Dnes bydlí ve 49 městských bytech soudci a státní zástupci, v řadě případů i bývalí, kterým byty zůstaly. Jejich smlouvy byly uzavřeny před více než deseti lety na dobu určitou typicky za ceny 60-70 korun za m2 za měsíc. „Je to vina předchozích politických reprezentací, které takto výši nájemného nastavily, respektive ji nezvýšily,“ míní radní Adam Zábranský. Tyto byty byly obsazovány na základě žádostí Městského soudu v Praze a Městského nebo Vrchního státního zastupitelství.

„Současný stav považuji za nešťastný. Jednak Praha má málo bytů pro sociálně potřebné, zvlášť tedy větších bytů, což jsou právě ty, ve kterých soudci nebo státní zástupci bydlí. Navíc takováto podpora od města je celkem zvláštní, neboť soudci a státní zástupci jsou vysokopříjmoví zaměstnanci, kteří si bez problému mohou najít bydlení normálně na trhu. Pokud je potřeba, aby měli nějaký zaměstnanecký benefit ve formě bydlení, tak by to měl zajišťovat systémově stát, a ne takto selektivně město. V neposlední řadě pronajímání bytů soudcům a státním zástupcům za takto zvýhodněných podmínek městem vytváří potenciální střet zájmů, když tito státní zaměstnanci řeší případy, kde figuruje město, pražští politici a podobně,“ uvedl radní Adam Zábranský.

Dnešní rozhodnutí Rady znamená, že 28 soudcům a státním zástupcům, kteří mají nájemní smlouvy na dobu určitou, nebude smlouva prodloužena. U 21 zbývajících, kteří mají smlouvy na dobu neurčitou, je řešení komplikovanější. Jediné, co město může dělat, je postupně jim navyšovat nájemné, dle zákona v součtu maximálně o 20 % ve třech po sobě následujících letech, což je také v plánu.