/zpráva z 25. jednání Rady hl. m. Prahy 15. července 2014/

„Stavební legislativa je jeden z klíčových nástrojů, kterým může veřejná správa ovlivňovat vývoj a kvalitu vystavěného prostředí. Praha získává kvalitní stavební regulaci, která přibližuje město evropskému standardu výstavby s důrazem na kvalitu urbanistického uspořádání a kontext místa,“ uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček.

Dosavadní vyhláška reaguje na negativní jevy konce 19. století, jako například problémy s hygienou. Nově schválený předpis se však věnuje současným problémům města, jako je zastavování ohromných ploch nebo jeho ekonomická a architektonická devastace. Na město se dívá jako na organismus, a proto rozpracovává a doplňuje zejména dosud opomíjené urbanistické vztahy.

Zavádí především takové regulativy, které určují prostorové limity staveb ve vztahu k charakteru okolní zástavby. Za pomoci tradičních instrumentů, jako je výšková hladina, uliční čára a stavební čára opouští model socialistického plánování sídlišť a vrací se k tradičnímu městu. Více se soustředí na veřejná prostranství, na nastavení kvalitativního prostranství s důrazem na zeleň, a to zejména sázení více stromů a ochranu, nezastavitelnost volné krajiny. Jde také o cestu, jak omezit výskyt velkých nevzhledných billboardů v metropoli.

Návrh Pražských stavebních předpisů zpracoval Institut plánování a rozvoje (IPR). Inspiruje se podobnými předpisy vyspělých zahraničních metropolí jako je Vídeň nebo Berlín. Byl důkladně prodiskutován napříč příslušnými odbory Magistrátu hl. m. Prahy, městskými částmi, Ministerstvem pro místní rozvoj a odbornou veřejností.