Oleje a tuky mohou lidé do sběrných dvorů odevzdávat od loňského prosince a výsledky předčily veškerá očekávání. „Lidé si na tuto službu rychle zvykli a hojně ji využívají. Za jeden rok se na sběrných dvorech vysbíralo celkem 4,6 tuny použitých potravinářských tuků a olejů, které by jinak s velkou pravděpodobností končily v městské kanalizaci. Zvláště v období vánočních svátků se kanalizace ve zvýšené míře zanáší a znečišťuje. To s  sebou bohužel nese i zvýšené nároky na její následné čištění a údržbu,“ uvedla radní Jana Plamínková.

Pokud zrovna nemáte cestu na sběrný dvůr, rozhodně je nevylívejte do kanalizace. Lepší variantou, i když ne ideální, je oleje slít do PET lahve a následně ji vyhodit do směsného komunálního odpadu. „Budeme moc rádi, pokud zvolíte ekologičtější variantu a využijete k odložení olejů naše sběrné dvory. Použité oleje nemusí být odpadem, ale cennou surovinou. Pokud je odevzdáte do sběrného dvora, putují ke zpracovateli, který je po vyčištění dále používá v široké škále produktů a služeb,“ doplnila Plamínková.

O nakládání s oleji a tuky musí dbát například i restaurace. Všechny provozy (restaurace, bary, fast foody a podobně), kterým při jejich podnikatelské činnosti vzniká gastroodpad, tedy i oleje a tuky, musí mít ze zákona zajištěno nakládání s tímto odpadem. Měli by mít uzavřenou smlouvou s některou svozovou společností, která jim za úplatu zajistí odvoz gastroodpadu.