„Dnes už je prakticky vyloučeno, aby do soustavy pražských kolektorů vnikla nepovolaná osoba. Poklopy jsou buď zamčené, nebo střežené a bedlivě sledované dispečerem. Kontrolu částečně ražených kolektorů navíc vykonává i báňský úřad, takže zařízení je pod pravidelným dohledem. Při vstupu do podzemí se musí dopředu řádně nahlásit i samotní zaměstnanci, uvést důvod své návštěvy i místa, kde se budou pohybovat. Radní rovněž není výjimkou, takže si velmi cením, že mi představení společnosti vyšli velmi flexibilně vstříc a mohl jsem se tak okamžitě seznámit s aktuálním stavem,“ uvedl Libor Hadrava.

Během své návštěvy se pražský radní cestou podzemím v úseku Senovážného náměstí a Malého náměstí přesvědčil o funkčnosti a zabezpečení systému, jehož je Praha investorem. Společnost Kolektory Praha na základě smluvního vztahu s hlavním městem zajišťuje pro kolektory jejich správu, údržbu a monitoring, realizaci oprav a rekonstrukcí a pochopitelně samotné provozování.

„Kolektory se nehlídají jen před průnikem nepovolaných osob, ale také z technologického hlediska. Všechna zařízení jsou nastavena tak, aby jejich provoz neohrozil například únik plynu. Kromě dispečerů je celý řízen počítačovými automaty, které za potencionálního rizika okamžitě stav vyhodnotí a převezmou řízený proces odvětrávání. Za nestandardního stavu spustí ventilátory a odpojí sběrnice tak, aby se zamezilo ohrožení. Za běžného provozního stavu se vzduch mění třikrát za den, v případě havárie by to bylo třikrát za hodinu,“ popisuje Hadrava.

Při  kontrole radní sestoupil do hloubky 22 metrů a v jejím průběhu využil i podzemní kolejové přepravy. Aktuální stav a provoz pražských kolektorů zhodnotil jako velmi dobrý a odpovídající všem bezpečnostním normám. Současně zvážil faktickou možnost vylepšení i realizace komplexní páteřní datové sítě, která by zjednodušila a urychlila předávání důležitých dat v rámci celého systému. Podle něho by za tímto účelem mohla být využita i kamerová síť hlavního města Prahy.