezpečení už má vedení Prahy k dispozici. Zaměřená byla zejména na informace o cvičných evakuacích.

Milena JOHNOVÁ, radní hl. m. Prahy /Praha sobě/
Já mám teď vlastně k dispozici první výsledky z toho. Ukázalo se, že necelá polovina těch zařízení v loňském roce převážně nechávala dělat například cvičení evakuační.

Jaroslav ŠETLÍK, redaktor
V zařízeních, kde nebyla cvičná evakuace provedená v posledním půlroce, by měla být naplánována v průběhu prvního čtvrtletí tohoto roku. Pravidelné kontroly zařízení provádí po celý rok také hasiči.

Martin KAVKA, mluvčí HZS Praha
Na rok 2020 máme v plánu kontrol zhruba 30 takových kontrol, přesně 27 asi, zdravotnických zařízení a ty kontroly se budou týkat hlavně evakuací z těchto objektů, protože to je vlastně to nejdůležitější a to nejsložitější pro ten zásah.

Jaroslav ŠETLÍK, redaktor
Podle hasičů bývají nejčastějším prohřeškem odložené věci v prostorách únikových cest nebo špatné vyznačení únikových východů.