Datum konání:    21. 2. 2008

Přítomni:    dle prezenční listiny

 

 

1. Program jednání

Předseda BV ZHMP, P. Žďárský, navrhl úpravu programu 2. jednání výboru, a to vložit za bod 2. Kontrolu zápisu nový 3. bod  Konečná zpráva k Nuselskému mostu. Ostatní body se pouze přečíslují.

Upravený program byl odsouhlasen všemi přítomnými členy /8-0-0/.

 

 

2. Kontrola zápisu

Zápis z minulého jednání BV ZHMP byl odsouhlasen bez připomínek.

 

 

3.  Souhrnná závěrečná zpráva Nuselský most – bezpečnostní nástavba

Písemný materiál doplnil řed. TSK, Ing. Dostál. Uvedl, že sdělovací prostředky uváděly nesprávné finanční náklady za provedené práce a že celková fakturovaná částka byla    6,451 292 Kč, vč. DPH.  Stavbu zhodnotil jako úspěšnou, nadstavba je funkční, nikdo se nepokusil poškodit či odcizit plechy a údržba je poměrně snadná. Prioritou však zůstává, že nedošlo k žádnému úspěšnému překonání.

P. Žďárský – uvedl genezi celé přípravy a realizace nadstavby NM a zhodnotil velmi kladně její funkčnost, která slouží k zamezení překonání osobami, které jsou v momentálně těžké životní situaci nebo exhibicionisty.

diskuze:

RNDr. Habrnal – dotázal se, jak bude prováděna údržba hrazení a nástavby NM

Ing. Dostál – sdělil, že vzhledem k použitému materiálu je předpoklad, že nebude docházet ke znečištění a  údržba bude snadná. Také bude prováděna pravidelná pololetní kontrola technického stavu konstrukce, ke kontrole nástavby bude také  napomáhat kamerový systém.

MUDr. Schwarz – z pohledu ZZS HMP tuto instalace hodnotí velmi kladně, neboť došlo k poklesu: – 50 % pokusů a – 100 % úbytku sebevražd

P. Žďárský – pro informaci uvedl, že byl zaznamenán zájem o konstrukci i ze zahraničí, proto si nechalo  hl. m. Praha tuto variantu zábran („skluznou“)  patentovat

 

usnesení:

BV ZHMP konstatuje, že realizace zábran na Nuselském mostu byla velmi úspěšná, za 9 měsíců jejich instalace došlo k výraznému poklesu pokusů a sebevražd (- 100 %) a v rámci pokusů nebyly tyto zábrany překonány.

BV ZHMP ukládá řediteli TSK HMP realizovat měsíční kontrolu technického stavu a funkčnosti zábran, v případě podezření realizovat kontroly častěji.

hlasování 8-0-0

 

4. Stálé téma: Metropolitní policie

Na tomto jednání nebylo téma projednáváno.

 

 

 

 

5. Vyhodnocení zprávy PČR-SHMP o  bezpečnostní situaci v HMP za rok  2007

Podrobný komentář k předložené písemné zprávě provedl řed. Policie ČR-SHMP, plk. JUDr. Želásko. Konstatoval, že zpráva vychází ze statistických údajů – v roce 2007 došlo k poklesu kriminality o 2,6 %, v hodnocení zprávy Policejního prezidia nebylo uvedeno, že vyjma Jihočeského kraje (pokles o 306 TČ)  došlo pouze ve správě hl. m. Prahy k poklesu o 2 299 trestných činů. Dalším pozitivním údajem je, že za posledních 8 let došlo ke snížení u celkové kriminality o 32 847 TČ, což není zanedbatelný údaj. Největším problémem v Praze jsou krádeže prosté (z aut, bytů, uliční kriminalita). Pozitivní je pokles u kapesních krádeží, povedlo se odhalit několik organizovaných mezinárodních skupin, plně je využíván městský kamerový systém, pozitivní podíl na poklesu kapesních krádeží má  důslednější hlídání pohybu osob na parkovištích, pravidelné kontroly v místech odbytu kradených věcí apod.

