Hl. m. Praha může čerpat ze Strukturálních fondů ve dvou speciálních operačních programech: Operační program Praha - Konkurenceschopnost a Operační program Praha – Adaptabilita celkem 9,1 miliardy korun. Operační program Praha – Konkurenceschopnost (OPPK) podporuje investiční projekty zaměřené především na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, vědy a výzkumu a podnikání v Praze. V tomto programu bylo zatím schváleno 203 projektů za 5,79 miliardy korun. Z tohoto hlediska je OPPK druhým nejefektivněji plněným programem v ČR. Operační program Praha – Adaptabilita (OPPA) se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. OPPA dosud podpořilo 483 projektů celkem za 2,47 miliardy korun a je tak nejlépe čerpajícím programem financovaným z Evropského sociálního fondu. „Jsem přesvědčen, že vláda by měla vzít na vědomí, že Praha využívá velmi efektivně evropských prostředků ke svému rozvoji, což výroční zprávy dokládají. To pozitivně ovlivňuje nejen život Pražanů, ale má to přínos pro celou republiku. Proto by bylo velmi krátkozraké Prahu vynechat z připravovaných schémat čerpání evropských fondů po roce 2014,“ zdůraznil radní Dolínek.

Praha také obdrží od Evropské unie dalších 130 milionů korun na financování projektů z Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost.  Tyto prostředky budou určeny na podporu vědy a výzkumu v rámci Oblasti podpory 3.1 – Rozvoj inovačního prostředí a partnerství mezi základnou výzkumu a vývoje a praxí. Podpora vědy a výzkumu, kterou OPPK financuje, patří dlouhodobě mezi priority jak EU, tak hl. města Prahy a je plně v souladu s evropskou strategií EU 2020, proto jsou dodatečné prostředky ve výši 130 milionů korun určené právě sem. Tato oblast zároveň patří k nejúspěšnějším oblastem čerpání OPPK, mezi žadateli je o ní velký zájem a v jejím rámci se realizují velmi kvalitní projekty. Jedním z těchto špičkových projektů je např. Centrum experimentálního výzkumu chorob krevního oběhu, který realizuje pražský IKEM.

Ve snaze nadále přispívat ke konkurenceschopnosti hlavního města projednal také Společný monitorovací výbor přesun dosud nevyužitých prostředků z oblasti podpory 3.2 na podporu inovačního prostředí a rozvoj malých a středních podniků, tj. na oblasti podpory 3.1 a 3.3. Část takto uvolněných prostředků bude určena také na revitalizace parků a pražských zahrad v oblasti podpory 2.1 Revitalizace a ochrana území. Projekty z této oblasti podpory výrazným způsobem zkvalitňují život obyvatel Prahy: byly zde podpořeny projekty jako např. Zahrada Kinských, přírodní park Dubeč, park Ztracenka a mnoho dalších. „Přesunem prostředků se snažíme flexibilně reagovat na potřebnost podpory v jednotlivých oblastech tak, abychom co nejúčelněji využili zbývajících prostředků v programu k naplňování plánu strategického rozvoje hlavního města“, vysvětlil radní Dolínek.

Přerozdělení prostředků musí ještě schválit Evropská komise.

 

 


Petr Dolínek – radní hl. m. Prahy

Do funkce zvolen 30. 11. 2010. Působnost v oblasti sociální politiky, bydlení, evropských fondů a pohřebnictví.