„Z dlouhodobého hlediska zaznamenáváme zlepšující se výsledky, pozitivní trend je zaznamenáván na 25 profilech z celkových 38,“ těší radní pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Janu Plamínkovou. K nejčistším pražským potokům patří například Lhotecký potok, naopak mezi nejznečištěnější patří potok Komořanský. Výsledky vyhodnocení jsou k nahlédnutí na internetových stránkách www.praha-priroda.cz.

Za pozitivními výsledky stojí dlouhodobý boj Magistrátu se zdroji znečištění potoků, kterými jsou nejčastěji špatně provedené přípojky splaškové kanalizace. Během spolupráce Magistrátu s Pražskými vodovody a kanalizacemi, která probíhá intenzivně od roku 2008, bylo odstraněno téměř 90 různě velkých zdrojů znečištění. Za velký úspěch z nedávné doby lze považovat i zrušení čistírny odpadních vod společnosti Klio na Zličínském potoce, která byla dlouhodobě jedním z největších znečišťovatelů potoků v Praze.

Sledována je i kvalita vody v rybnících a nádržích, kde se každý měsíc měří průhlednost vody. I zde jsou výsledky velmi pozitivní. Na rybnících v majetku hl. m. Prahy v průměru neklesne průhlednost pod 50 cm, což je mimo jiné způsobeno i šetrných extenzivním rybím hospodařením.

Další pozitivní dopad na kvalitu vody má i odbahňování vodních nádrží. Sediment může být za určitých podmínek zdrojem velkého množství živin, zejména fosforu, který například souvisí i s rozvojem sinic. Odbor ochrany prostředí Magistrátu od roku 2002 vyvezl z pražských rybníků a nádrží více jak 580 tisíc m3 sedimentu. „Pro letošní rok připravujeme odbahnění rybníka Strnad, Olšanského rybníka a Nového rybníka pod Šeberovem,“ upřesnila radní Plamínková. Významné bude i celkové odbahnění hl. m. Prahou nedávno zakoupeného rybníka Šeberák, které je plánováno na rok 2019, jen tento rybník obsahuje více než 35 tisíc m3 bahna! Zdejší známé koupaliště by se tak konečně mohlo dočkat čistější vody i v letním období.