Největší problém, s kterým se potýká PČR v hl. městě, je počet trestných činů na jednoho policistu (pražský průměr je 19,7 trestného činu na 1 policistu), avšak v porovnání s ostatními místy je to např. v Jeseníku 4,5 TČ na 1 policistu, v Chomutově 15 TČ na 1 policistu.  Důvodem nižšího objasňování trestné činnosti je především trvalý propad v početním stavu policistů: v závěru roku 2007 činil podstav 740 policistů a na začátku roku 2008 bylo podáno dalších  asi 140 nových žádostí o odchod ze služebního poměru. Motivace policistů, kteří jsou z 65 % mimopražští (rostou jim náklady na cestovné, ubytování atd.), je nepatrná v porovnání s platy  policistů z jiných krajů, ale především jsou  pražští policisté pod enormním tlakem při své činnosti.

Tento stav se snaží jako ředitel pražské správy řešit,  proto oslovil  dopisem 1. náměstka primátora, Mgr. Blažka, a dále cestou přes Policejní prezidium, ale vše je otázka přidělených finančních prostředků, kterými disponuje. Základní prioritou je stabilizace policistů, ale v současnosti prováděný nábor přinese reálné výsledky nejprve za 2 roky a pražská správa se brzy  dostane na kritickou hranici s podstavem 1000 policistů. Na Policejním prezidiu a Ministerstvu vnitra ČR se nyní řeší reforma Policie ČR, a proto kvitoval přijetí jeho připomínek, aby se začala porovnávat a zohledňovat zatíženost  policistů v různých krajích.

diskuze:

Mgr. Blažek – vysoce kladně zhodnotil pokles počtu spáchaných trest. činů o čtvrtinu, ale ve zprávě postrádá konkrétní důvody tohoto poklesu. Domnívá se, že to nemá přímou souvislost s počtem policistů, protože paradoxně klesá i objasněnost. Je nutné snižovat především administrativní činnost policistů, aby byli co nejvíce v terénu jako městští  strážníci. To spolu s pořízenými radary a využitím MKS přispívá např. k poklesu dopravní nehodovosti. Všechny tyto aspekty a podíl složek ZBS zapracuje do komplexní zprávy o bezpečnosti v HMP, kterou předloží v dubnu 2008.

P. Žďárský – akceptuje názor nám. Blažka, ale vzhledem k početnímu stavu policistů PČR-SHMP je 20 % objasněnost kladným výsledkem. Je nutné konstatovat, že významným způsobem přispívají k činnosti Policie ČR strážníci Městské policie.

RNDr. Habrnal – uvítal by ze strany pražské PČR náměty a návrhy pro Radu HMP – např. změny vyhlášek přispívajících k omezení kriminality. Dotázal se, jaký by byl výsledek objasněnosti TČ při plném stavu policistů ?

plk. JUDr. Želásko – PČR chce řešit a omezovat zbytečné byrokratické úkony, které zatěžují policisty, ale především specifičnost hl. města by se měla odrazit v zásadní změně přístupu ze strany MV ČR a Policej. prezidia

RNDr. Habrnal – HMP svými vyhláškami omezilo prostituci, výskyt heren, celonoční otevření bazarů – co konkrétního PČR požaduje od hl. m. Prahy, aby to vedlo ke snižování prostoru pro konání trestné činnosti ?

plk. JUDr. Želásko – na poradě u nám. Blažka byly projednány dva  připravované návrhy pozměňujících vyhlášek

Mgr. Blažek – v dopravě lze policii pomoct zjednodušením legislativních pravidel, dále součinností při různých akcích s velkým počtem osob, které odebírají policisty z ulice, nebo iniciativou k novele zákona o provozu bazarů atd.

MUDr. Kouba – domnívá se, že za poklesem nápadu TČ se skrývá i mnoho krádeží, které vůbec nejsou nahlášeny

usnesení:

BV ZHMP konstatuje s uspokojením, že hl. m. Praha jako jediný region v celé ČR vykazuje snížení  nápadu trestné činnosti, a to o 2,6 % oproti roku 2006.

