Zápis

z 1. jednání Komise Rady HMP pro projekt ÚČOV Praha na Císařském ostrově konaného dne 7. 2. 2011 v jednací místnosti Rady HMP, Mariánské nám. 2.

 

Přítomni: dle presenční listiny

 

  1. Úvodem p. primátor představil základní body podkladového materiálu, které budou v průběhu jednání diskutovány.

  2. Členům komise byl rozdán jednací řád komisí Rady hlavního města Prahy dle usnesení Rady HMP z listopadu 2000.

  3. Podle tohoto jednacího řádu komise jednomyslně kladně rozhodla o účasti přizvaných osob na jednání.

  4. P. Tůma dal ke zvážení, zda by nebylo vhodné nechat zadávací dokumentaci a zejména hodnotící kritéria na výběr zhotovitele stavby NVL expertně posoudit, například p. Olerínym.
    Dále dal v souvislosti s jednotlivými hodnotícími kritérii ke zvážení otázku nastavení jejich váhy ve smyslu případného snížení váhy hodnotícího kritéria nabídková cena, a zmínil problematiku necenových hodnotících kritérií a jejich vyhodnocení z hlediska vytvoření prostoru pro možnost uplatnění alternativních technologií čištění odpadních vod.
    P. Kramář k otázce hodnotících kritérií uvedl, že požadavek nejméně 80 % váhy kritéria nabídkové ceny vychází z pravidel OPŽP. Dále uvedl, že na základě rozhodnutí HMP bylo dalších 10 % váhy určeno na časové kritérium doby zpracování dokumentace pro vydání stavebního povolení a posledních 10 % na hodnotící kritérium „úroveň technického řešení z pohledu dlouhodobých provozních nákladů a nákladů na údržbu“, v jehož rámci budou hodnoceny konkrétní závazky navržené uchazeči, které nad rámec zadavatelem stanovených požadavků vytvoří předpoklady pro dosažení úspor dlouhodobých provozních nákladů stavby NVL a nákladů na její údržbu. P. Kramář dále podrobně popsal způsob vyhodnocení nabídek uchazečů z hlediska uvedeného hodnotícího kritéria.

    K 80 % váhy hodnotícího kritéria nabídkové ceny se zároveň vyjádřil p. primátor s tím, že tento směr je pozitivně vnímán zástupci EU.

    P. Kos uvedl, že nové projekty jsou zadávány až se 100% váhou hodnotícího kritéria nabídkové ceny, a dále upozornil na vzájemný vztah investičních a provozních nákladů.

  5. Na otázku p. Richtera, zda je zpracována DSP a výkaz výměr s kontrolním rozpočtem, odpověděl p. Bouček, že tato dokumentace byla zpracována jako výchozí podklad pro odhad ceny zakázky a zároveň byla využita pro vyhotovení technické a finanční části žádosti o spolufinancování z OPŽP. Zpracovaná DSP dále byla zčásti využita pro zpracování DSP zahajovací etapy 0007 – Nátoky, která je projednávána v režimu The Red Book FIDIC.

    P. Kramář zdůraznil, že tento dokument lze označit za velmi citlivý, jeho zveřejnění by mohlo mít za následek narušení soutěže, a je tedy nutné zabránit jeho nerovnému šíření.
    P. Richter dal ke zvážení poskytnutí výkazu výměr všem uchazečům z důvodu transparentnosti soutěže.
    P. Kos uvedl, že výkaz výměr byl vyhotoven pouze ve dvou paré, z nichž jedno bylo předáno řediteli OMI MHMP a druhé je bezpečně uloženo v sídle Hydroprojektu.

    P. Kramář uvedl, že poskytnutí výkazu výměr všem uchazečům by mohlo mít za následek konvergenci nabídek jednotlivých uchazečů, jež by mohla být do jisté míry v rozporu s koncepcí zakázky založené na obecných požadavcích na výkon a funkci, poskytující prostor pro kreativitu uchazečů.

    Pí Vlásenková uvedla, že výkaz výměr je standardním materiálem pro získání odhadu ceny tak rozsáhlé investice, ovšem není součástí zadávací dokumentace a proto není důvod jej uvolnit.

