Nákladná a přeplněná. Taková je pověst záchytky. Podle pražského radního pro zdravotnictví Radka Lacka ale neexistuje rychlé řešení.

* Kolik Praha doplácí na záchytku?

Praha ročně doplácí zhruba sedm milionů jen na nedoplatcích za klienty.

* Co je to za peníze?

To jsou peníze za hospitalizace lidí, kteří se tam vracejí opakovaně a většinou se jedná o lidi bez domova. Počet hospitalizací je přes pět tisíc a počet klientů je zhruba tři tisíce. Takže někteří se opakují stále dokola.

* Má to nějaké řešení?

Nechali jsme si udělat rešerši, jak to řeší jiná města. Praha je rarita, nikde v Evropě nic podobného jako naše záchytka neexistuje. Nikde nemají místo, kde by se mohli opilci vyspat a pak je někdo ošetřil. Všude po Evropě se to řeší jako cela předběžného zadržení. Řeší to policie, ta mívá někdy i vlastní lékaře. Pokud to neřeší policie, tak je to věc některé nemocnice.

* Jaká je perspektiva záchytky?

Systémové řešení je na státu. My řešíme jen následky, budeme jednat v rámci asociace záchytek. Nelze akceptovat, že pohledávky nelze vymáhat. Musí zasáhnout stát a nabídnout řešení. Vyhazujeme z okna sedm milionů, protože si někdo rád dá na slunci tři krabice vína.

* Objevují se stížnosti na přeplněnou záchranku. Opilci pak končí na běžných odděleních nemocnic.

To se stává dvakrát, třikrát do měsíce. Záchytka není v žádném případě přeplněná.

* Neuvažujete o rozšíření?

Pokud se vyřeší platby, je možné vyřešit kapacitu. Budeme hledat pomoc u státu, u pojišťoven, musíme najít ekonomicky vyvážené řešení.

* Co bezpečnost personálu?

Je potřeba lépe synchronizovat s policií a strážníky. Ti musí asistovat lékařům a pomoci s agresivními pacienty. Nesmí ohrožovat personál a demolovat zařízení.