Ohňostroj začne 1. ledna v 18.00, bude trvat 10 minut a 52 vteřin a všechny obrazy (Modlitba, Holé ruce, Jednota, Zakázané ovoce, Svoboda) i zvukový doprovod jsou postaveny tak, aby divákovi evokovaly vzpomínky a emoce spjaté s touto dobou. Celá příběhová linie je koncipována jako retrospektivní vyprávění, kdy postava otce sděluje svoje osobní zážitky a zkušenosti z té doby své desetileté dceři.

„Věřím, že si Pražané tradiční ohňostroj náležitě užijí a důstojně tak zakončí závěr tohoto roku. V příštím roce bude Praha reflektovat trend velkých evropských metropolí a popřípadě zvolí úspornější a zároveň efektivní variantu. Uvažujeme i o variantě tichého ohňostroje, pokud tomu vyhoví lokální terénní podmínky a možnosti realizátorů," uvedl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Místo odpalu bude stejné jako letos, tedy v Letenských sadech v prostoru Pražského metronomu. Ohňostroj by měl být dobře pozorovatelný z Dvořákova nábřeží a Pařížské ulice; Mánesova, Čechova a Štefánikova mostu. I letos bude zvukový doprovod k dispozici díky ozvučení na začátku Čechova mostu, případně na Hitrádio City 93,7 FM. Pro lepší světelný efekt bude také zhasnuto veřejné osvětlení a semafory na Dvořákově nábřeží, nábřeží Edvarda Beneše, Alšově nábřeží, Kosárkově nábřeží, části Mánesova mostu a v Letenských sadech. Samotný ohňostroj obsahuje celkem 4033 ran a celková váha odpáleného materiálu činí přes 4000 kilogramů.

Pro automobilovou dopravu budou 1. ledna 2019 od 16.00 do 18.30 hodin uzavřeny tyto komunikace:

  • Dvořákovo nábř. v úseku Štefánikův most – nám. Jana Palacha
  • nábř. Edvarda Beneše v úseku Klárov – Štefánikův most
  • Čechův most, Mánesův most, Štefánikův most, most Legií
  • Pařížská v úseku ul. Bílkova – nám. Curieových
  • 17. listopadu v úseku nám. Jana Palacha – nám. Curieových

Provoz tramvají (Mánesův a Čechův most, pravobřežní komunikace od Národního divadla po náměstí Curieových) bude přerušen v 17:30 hodin. Tramvajová doprava na dalších komunikacích – Štefánikův most a most Legií bude řízena operativně podle situace ve spolupráci s Policií ČR. Doporučujeme cestujícím nespoléhat na tramvaje a využívat metro.

V posledních letech se náklady města na ohňostroj pohybovaly kolem 1 000 000 korun bez DPH a do výběrových řízení na pořádání ohňostroje se zpravidla hlásil jeden, maximálně dva uchazeči. I z toho důvodu došlo k navýšení předpokládané hodnoty nadcházejícího ohňostroje. Stalo se tak na základě uskutečněného průzkumu trhu v oblasti pořádání ohňostrojů, kde postupně dochází k významným posunům v trendech používání pyrotechnických prostředků a efektů, v pojetí světelných show, a tedy i finanční náročnosti.

Hlavní město i v minulosti pořádalo ohňostroje za podobné ceny. Například v roce 2013 a 2005 byla cena ohňostroje 1 500 000 korun bez DPH, v roce 2004 se jednalo o částku 1 700 000 korun a v roce 2003 se uskutečnil novoroční ohňostroj za cenu 1 600 000 korun.

Záměr uspořádání novoročního ohňostroje a ustavení komise pro výběrové řízení schválil magistrát 24. srpna. Bývalá městská rada vzala na vědomí informaci o konání ohňostroje 28. srpna. Výběrové řízení na pořádání ohňostroje uveřejnilo hlavní město 5. října a lhůta pro podání nabídek skončila 9. listopadu. O vítězi rozhodlo hlavní město 19. listopadu.