Ivan Jandl již v dětství zazářil jako herecká hvězda natolik, že byl oceněn, jako vůbec první Čech a neameričan v historii dětským Oscarem (Academy Juvenile Award). Američtí filmoví novináři a kritici ho navíc poctili i prestižním Zlatým glóbem. Československý režim k němu byl však neúprosný a právě díky tomuto ocenění v kapitalistickém Holywoodu mu byl jakýkoliv další rozvoj znemožněn.

Přesto se nevzdal a divadlu se věnoval alespoň v rámci možností. Herec a režisér, jehož talent byl podle pamětníků neoddiskutovatelný, divadlem doslova dýchal. Už v osmnácti letech založil na libeňském gymnáziu divadelní spolek Studio 9, které později vystupovalo pod hlavičkou OKD Praha 9. Teprve ale sloučení s Divadelním spolkem Gong počátkem 70. let minulého století znamenalo pro Jandla tvůrčí explozi a nejplodnější období, které trvalo až do jeho předčasného úmrtí v roce 1987. 

„Městská část Praha 9 je hrdá na to, že v našem divadle působila taková osobnost, jako je Ivan Jandl. Také proto jsme se rozhodli ocenit jeho práci čestným občanstvím a zároveň uctít jeho památku odhalením pamětní desky v divadle, v němž našel zázem ,“ říká místostarosta Prahy 9 Mgr. Adam Vážanský.