BV ZHMP konstatuje, že objasněnost trestné činnosti za rok 2007 (20,1 %) je výsledkem  nepříliš pozitivním, avšak s přihlédnutím na celkový personální stav  Policie ČR-SHMP je tento údaj odpovídající.

BV ZHMP konstatuje a čísla uvedená ve zprávě PČR to potvrzují, že kraj Praha vykazuje největší podíl kriminality z celé ČR, tj. bezmála ¼ z celkového počtu kriminality ČR, pracovní zátěž policistů v hl. m. Praze je 2 – 3 násobná, ale platové podmínky policistů  jsou zvýhodněny pouze zanedbatelně.

BV ZHMP trvá na svém dlouhodobě prosazovaném doporučení, aby se výrazně zlepšily platové podmínky pro policisty HMP, jinak hrozí Policii ČR-SHMP kritický stav.

BV ZHMP ukládá nám. Blažkovi, event. vyzývá primátora HMP, vyvolat jednání s ministrem vnitra ČR v této záležitosti.

usnesení 8-0-0   

 

6. Zpráva k bezpečnostní situaci v HMP za leden 2008

6a. PČR-SHMP

Plk. JUDr. Želásko zmínil z písemné zprávy některá data a seznámil členy výboru se zavedením nového systému statistiky Policie (ETŘ).

diskuze:

Ing. Pázler – vznesl dotaz, co je příčinou enormního nárůstu vloupání do bytů a rodinných domů uvedeného ve zprávě za leden

usnesení:

BV ZHMP bere informaci PČR-SHMP k bezpečnostní situaci v HMP za leden 2008  na vědomí.

hlasování 8-0-0 

6b. HZS HMP

Plk. Pešek, který zastupoval řed. Gosmana,  vyzdvihl ze statistických údajů nárůst počtu požárů o  6 % oproti roku 2007.

diskuze:

RNDr. Habrnal – k požáru v OC Palladium uvedly sdělovací prostředky, že někteří návštěvníci nechtěli opustil prostor – jak se taková situace řeší?

plk. Pešek – evakuace všech osob byla ukončena za 40 minut

P. Žďárský – požádal ředitele HZS o předložení písemné zprávy o zásahu v OC Palladium na příští BV

usnesení:

BV ZHMP bere informaci HZS HMP k bezpečnostní situaci  za leden 2008 na vědomí s tím, že se na příštím zasedání bude zabývat otázkou zásahu v OC Palladium.

hlasování 8-0-0

6c. ZZS HMP

Písemnou zprávu krátce doplnil MUDr. Schwarz konstatováním, že byl zaznamenán pokles volání na l. 155. Dále vyjádřil podivení nad 40 minutovou evakuací z OC Palladia, neboť ze Sazka arény  je evakuace spočítána na 10 minut.

diskuze:

P. Žďárský – k připomínce ředitele ZZS o evakuaci se vyjádřil, že byla  předčasná

 

usnesení:

BV ZHMP bere informaci ZZS HMP k bezpečnostní situaci v HMP za leden 2008  na vědomí.

hlasování 7-0-0

(odešel Adámek)

 

6d. MP HMP

Zprávu doplnil nám. ředitele  MP, Ing. Bláha,  sdělením, že současný stav strážníků je 2 133 a i MP zaznamenala mírný pokles počtu volání na l. 156.

 

usnesení:

BV ZHMP bere informaci MP HMP k bezpečnostní situaci za leden 2008 na vědomí.

hlasování 7-0-0

 

 

7. Různé

----

 

 

 

 

Příští jednání BV se uskuteční v pondělí  17. 3. 2008 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti    č. 430, Praha 1, Mariánské nám.2 , 3. patro

 

Zapsala:    R. Procházková

 

Ověřil:        P. Žďárský

 

        Ing. P. Beran

 

        Ing. V. Pázler