„Považuji toto ocenění za jeden z největších úspěchů Prahy za končící volební období. Bylo uděleno za systémovou práci v oblasti sportu a tělovýchovy především pro mládež, hendikepované občany i seniory, a také za významnou podporu mezinárodních i veřejných sportovních akcí na území hlavního města. Titulu si vážíme o to více, že Praha jej získala pro rok 2016, který je rokem olympijským,“ řekl primátor Tomáš Hudeček.

„Praha jako Evropské hlavní město sportu by měla pokračovat v nastaveném trendu.  Upevnit nově nastavený systém dotační podpory sportování mládeže, hendikepovaných občanů, seniorů a rekreačního sportování rodin s dětmi. Měla by podporovat kvalitní sportovní organizace a pořadatelství mezinárodních i národních sportovních akcí pro všechny věkové kategorie,“ uvedl radní Lukáš Manhart s tím, že propagace významných mezinárodních soutěží nebo velkých společensko-sportovních akcí přispívá i ke zvýšení sportovní turistiky, což má příznivý dopad i na ekonomiku.

Jak připomněl Petr Bříza, předseda Komise Rady hl. m. Prahy pro sport a tělovýchovu, už v příštím roce se v Praze uskuteční několik takových vrcholných sportovních soutěží. „V roce 2015 je Praha pořadatelským městem Halového mistrovství Evropy v atletice, Mistrovství světa v ledním hokeji a Mistrovství Evropy UEFA ve fotbale do 21 let.“

V roce 2016 se předpokládá znovuotevření úspěšné Olympijské vesnice pro LOH v Rio de Janeiro a na rok 2017 má Praha záměr kandidovat u Českého olympijského výboru na pořadatelství celostátní Letní olympiády dětí a mládeže. 

Kandidaturu na titul Evropské hlavní město kultury 2016 Praha do Bruselu podala v listopadu loňského roku společně s odpověďmi na třicet otázek hodnotící komise, která pak letos v květnu Prahu navštívila. Zajímala se o sportovní infrastrukturu města, sportovní projekty, počet klubů, asociací nebo například podíl sportujících oproti celkové populaci. A 13. října v Bruselu komise rozhodla o přidělení titulu Evropské hlavní město na rok 2016 Praze.