Desetiminutový dokument zachycuje celou výstavbu protipovodňových opatření v oblasti Holešovic. První záběry vznikly ještě za tmy v nočních hodinách, kdy se mobilní stěny připravovaly k převozu ze skladu v Dubči. Kamery zachytily jejich převoz i samotnou výstavbu, do které se zapojilo několik složek. Celkové náklady na dokument byly 70 000 korun. Filmový dokument natočili studenti oboru Filmová a televizní tvorba Střední průmyslové školy sdělovací techniky Radovan Táborský a Stanislav Pecháč.

„Praha od ničivých povodní z roku 2002 pracuje na tom, aby se dokázala s velkou vodou co nejlépe vypořádat. Dnes máme celý systém protipovodňových opatření. Cvičení, jako bylo to loňské a bude i letošní, jsou nezbytně nutná, abychom prověřili veškeré činnosti k zajištění funkčního systému. Filmový dokument ukazuje náročnost práce všech složek a zároveň poskytne běžnému divákovi řadu informací, které možná ani o protipovodňové ochraně Prahy nevěděl,“uvedl radní hl. m. Prahy Libor Hadrava.

Poslední povodní velkého rozsahu, která zasáhla hlavní město Prahu, byla povodeň z června roku 2013. Protipovodňová cvičení se zpravidla organizují jedenkrát za rok. Většinou se konají v době, kdy hlavní město Prahu z hlediska dlouhodobého pozorování povodně neohrožují – tedy na přelomu měsíců září a října.

Cvičení Holešovice 2016

Loňské cvičení Holešovice 2016 prověřilo výstavbu protipovodňových opatření na území městské části Praha 7 Holešovice. Protipovodňové stěny zde dosahují celkové délky 2 538,9 metrů a jsou jedny z nejdelších v rámci celého města. Náklady na cvičení Holešovice 2016 byly zhruba 1 900 000 korun.

Cvičení Troja 2017

Cvičení Troja 2017 má prověřit výstavby protipovodňových opatření na území městské části Praha-Troja. V této oblasti je jedna z nejsložitějších částí protipovodňové ochrany města. Například v ulici Pod Havránkou je atypické mobilní protipovodňové opatření s výškou přes šest metrů. Nutné bude také prověřit funkčnost stěn na nerezovém těsnícím prahu (v ulici Povltavská pod mostem Barikádníků), který je po havárii.

Kvůli cvičení bude nutné uzavřít Tunelový komplex Blanka, i proto se uskuteční v nočních hodinách. Uzavření komplexu bude využito k jeho pravidelné kontrole a údržbě. Cvičení je naplánováno na noc z 30. září na 1. října od 18.00 do 6.00 hodin.

Radovan Táborský:

Odmalička jsem vyrůstal u filmu, takže bylo jen otázkou času, jestli se nějaké profesi budu věnovat. Nejblíže jsem měl k herectví, ale svět za kamerou se pro mě stal zajímavější. Samotné kameře se věnuji krátce, proto nejsem hotový kameraman. Pracoval jsem na mnoha projektech jako asistent nebo druhý kameraman. Nejzajímavější prací byl cyklus „Národní klenoty II,“ který vysílala Česká televize. Dokumentární cyklus je o památkách, které se snaží dostat na seznam UNESCO. Zatím jediný počin, na němž jsem se podílel jako hlavní kameraman, je film „Někdy nemusíme“, který má v dohledné době vyjít.

Stanislav Pecháč:

Svou zálibu ve filmech a natáčení jsem objevil již na prvním stupni základní školy, kdy jsem na naší zahradě přetáčel mimozemský svět Hvězdných válek. Nyní studuji na Střední průmyslové škole sdělovací techniky v Panské a definuje mě zejména láska k filmové hudbě a režii. Náš nejnovější počin “Někdy nemusíme“, na kterém jsme společně s kolegou pracovali, jsem režíroval a složil k němu hudební doprovod. Ve spolupráci chceme pokračovat a již teď plánujeme další snímek. 

Film je ke stažení v tomto odkazu: https://goo.gl/XcV4rp