/zpráva z 26. jednání Rady hl. m. Prahy 21. července 2015/

Přípravné třídy pomáhají vyrovnat vývoj dětí před nástupem do prvních tříd základních škol a jsou do nich přednostně přijímány děti s odkladem školní docházky,“ uvedla radní hlavního města Prahy pro oblast školství a sociální politiky Irena Ropková. „Vzdělávací programy přípravných tříd se v obecné rovině přednostně zaměřují na osobnostní rozvoj dětí, jejich tvořivost a například i na posílení motorických schopností. Cílem osobnostního rozvoje je, aby si v průběhu výuky osvojily základní poznatky o životě, o mezilidských vztazích a o přírodních zákonitostech, zdokonalily se v komunikaci a ve schopnosti užívat mateřský jazyk a aby si vytvářely ucelený hodnotový systém,“ vysvětlila.

V případě speciálních škol je úloha přípravných tříd posílena specifiky péče o zdravotně postižené děti. Základní škola pro zrakově postižené v Praze 2 letos vstupuje do druhého roku provozu přípravné třídy. „V tomto případě je přípravná třída vedena jako inkluzivní skupina pro děti se zrakovým či souběžným postižením a samozřejmě pro děti, které v posledním roce předškolního vzdělávání potřebují intenzivní a odborný pedagogický přístup, přičemž cílem je tyto děti řádně připravit pro nástup do běžných škol,“ říká radní.

Ve dvaašedesáti přípravných třídách napříč hlavním městem se v minulém roce připravovalo na přechod do základního vzdělávání celkem 801 žáků. Počínaje zářím tohoto roku se zájemcům otevře dalších pět přípravných tříd, a to na Základní škole s rozšířenou výukou jazyků a rozšířenou výukou tělesné výchovy ve Filosofské ulici v Praze 4, Základní škole a mateřské škole v ulici U Santošky v Praze 5, Základní škole a mateřské škole v Kořenského ulici v Praze 5, Základní škole genpor. Františka Peřiny v Řepích a na Základní škole Dr. Edvarda Beneše v Čakovicích. Od září roku 2016 se další přípravná třída otevře na Základní škole v ulici Na Líše v Praze 4.

Při zřizování a provozu přípravných tříd základních škol nedochází k navýšení provozních nákladů, neboť tyto náklady školy hradí v rámci stávající výše rozpočtů a za využití současných personálních i věcných kapacit. Jejich zřízení rovněž částečně pomáhá řešit problematiku nedostatečných kapacit mateřských škol v některých částech hlavního města.