Střední průmyslová škola strojnická v Betlémské ulici byla založena roku 1837 Jednotou pro povzbuzení průmyslu v Čechách jako škola nedělní. Škola se velmi rychle rozrůstala a postupem času se přeměnila v denní průmyslovou školu. V současné budově v Betlémské ulici škola sídlí od roku 1890.

„Jsem hrdá na to, že v Praze máme průmyslovou školu, jejíž počátky sahají do období průmyslové revoluce a která je nejstarší střední průmyslovou školou v České republice. Tato dlouholetá tradice technického vzdělávání v našem městě, kterou tato škola symbolizuje, je pro mě zavazující a hodlám i nadále prosazovat zvýšenou podporu těmto oborům,“ uvedla radní Irena Ropková.

„Škola dlouhodobě spolupracuje s univerzitním prostředím a zaměstnavateli a mnohé jiné školy by se od ní mohly v tomto ohledu učit. Zároveň do praktické výuky přenáší nejmodernější technologie. Aby zde bylo i nadále poskytováno to nejlepší technické a řemeslné vzdělání, přislíbila jsem poskytnutí investičních prostředků mimo jiné na nové strojní vybavení a modernizaci ve výši 9,4 milionu korun,“ dodala radní Ropková.