„Každý obyvatel Prahy má právo vědět, jak se může proměnit okolí jeho bydliště a k těmto změnám se vyjádřit. Proto jsme webovou aplikaci Změna plánu spustili – aby poskytovala přehledně všechny důležité informace. Jsem ráda, že zaznamenala v prvním půl roce fungování rostoucí zájem veřejnosti a věřím, že v budoucnu poslouží ještě většímu množství lidí,“ uvedla Petra Kolínská, náměstkyně primátorky hl. m. Prahy.

Územní plán je dohoda o využití území, jeho funkcích a budoucím rozvoji. Určuje například to, kde lze postavit administrativní budovu, parkoviště nebo nové sportoviště, a jak objemná taková zástavba může být. Změny v územním plánu tak mohou mít na podobu města velký vliv. Aplikace Změna plánu si proto klade za cíl zjednodušit občanům přístup k informacím a zpřehlednit složitý proces pořizování změn. Aktuálně je v procesu projednávání 363 změn.

Webovou aplikaci spustil v červnu 2017 Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha).

Aplikace umožňuje přehledně třídit změny, podněty a úpravy územního plánu podle různých kategorií, jako je přidělené číslo, stav projednání či poloha v hlavním městě. Prohlížet změny je možné jak v mapě, výkresech územního plánu, tak v podobě tabulkového přehledu. „Registrovaní uživatelé si navíc také mohou aktivovat službu „Hlídací pes“, který je upozorní na novinky v pořizování změn na území Prahy, které je zajímá,“ dodává Kolínská.