  6. P. Richter zmínil otázku, zda zadávací dokumentace připouští všechny technické alternativy konstrukce nové vodní linky.
    P. Kramář upozornil na omezení vyplývající z pravomocného územního rozhodnutí a z výsledků posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), a na skutečnost, že možnost uchazečů přicházet s vlastním technickým řešením je vymezena stanovenými požadavky na výkon a funkci.
    Na dotaz p. Richtera, zda vyhotovená zadávací dokumentace umožňuje využití jiných technologií při respektování platného územního rozhodnutí, p. Kos uvedl, že ano, že zpracování dalšího stupně projektové dokumentace je vázáno normativy pro navrhování čistíren odpadních vod, jako např. určitým počtem jednotlivých technologických prvků (např. česle, lapáky písku, lapáky tuků, usazovací nádrže atd.), jejichž řešení je variabilní, a biologická část vodní linky může být rovněž navržena s alternativním technologickým řešením. Na základě navržené koncepce čištění odpadních vod má zhotovitel prostor pro optimalizaci navrhované technologie.

  7. P. primátor uvedl, že k předloženému podkladovému materiálu očekával předložení stanovisek a variantních návrhů ze strany členů komise. 
    P. Tůma uvedl, že opozice nemá k dispozici vlastní odborný aparát, a proto bylo navrhováno, aby HMP nechalo zpracovat externí posouzení. 
    P. primátor v této souvislosti nabídl všem členům komise možnost využití součinnosti všech přítomných expertů.

  8. P. Pázler vznesl dotaz, zda komise bude posuzovat pouze stavbu NVL nebo do svého rozhodování pojme komplexně i další etapy, tj. celkovou přestavbu a rozšíření včetně kalového hospodářství. Dal ke zvážení možnost, aby jedním z kriterií byl termín dokončení stavby. P. primátor uvedl, že očekává na plánovaném semináři aktivní účast s možností otevření dalších otázek. Dále uvedl, že tato komise řeší podmínky zadávací dokumentace.
    P. Kramář k otázce termínu pro dokončení stavby uvedl, že k jeho zahrnutí do hodnotících kritérií nebylo ze strany HMP přistoupeno zejména z důvodu, že zakázka zahrnuje fáze, jejichž časová náročnost není spolehlivě předvídatelná a není zcela pod kontrolou dodavatele. Termín dokončení však, přestože není předmětem hodnocení, je obsažen v obchodních podmínkách veřejné zakázky, a vychází z harmonogramu realizace díla. P. Kramář zároveň zdůraznil, že při stanovení kvalifikačních předpokladů veřejné zakázky je nutno dosáhnout rovnováhy mezi principem otevřenosti veřejné zakázky a zajištěním dostatečné kvalifikace uchazečů.

  9. P. Richter se ještě jednou vrátil k možnosti oslovení SFŽP ve věci změny nižší váhy kritéria ceny. K dotazu p. Březiny, zda snížení váhy hodnotícího kritéria představuje návrh strany TOP 09, p. Tůma uvedl, že nikoliv.

  10. P. Kos charakterizoval použití modelu The Yellow Book FIDIC v době rozpracovanosti stavební dokumentace jako jediné umožňující fixovat cenu a přenést tak rizika na dodavatele. P. Kramář přisvědčil, že v případě The Red Book FIDIC za odchylky od podmínek předpokládaných soupisem prací a výkazem výměr obecně odpovídá zadavatel, naproti tomu v případě požadavků na výkon a funkci jsou vícepracemi pouze takové změny, které jdou nad rámec obecněji formulovaných okrajových podmínek zadávací dokumentace (požadavků na výkon a funkci), a v zásadě jen v takových případech tedy vzniká dodavateli právo na dodatečné plnění ze strany zadavatele.

  11. Členové komise koncem jednání diskutovali další postup projednávání tendru s ohledem na běh lhůty pro podání nabídek.  

Závěr:  

  1. Členové komise předloží p. primátorovi v termínu do 14.2.2011 své stanovisko k jednotlivým bodům „Podkladového materiálu pro jednání odborné komise k veřejné zakázce“ Celková přestavba a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) Praha na Císařském ostrově, stavba č. 6963, etapa 0001 - Nová vodní linka (NVL)“, resp. v případě nesouhlasu svůj případný protinávrh.
  2. Dne 18.2.2011 se v 10,00 hod. uskuteční v jednací místnosti Zastupitelstva HMP, Mariánské nám. 2, seminář na téma „Vývoj projektu ÚČOV Praha na Císařském ostrově a používané technologie čištění městských odpadních vod“, jehož gestorem bude p. Lohynský.
  3. Dne 18.2.2011 se po ukončení semináře uskuteční 2. jednání komise, jehož tématem bude projednání předložených připomínek ke „koaličnímu“ návrhu na změnu tendru. Tento náčrt dalšího postupu byl přítomnými členy komise jednomyslně přijat.

 

 

Zapsal: Ing. Jan Bouček, tajemník komise, v.r.

Ověřil: doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., předseda komise, v.r.

 

 

Příloha: presenční listina