K dispozici byly dvě noclehárny, dispečink, denní centra a rozšířené terénní programy. „I když se naplněnost nocleháren pohybovala v průměru kolem 88 procent, ukázalo se, že mnoho lidí bez přístřeší tuto nabídku nechce využít. Důvodem bylo, že se obávají opustit svá místa k přečkání noci a pro řadu z nich byl i problém strávit noc ve velkém počtu dalších bezdomovců,“ uvedl radní pro sociální oblast Daniel Hodek.   

Z hodnocení zimních opatření, které včera schválil Výbor pro sociální politiku Zastupitelstva hl. m. Prahy, vyplynulo, že potřebným bylo v zimě zajištěno téměř 22,7 tisíc noclehů, což je o dvě stě více, než tomu bylo v minulém období. „Tyto služby z 85% využili muži a jen 15% klientů tvořily ženy. Početnou skupinou s 25% byli i cizinci zejména ze Slovenska, Bulharska, Lotyšska, Polska a Ukrajiny. 35% bylo z Prahy,“ upřesnil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. 

„V době největších mrazů byl rozšířen přes noc i provoz denních center, jejichž zaměstnanci uskutečnili téměř 65 tisíc kontaktů s klienty,“ dodala zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Ludmila Tomešová. Část zimy byla bez poplatku otevřená i celoroční noclehárna na lodi Hermes.

V letošní zimě mírně narostl i počet kontaktů, které probíhají v rámci terénních programů - sociální pracovníci jich uskutečnili přes 12,8 tisíce.

Během zimních opatření byl v provozu centrální dispečink, který zajišťoval komunikaci mezi jednotlivými službami. Celkem uskutečnil 2,4 tisíce telefonních hovorů zejména při koordinaci mezi noclehárnami a terénními programy. Koordinaci opatření zajištovalo Centrum sociálních služeb Praha a na jejich zajištění se podílely Armáda spásy, Arcidiecézní charita Praha a Naděje.