„Chci ve své gesci najít všechny možnosti, kde se Praha může chovat k životnímu prostředí ohleduplněji. Omezení jednorázových plastů je nejúčinnějším prostředkem v boji za čistější přírodu a oceány. Doufám, že v tom Praha nezůstane sama a inspirujeme i ostatní pořadatele a provozovatele,“ řekla pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková.

Opatření zařadila Hana Třeštíková mezi práva a povinnosti příjemce dotací v oblasti kultury a umění. Nově se příjemci zavazují, že budou prodávat jídlo a nápoje pouze ve vratném omyvatelném nádobí ze skla, porcelánu či kovu nebo ve vratném plastovém nádobí. Povinnost budou mít příjemci ve smlouvách od 1. května 2019.

„Zákaz jednorázových plastů bude platit na všech kulturních akcích, které Praha finančně podporuje individuálními dotacemi a mezi které patří třeba velké hudební festivaly. Většina nádobí poslouží jenom na pár minut, přitom už tu máme daleko šetrnější varianty, třeba vratné kelímky. Právě touto cestou má moderní město jako Praha jít,“ vysvětluje Hana Třeštíková.

Jednorázové plastové nádobí patří podle Evropské komise mezi deset nejčastějších plastových výrobků nalezených v moři. Státy Evropské unie se proto vloni dohodly na zákazu všech plastových výrobků na jedno použití, platit by měl od roku 2021.