Branky jsou vyrobeny z hliníkové slitiny s příměsí křemíku a hořčíku. Díky tomu jsou velmi lehké, váží pouhých 57 kg, zatímco standardní ocelová konstrukce může vážit i o 100 kg více. Slitinovou branku je navíc velmi těžké překlopit – spodní zadní tyč je totiž vysypaná pískem, který působí jako protizávaží. V porovnání s klasickými brankami je riziko překlopení zhruba třetinové.

„Obměna starých brankových konstrukcí za nové je v současnosti jedním z našich prioritních úkolů. Nové branky výrazně snižují pravděpodobnost vzniku úrazů u dětí, jejich hodnota pro všechny pražské kluby je tak nevyčíslitelná. Jsem proto velice rád, že si je i pražský magistrát vědom důležitosti tohoto projektu a výrazně nám pomáhá s jeho financováním,“ říká Dušan Svoboda, předseda Pražského fotbalového svazu.

Grant ve výši 1,2 milionu Kč byl udělen v rámci projektu Praha sportovní, který zastřešuje aktivity hlavního města na poli amatérského i profesionálního sportu.

„Podpora v rámci grantu míří přímo do jednotlivých klubů, které byly vybrány podle toho, kolik mládežnických oddílů mají a v jakém rozsahu se práci s dětmi věnují,“ zdůrazňuje Helena Chudomelová, radní hlavního města pro oblast školství, sportu a volného času. „Tento projekt je jedním z ukázkových příkladů účelného, systémového a smysluplného využití grantu.“

„Bezpečné branky jsou jedním z prioritních projektů Prahy sportovní, protože mají přímý vliv na bezpečnost mladých sportovců,“ vysvětluje Petr Bříza, zastupitel hlavního města a předseda komise pro sport a tělovýchovu.

Celý projekt podpořil i někdejší reprezentační brankař Petr Kouba. „Osobně považuji tento projekt za skutečně velice přínosný. Všichni máme v paměti několik případů z posledních let, kdy na dítě spadla branka a jaké to mělo tragické následky. Zajištění bezpečnosti nejmenších fotbalistů je to, na co by měl každý klub myslet především,“ říká Kouba.

Více informací o projektu na www.prahasportovni.cz, www.fotbalpraha.cz a www.fotbalovebranky.cz