Konkrétně jde o třináct monitorů životních funkcí, jeden ikterometr, dvaatřicet novorozeneckých postýlek a patnáct kojeneckých vah.

Finanční dotace a z ní pořízené vybavení alespoň částečně vyřeší tíživou situaci na oddělení šestinedělí Ústavu pro péči o matku a dítě. Já doufám, že nové přístroje, monitory a postýlky zdravotníkům ulehčí práci, zefektivní už i tak výbornou poporodní péči a miminkům a jejich maminkám zpříjemní první společné okamžiky,“ uvedl Radek Lacko.

Toto vybavení tak významně pomůže zlepšit péči o matku a dítě v tak důležitém období, jako je období těsně po porodu, v porodnici s největším počtem porodů v Praze. Rodí zde jak maminky z Prahy a jejího okolí, tak maminky s komplikovaným těhotenstvím a porodem z celé České republiky.

„Velmi si vážíme poskytnuté dotace, díky níž jsme mohli pořídit vybavení odpovídající současným trendům a nahradit tak vybavení, které bylo jak morálně, tak fyzicky velmi opotřebené“, říká doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc., ředitel ÚPMD.

Nové monitory životních funkcí na oddělení šestinedělí umožňují v současné době uložit maminky po císařském řezu z operačního sálu přímo na oddělení, protože mají díky novým přístrojům zajištěno sledování životních funkcí, které je v pooperačním období nezbytné. Pobyt matek v bezprostředním pooperačním období na oddělení šestinedělí umožňuje matkám užší kontakt s jejich novorozencem a přispívá tak k  utváření úzkého vztahu mezi matkou a dítětem.

Dalším významným přístrojem pro novorozenecké oddělení je transkutánní ikterometr. Tento přístroj umí zhodnotit a neinvazivně změřit míru novorozenecké žloutenky. Měří přes kůži intenzitu žlutého zbarvení kůže a v mnoha případě tak nahradí odběry krve, které se jinak ke stanovení tíže novorozenecké žloutenky používají. Novorozenecká žloutenka je u novorozenců běžným jevem. Těžší formy žloutenky, kdy žluté barvivo bilirubin přestoupí do mozku novorozence a způsobí jeho postižení, se však díky pečlivému monitorování novorozenecké žloutenky v českých porodnicích na rozdíl od zemí s nedostatečnou zdravotní péčí, prakticky nevyskytují i díky tomuto přístroji, který sledování žloutenky velmi usnadňuje a novorozence nijak nezatěžuje.

Součástí dotace jsou i dětské postýlky, které nahradily původní kovové postýlky, se kterými se obtížně manipulovalo a při opakovaných nátěrech se i obtížně dezinfikovaly. Nové moderní postýlky jsou lehké, vyrobené z průhledného plastu a umožňují snadnou manipulaci. Jsou rovněž polohovatelné, čehož se při péči o novorozence často využívá a jsou nastavitelné i výškově. Tím usnadňují matkám i dětským sestrám poporodní péči o dítě a přispívají tak ke komfortu matek.

Při péči o novorozence v porodnici je nutné sledovat jeho váhové přírůstky. Pořízení moderních a přesných kojeneckých vah usnadňuje práci matkám i celému ošetřovatelskému týmu.

Moderní, přesné a spolehlivé vybavení oddělení šestinedělí přispívá k tomu, aby se matky a jejich děti dobře v porodnici cítily při tak významné události, jakou narození dítěte bezesporu je.


O Ústavu pro péči o matku dítě

Ústav pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí je zdravotnickým zařízení s více než stoletou tradicí poskytující komplexní a vysoce specializovanou péči o ženu, lidský plod a novorozence. Současně představuje největší porodnické pracoviště u nás, je akreditován jako perinatologické centrum se spádovou působností pro celou Českou republiku a je jediným spolupracujícím centrem WHO pro perinatální medicínu v ČR a střední Evropě.