Konferenci zahájila radní pro informatiku a evropské fondy Ing. Eva Vorlíčková, finanční garant projektu Inovační vouchery. „Zkušenosti z čerpání evropských i národních grantů nám ukazují, že propojovat podnikatelskou sféru s vědeckými a výzkumnými institucemi se vyplácí. I malí a střední podnikatelé v rámci projektu získají nejenom finanční podporu, ale rovněž kontakty na špičkové vědce. Vědecká sféra se zase díky voucherům seznamuje s potencionálními odběrateli svých technologií“, uvedla ke konferenci radní Udženija. „Inovační voucher je jakýmsi druhem poukazu, který poslouží podnikatelům k nákupu služeb výzkumu a vývoje. Magistrát vyčlenil v rozpočtu na rok 2013 pro podporu podnikatelů prostřednictvím Inovačních voucherů 10 milionů korun“, doplnila radní Ing. Eva Vorlíčková.

Na konferenci vystoupil se svým příspěvkem na téma stavu inovací v malých a středních podnicích Ing. Karel Havlíček, Ph.D. MBA, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Tématu inovačních produktů a úloze inovačních voucherů věnoval svůj příspěvek Doc. Ing. Pavel Švejda, CSc., FEng., generální sekretář Asociace inovačního podnikání ČR. Koncept implementace inovačních voucherů na území hlavního města Prahy představil projektový manažer pro inovační vouchery, Rozvojové projekty Praha, a.s., a dodal:  „Jsme rádi, že jsme dnes měli možnost představit koncept inovačních voucherů, který se již brzy stane důležitým mostem k navázání spolupráce na podnikatelských projektech na území hlavního města Prahy.“ Akciová společnost Rozvojové projekty Praha byla pověřena implementací projektu Inovační vouchery na území hlavního města Prahy a je též realizátorem celého projektu Akcelerace. Výlučným vlastníkem společnosti je hlavní město Praha a jejíodpovědností bude v maximální míře pomoci podnikatelům s orientací v možnostech využití projektu a minimalizace administrativní zátěže.

Hlavní město Praha není prvním regionem v České republice, kde  je realizován program inovačních voucherů. Pozvání na konferenci přijali Mgr. et Mgr. Jindřich Weiss, projektový manažer Jihomoravského inovačního centra a Ing. Jana Michková, ředitelka Karlovarské agentury rozvoje podnikání, kteří mají s inovačními vouchery nemalé zkušenosti. Zástupce jihomoravského kraje vyzdvihl finanční efekty programu: „Jedna koruna investovaná statutárním městem Brno dnes do programu, se rovná pěti korunám investovaných firmami do výzkumné spolupráce s místními vědeckými a výzkumnými institucemi v průběhu následujících pěti let.“

Ing. Jana Michková zhodnotila kladnou odezvu podnikatelského sektoru v Karlovarském kraji a potvrdila pokračování dotačního titulu i v dalších letech.

Ve volné diskuzi pak mohli zástupci z řad podnikatelů a členové vědeckých a výzkumných institucí a hledat společnou řeč a navázat první kontakty. Právě to bylo jedním z cílů celé konference. Je zřejmé, že inovační vouchery jsou v Praze vnímány již teď velmi pozitivně a je velkým přínosem, že se k podpoře a aktivní účasti na projektu Akcelerace hlavního města Prahy se přihlásilo podpisem memoranda o spolupráci mnoho významných partnerů. Jsou mezi nimi např. Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s., Česká exportní banka, Exportní garanční a pojišťovací společnost, a.s., CzechInvest, CzechTrade, Komora pro hospodářské styky se SNS, Centrum pro regionální rozvoj ČR.