Pražští sportovci získali na prvních dvou dnech letní olympiády pro děti do 16 let celkem deset zlatých, šest stříbrných a devět bronzových medailí. Dařilo se jim zejména v moderní gymnastice, cyklistice, plavání a karate.

„Gratuluji všem našim mladým sportovcům ke skvělým výsledkům, reprezentují Prahu opravdu parádně. Držím palce, abychom v dalším průběhu soutěží ještě zafinišovali. Zároveň ale chci, abychom si všichni uvědomili, že na Olympiádě dětí a mládeže platí ještě mnohem víc než na velké olympiádě, že vítězem je každý účastník,"řekl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Moc se mi tady líbí, jak mají organizátoři všechno vymyšlené. A taky máme hezké medaile,“ popsala dojmy z olympiády vítězka dvou zlatých medailí v moderní gymnastice Jevgenija Sehedi.

Velký úspěch Praha zaznamenala i během pondělního kolečkového bruslení. Pražský výběr ovládl všechny kategorie. Sourozenci Zuzana a Prokop Stodolovi vyhráli závody na 200 metrů i na jedno kolo. Další závody s nadějí na zisk medaile je čekají v úterý. Dvě zlaté medaile z první části olympiády vybojovala i dráhová cyklistka Dagmar Hejhalová. V plavání hendikepovaných dominovala Anežka Floriánková. Zlatou medaili má ze znaku na 100 metrů a v polohovém závodě skončila druhá.

Nejnabitější program čeká mladé sportovce právě v úterý a ve středu. Vrcholí soutěže týmových sportů, atletika i plavání. Poslední olympijský den proběhne také vyhodnocení jediné umělecké disciplíny – krátkého filmu.

Projekt Olympiády dětí a mládeže se poprvé uskutečnil v roce 2003 v Pardubickém kraji. Letní verze olympiády se letos koná již poosmé, Jihomoravský kraj ji hostí po dvanácti letech. Výběry všech krajů České republiky se v období od 24. do 29. června utkají v 21 sportovních odvětví, 90 disciplínách a jedné umělecké kategorii.