„Ze zvyšujícího se počtu kontaktů lze odhadovat závažnost a různorodost problematiky domácího násilí v hlavním městě Praze. Většinou se na naše odborníky obracejí ženy, jako tomu bylo za první dva měsíce ve 127 případech. Dále v 9 případech pak muži a ve třech případech dokonce mladiství mezi 16 a 17 rokem. Právě děti jsou ve většině odhalených případech přítomny konfliktním situacím. Jako při řešení letošních případů domácího násilí, kdy zažilo tyto vyhrocené situace 42 dětí,“ uvedl ředitel Centra sociálních služeb Tomáš Ján, do jehož kompetence spadá Intervenční centrum Praha.    

Intervenční centrum Praha v tomto období poskytlo svým klientům také právní pomoc zejména s formulováním žalob na vyklizení bytu, návrhů na předběžné opatření na ochranu před domácím násilím a jeho dalším prodloužením, návrhů na úpravu poměrů k dětem či žalob na rozvod manželství. „V oblasti právní jsme poskytli pomoc klientům téměř v padesáti případech,“ upřesnil ředitel Ján.

„Ani za zavřenými dveřmi není násilí v pořádku. Nebojte se prosím obrátit o pomoc na linky 281 911 883 nebo 734 510 282. Pracovníci Intervenčního centra jsou tu pro vás, podpoří vás a anonymně poradí,“ vyzvala pražská radní Milena Johnová. „Na linku se mohou obracet i všichni, kteří mají pocit, že jejich známá nebo známý jsou domácímu násilí vystaveni. Chci všechny Pražany vyzvat - nezavírejme před jakýmkoliv násilím oči," doplnila Milena Johnová.

Přestože většina případů domácího násilí se odehrává mezi manželi či partnery v rodinném prostředí, začínají se v poslední době stále častěji objevovat případy agresivních dospělých dětí, kteří si svou zlost a většinou neúspěch v osobním životě vybíjejí na svých rodičích. Takový byl i jeden letošní případ, kdy se na Intervenční centrum Praha obrátila vystrašená a zbitá matka zletilého syna, kterou syn půl roku psychicky a fyzicky týral. „Vyhrožoval ji dokonce fyzickou likvidací, klientka byla po fyzickém napadení synem zraněná, měla modřiny po celém těle a sdělovala, že má ze svého syna velký strach. Poslední kapkou bylo nepříčetné chování syna při posledním napadení, při kterém matce zdemoloval celý byt,“ popisovala otřesný případ mezigeneračního násilí vedoucí Intervenčního centra Praha Zuzana Chomová.

Syn klientky je dlouhodobě nezaměstnaný, vyžaduje na své matce, aby mu hledala na internetu zaměstnání. „Jakýkoliv synův neúspěch se odráží v jeho zvýšené agresi přerůstající ve fyzické útoky na matku. Proto jsme s klientkou probrali bezpečnostní plán.  Doporučili jsme jí obrátit se na policii a sepsat o incidentu protokol. Dále nechat se lékařsky ošetřit a vyžádat si odbornou lékařskou zprávu o zranění,“ doplnila Chomová.

Vystrašená klientka se na základě doporučení obrátila na policii, která využila svou pravomoc a syna, jenž se projevoval velmi agresivně, vykázala ze společného obydlí na dobu 10 dnů. Následně pracovníci intervenčního centra s matkou probrali další postup. „Protože klientka měla ze synova návratu do společného obydlí velký strach, rozhodla se podat k soudu návrh na předběžné opatření, kterým se zákaz kontaktu a přibližovat se k matce prodlouží o jeden měsíc. Toto předběžné opatření jsme pomohli klientce sepsat a probrali jsme s ní i způsob jakým má návrh na předběžné opatření k soudu podat,“ dodala Chomová. Soud jejímu návrhu vyhověl.  Klientka má tak čas na rozmyšlenou, jakým způsobem chce dále svoji situaci řešit. „Jsme s klientkou i nadále v kontaktu a nyní se jí snažíme poskytovat komplexní psychosociální pomoc.

Centrum sociálních služeb Praha poskytuje pomoc nejen ohroženým osobám, ale v rámci programu Viola i lidem, kteří se dopustili domácího násilí. Od začátku roku se se svými problémy na odborníky obrátilo celkem 24 osob, z toho 23 mužů a jedna žena, s přesvědčením, že pod odborným vedením dokáží změnit své chování a budou lépe zvládat stresové situace. O zájmu o tuto službu svědčí i zvyšující se počet kontaktů a intervencí, kterých pracovníci programu uskutečnili v první dvou měsících 111.