„Jde z mého pohledu o jeden z nejlepších projektů, který nenásilnou, a přitom realistickou formou dokáže žákům škol přiblížit, co to znamená založit vlastní společnost. Ale hlavně ji řídit a přivést k podnikatelskému úspěchu. To je něco, co dětem běžné osnovy nejsou schopny nabídnout, a všem učitelům, a samozřejmě i žákům, kteří se do projektu zapojují, patří poděkování,“ uvedl radní Jan Chabr.

Na veletrhu prezentují studenti středních škol z více než deseti zemí světa práce fiktivních firem, které v rámci výuky založili. Fiktivní firma má svého ředitele, sekretariát, marketing, právní, zásobovací i odbytové oddělení a účtárnu. Práce ve fiktivní firmě je praktickou formou výuky, při níž se studenti učí činnosti, které musí zvládnout běžný podnikatel. Zároveň si také procvičí a upevní teoreticky nabyté vědomosti, čímž se připravují k maturitě a dalšímu profesnímu životu.

Existenci fiktivních firem na školách umožňuje Centrum fiktivních firem (CEFIF), které je součástí Národního ústavu pro vzdělávání. CEFIF simuluje činnosti živnostenského a finančního úřadu, obchodního rejstříku, zdravotní a sociální pojišťovny, komerční pojišťovny, banky a centrálního dodavatele.