Dotace v celkové výši 490 tis. Kč poputují organizacím SANANIM, z. ú., Středisko prevence a léčby drogových závislostí Drop In, o.p.s., a PROGRESSIVE, o.p.s., na realizaci následujících projektů:

  • Kontaktní centrum SANANIM 100 tis. Kč
  • Terénní programy SANANIM 80 tis. Kč
  • Terénní programy SANANIM pro práci se specifickými skupinami 80 tis. Kč
  • Nízkoprahové středisko Drop In, o.p.s., 80 tis. Kč
  • Terénní program sociálních asistentů – Streetwork Drop In, o.p.s., 70 tis. Kč
  • STAGE 5 - kontaktní a poradenské centrum závislostí PROGRESSIVE, o.p.s., 80 tis. Kč

Kontaktní centra svojí činností naplňují protidrogovou strategii hl. m. Prahy i státu. Nabízí odborné služby terciární prevence uživatelům návykových látek zejména prostřednictvím výdeje materiálu pro bezpečnější aplikaci drog, testováním na infekční choroby a poradenstvím. Všechny služby žádající o dotaci mají certifikát odborné způsobilosti služeb pro uživatele drog vydaný Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky.      

Nakoupený zdravotnický materiál bude sloužit k zajištění harm reduction služeb pro období od prosince 2017 do cca března 2018. Pod pojem harm reduction spadají veškeré aktivity a prostředky směřující k co největšímu možnému omezení zdravotních a sociálních rizik vyvstávajících v souvislosti se zneužíváním návykových látek.

„Realizace těchto služeb přispívá k ochraně veřejného zdraví, ochraně našich obyvatel. Terénní programy se zaměřují především na sběr použitého injekčního materiálu, poskytování zdravotnického materiálu, drobnou zdravotní péči a poradenství v oblasti sociálně právní. Vedle toho prosazuji navýšení mzdových prostředků pro adiktologické služby z rozpočtu hlavního města – chceme tím ocenit záslužnou a v mnohém rizikovou práci terénních pracovníků a dále je motivovat,“ řekl předkladatel návrhu radní Radek Lacko.