„Na restauratéry a obchodníky dopadají vládní opatření hodně tvrdě a po zmírnění zdravotnické krize nás čeká velký úkol, jak poptávku znovu stimulovat. Proto až do konce roku odpouštíme poplatky i nájemné za předzahrádky a umožňujeme zdarma provoz před provozovnou. Díky tomu budou moci být podnikatelé zákazníkům blíž. S ohledem na výrazný předpokládaný pokles turistického ruchu se nemusíme současně bát, že by ulice byly zahlcené,“ řekl náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek.

Návrh byl předložen napříč zastupitelskými kluby Vítem Šimralem, Janem Chabrem, Jiřím Pospíšilem, Tomášem Portlíkem a Radomírem Nepilem. Odpuštění místního poplatku a nájemného se bude týkat i venkovních trhů, včetně těch farmářských.

Uliční prodej před provozovnou by mohl být podnikatelům umožněn hned s částečným uvolněním mimořádných opatření. „Před provozovnu si budou podnikatelé moci zdarma umístit stánek, stolek nebo třeba prodejní pult. Jen v sektoru pohostinství postihnou negativně současná opatření více než čtyřicet tisíc pracovníků, město proto musí k pomoci využít jakýchkoliv nástrojů, které má k dispozici. Snížení fixních nákladů provozoven je jedním z logických a ekonomicky nejefektivnějších kroků,“ popsal radní pro podporu podnikání Vít Šimral.

Prominutí poplatku za užívání veřejného prostranství vyčíslila Praha na zhruba 107 milionů korun, o stejně vysokou částku půjde i v případě odpuštění nájemného za předzahrádky, tímto opatřením tedy hlavní město uleví pražským podnikatelům dohromady částkou převyšující 200 milionů korun.  Osvobození od místního poplatku u předzahrádek platí od 14. března, nájemné bude odpuštěno za celý měsíc březen.

„Jde o další krok, jak rovným dílem pomoci podnikatelům postiženým ekonomickou krizí. Toto opatření se vztahuje plošně na všechny podnikatele, kdy se město vzdává nájemného pro restaurační předzahrádky. Cílem je možnost usnadnit rozjezd tolik stiženého segmentu oblasti pohostinství. Nejedná se samozřejmě o nicotný krok, pokud bychom brali v úvahu i finanční dopad, tak dané výnosy z nájmu a poplatku dosahovaly v souhrnné výši až stovek milionů korun,“ vysvětlil radní pro oblast majetku Jan Chabr.

Praha současně finalizuje administrativní zjednodušení a zrychlení vyřízení záboru chodníku před provozovnou tak, aby podnikatelům stačilo uliční prodej pouze ohlásit e-mailem a nemuseli čekat na zprocesování žádosti úřady. Na řešení pracuje náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Součástí uvolnění uličního prodeje budou ale technická omezení, například zachování bezpečného průchodu po chodníku, udržování čistoty a nutnost večer vše sklidit kvůli úklidu komunikací.

Pravidla pro umisťování restauračních předzahrádek stále zůstávají v platnosti, na rozdíl od uličního prodeje před provozovnami podnikatelům zůstane i nadále povinnost získat standardní povolení k záboru. Hlavní město ale již pracuje i na urychlení těchto procesů.

Zastupitelé dnes vzali na vědomí také odpuštění místního poplatku z pobytu, který se v nouzovém stavu dotýkal podnikatelů poskytujících ubytování dle vládních výjimek v ubytovnách, lázeňských zařízeních a školských ubytovacích zařízeních. Hlavní město zároveň ve své působnosti odpustí místní poplatek z pobytu hotelům až do konce roku 2020.