„Mezi nimi je Švandrlíkovo náměstí na Chodově mezi ulicemi Skřivanova, Lažanského, Švabinského a 7. května, kde bylo dosud bezejmenné prostranství. Bude připomínat spisovatele a humoristu Miroslava Švandrlíka (1932-2009), který téměř celý život prožil zde v Praze na Chodově," řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Miloslav Švandrlík patřil k nejčtenějším českým autorům, kterého proslavila především kniha Černí baroni aneb válčili jsme za Čepičky, v níž na základě vlastních zkušeností líčí osudy příslušníků PTP. Protože zde satirickou formou popsal absurdity v tehdejší socialistické armádě, komunistický režim Černé barony po roce 1969 zakázal a před rokem 1989 vycházeli pouze samizdatově. V té době nesměl provozovat literární činnost. Výjimkou byl pouze humoristický časopis Dikobraz, kam pravidelně přispíval a který ho v období sedmdesátých let víceméně živil. Pro vtipy kreslené Jiřím Wintrem-Nepraktou tak napsal stovky námětů.Kromě více než desítky publikovaných knih pochází z jeho pera i několik rozhlasových a televizních scénářů. O Kefalínovi, Terazkym a ostatních protagonistech napsal po roce 1990 ještě několik volných pokračování. Obliba Černých baronů mezi čtenáři bez rozdílu věku i vzdělání dodnes neklesla a Švandrlík se především díky nim řadí mezi českou humoristickou klasiku.Posledním vydaným románem je Vražda mlsného humoristy, která vyšla v roce 2000.V současné době přichází do kin film natočený podle jeho románu Doktor od Jezera hrochů.

Podle osobností české kultury a umění byly pojmenovány dvě nové ulice v Radotíně - ulice Jarmily Novotné a Kalabisova.

Po Jarmile Novotné (1907 -1994) , zpěvačce a filmové herečce, jedné z nejzářivějších hvězd české opery, byla na podnět Společnosti Jarmily Novotné pojmenována ulice mezi Strážcovskou a rovněž nově pojmenovanou Kalabisovou. Ulice Jarmily Novotné připomíná slavnou pražskou rodačku, která začínala jako elévka v Národním divadle, byla žačkou Emmy Destinové, v hlavním městě sklízela nebývalé úspěchy už ve velmi mladém věku, avšak pověst slavné mezinárodní pěvecké hvězdy jí přinesly především výkony v operních domech v Miláně a New Yorku, ale i ve Veroně, Berlíně či Vídni. Šestnáct sezón působila v newyorské Metropolitní opeře. Kromě pěvecké dráhy se uplatnila také jako herečka. Přestože doménou Jarmily Novotné byla opera a zpěv, výraznou stopu po sobě zanechala i ve filmu. Skutečně výrazným způsobem se Novotná znovu před kamerou připomněla po válce v mezinárodním projektu THE SEARCH (Poznamenaní, 1948). Tady si zahrála velkou roli matky hlavního dětského hrdiny, jehož představitel Ivan Jandl získal za svou postavu Oscara. Roku 1950 zazářila s tenoristou Mario Lanzou v hollywoodském filmu Velký Caruso. Účinkovala i v muzikálech na Brodwayi. Novotná spolupracovala s řadou vynikajících umělců. V roce 1991 byla Jarmila Novotná vyznamenána Řádem T. G. Masaryka IV. třídy, získala čestné občanství Prahy, od roku 1997 má bustu ve foyer Národního divadla. Jarmila Novotná-Daubková zemřela v New Yorku 9. února 1994 ve věku 86 let. Pohřbena je v rodinné hrobce Daubků v Litni u Berouna. Svou téměř románovou cestu životem zachytila v životopisu Byla jsem šťastná.

Rovněž již zmíněná ulice Kalabisova je připomenutím významné osobnosti české kultury Viktora Kalabise (1923-2006), jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů, 2. poloviny 20. století, hudebního redaktora a muzikologa, který se od padesátých let se výrazně podílel na formování českého hudebního života jako tvůrce i jako organizátor, byl též hudebním dramaturgem v rozhlase. Je považován za jednoho z otců zakladatelů mezinárodní rozhlasové soutěže mladých hudebníků Concertino Praga.Jeho hudební dílo obsahuje cca 70 různých opusů.

„Pro nové ulice v katastrálním území Třeboradice navrhla jména Špeciánova, Kotršálova a Englerova Městská část Praha - Čakovice, aby uchovala v paměti významné občany někdejší obce Třeboradice," informoval první náměstek primátora Rudolf Blažek, který návrhy na pojmenování dnes na jednání Rady hl. m. Prahy předkládal.

 

 

 

 

JUDr. Rudolf Blažek - první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost zejména v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, posuzování návrhů zákonů týkajících se hl. m. Prahy a předkládání návrhů zákonů do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, organizace a koordinace Záchranného a bezpečnostního systému.