/zpráva z 35. jednání Rady hl. m. Prahy 13. října 2015/

Život a dílo všech tří oceněných jsou úzce spjaty s hlavním městem Prahou.

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená se v Praze narodila, žije zde a působí. Hudbě se začala věnovat už na gymnáziu. Část svého života prožila v emigraci, po roce 1989 se začala opět vracet do České republiky. Celkem má za sebou 2 025 vystoupení ve 112 operních rolích, spolupracovala s nejvýznamnějšími představiteli tohoto žánru. V roce 2004 obdržela cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia za celoživotní mistrovské dílo, dne 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal Medailí Za zásluhy. Paní Soňu Červenou navrhla ocenit zastupitelka Eliška Kaplický Fuchsová, primátorka Adriana Krnáčová návrh podpořila.

Stanislav Kolíbal se řadí ke klíčovým osobnostem českého a evropského umění posledních více než padesáti let. Patří k významným představitelům českého konceptuálního umění. Od 50. let 20. století se systematicky věnuje především sochařství, v roce 1964 navrhl řešení podpůrných zdí nuselského mostu. Po výstavě ve Špálově galerii (1970) mu bylo zakázáno v Československu vystavovat, možnost vystavovat svá umělecká díla na domácí půdě mu byla navrácena až téměř po patnácti letech. V současné době žije a tvoří v Praze. Dne 28. října 2005 převzal od prezidenta Václava Klause státní vyznamenání Medaile Za zásluhy. Pana Stanislava Kolíbala navrhla ocenit zastupitelka Eliška Kaplický Fuchsová, primátorka Adriana Krnáčová návrh podpořila.

František (Fero) Fenič je veřejnosti znám jako filmový a televizní režisér, scénárista, producent, ředitel filmové a televizní společnosti Febio, s.r.o., a v neposlední řadě jako ředitel mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který založil v  roce 1993. V počátcích byl Febiofest chápán spíše jako skromná mezinárodní přehlídka filmu, televize a videa. V současné době se však jedná o jeden z nejvýznamnějších filmových festivalů v České republice v mezinárodním měřítku. Pana Františka Feniče navrhla ocenit primátorka Adriana Krnáčová.

„Je mi velkou ctí, že jsem mohla na udělení česného občanství hlavního města Prahy navrhnout tři takto významné osobnosti nejen pražského, ale českého i evropského kulturního života. Všichni tři svým dílem velmi podstatně přispěli k propagaci našeho města ve světě a toto ocenění je jednou z možností, jak jim za to poděkovat. Doufám, že se v tomto se mnou Zastupitelstvo hlavního města Prahy ztotožní,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.