Studie je rozdělena na dvě části vzhledem k povaze řešených území, které propojuje Motolský potok. Východní hustě osídlená část území od Plzeňské po Vrchlického ulici, tedy od městského okruhu po Buďánky, přechází do volné krajiny, kde udržované a neudržované plochy svažující se do údolí přetíná Plzeňská ulice.

„Studie vyhodnotila priority, potřeby v území a vytipovala lokality k dalšímu podrobnějšímu zpracování. Jedná se o dokument, který přináší vizi na několik desítek let dopředu. Jde o jakousi druhou vrstvu územního plánu s podrobnějším měřítkem. Oceňuji také, že do procesu plánování se zapojila veřejnost i odborníci. Zpracovatel oslovil veřejnost a podnikl několik procházek územím pro získání co nejpodrobnější představy o řešené oblasti,“ popsal projekt první náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček.

První etapa studie pracující se zastavěnou částí území zlepšuje kvalitu životního prostředí. „Rušná Plzeňská ulice se proměňuje v plnohodnotnou městskou třídu s množstvím obchodů, restaurací a kaváren. Díky dokončení Radlické radiály a svedení dopravy pod zem se zde zklidní provoz, což je podmínka pro změnu její stávající podoby. Zároveň studie vnáší život i do dalších ulic a přilehlých svahů. Vrchlického ulice bude z obou stran obklopena zástavbou bytových domů, které tvoří plnohodnotnou ulici se stromy a parkováním,“ řekl náměstek primátora hl. m. Prahy pro dopravu Adama Scheinherr.

Momentálně v Plzeňské ulici chybí například bezbariérová místa k přecházení a trápí ji nadměrná frekvence dopravy. Vysoká průjezdná rychlost automobilů na Plzeňské i ve Vrchlického ulici způsobuje zvýšenou hladinu hluku, prašnosti a smogu, což by se mělo změnit. „Negativní dopady dopravy na životní prostředí jsou sníženy vhodnými dopravními opatřeními, zvýšeným užíváním cyklistické dopravy a snížením počtu aut ve vnitřním městě. V druhé etapě se dopravní koridor Plzeňské ulice mění v zelený bulvár a alej, která propojuje svahy Motolského údolí,“ doplnil Adam Scheinherr.

Studie byla v rámci zpracování představována zadavateli i veřejnosti a odborníkům. Součástí plánování byl participativní proces, při kterém odborníci - plánovači - oslovili místní obyvatele a uživatele území za účelem získat co nejpřesnější obraz území. „Projekt je příkladem správného zapojení veřejnosti do procesu plánování. Výsledky participace byly následně zapracovány do návrhu. Je potřeba zmínit, že studii si nechala zpracovat městská část Praha 5. Velký dík patří architektonickému studiu A69, které odvedlo ohromný kus práce. Takovýto materiál je radost schvalovat,“ dodal Petr Hlaváček.

Mezi záměry, které lze realizovat okamžitě bez dokončení Radlické radiály, se řadí například přestavba a nové využití bývalé košířské vozovny, kde může vzniknout lokální centrum pro místní obyvatele a Pražany, které nabídne kulturní akce, lokální trhy a kavárny. Dále pak částečné odkrytí Motolského potoka před Buďánkami a vznik odpočinkových zón podél něj nebo výsadba stromů na ulici Plzeňská.

Příloha: