/zpráva z 37. jednání Rady hl. m. Prahy 23. října 2018/

„Jsem ráda, že Rada peníze pro Arniku schválila. Projekty získaly vysoké hodnocení ze strany grantové komise a byly navrženy ke schválení již v květnu. Bohužel Zastupitelstvo hl. m. Prahy je na návrh ODS neschválilo. Tímto jsme alespoň trochu napravili tuto nespravedlnost,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Pobočný spolek Ochrana přírody se tématu rtuti věnuje dlouhodobě a v rámci sítě IPEN se aktivně účastní vyjednávání a naplňování Minamatské úmluvy o rtuti, která byla přijata v roce 2017. Úmluva se jmenuje podle místa, kde rtuť způsobila těžká onemocnění nervové soustavy řadě obyvatel. Podporou projektu Praha přispěje k jejímu naplňování a přiblížení Pražanům zmapováním rtuťové zátěže pražských vod i pražské populace. Při sledování rtuti se pobočný spolek zaměří na sledování celého území tzv. Velké Prahy. Lepší poznání situace v Praze také umožní pobočnému spolku poskytovat kvalitnější poradenství v této oblasti v dalších letech.

Projekt pobočného spolku Toxické látky a odpady zajistí realizaci české verze mobilní aplikace pro pražské spotřebitele, která jim poskytne jednoduchý a bezplatný nástroj k ověření přítomnosti toxických látek (tzv. Substances of very high concern = látek vzbuzujících vážné obavy) ve spotřebním zboží a v domácnostech. Tato povinnost uvádět informace o toxických látkách ve výrobcích je zakotvena v evropské chemické legislativě REACH a dle článku 33 mají výrobci povinnost tuto informaci sdělovat spotřebitelům na vyžádání do 45 dnů.