Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Ing. Marcel Rückl, Petr Zajíček, Radek Lohynský, Ing. Vladislav Mareček, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, Ing. Antonín Weinert CSc., RNDr. Jiří Witzany Ph.D,

 

Omluveni:  Mgr. Petra Kolínská, Štěpán Šlosár,  Ing. Jan Heroudek

 

 

 

Program jednání:

 

  1. Zpráva o zimní údržbě komunikací ve správě TSK hl.m. Prahy
  2. Mýtný systém
  3. Městský kamerový systém
  4. Informace o průběhu zavádění zón placeného stání na území hl.m. Prahy
  5. UAZ (územně analytické podklady ) – listopad ZHMP schválení
  6. Informace o obnově a rozšiřování světelné signalizace a telematických systémů
  7. Různé

 

 

 

Ve 14:00 hod přítomné přivítal a jednání zahájil předseda Výboru dopravy ZHMP Ing. Vodrážka, který navrhl změnu v programu spočívající v předřazení bodu č. 2. před ostatní body.

 

Hlasování:         pro: 10

proti: 0

zdržel se: 0

Změna programu byla schválena.

 

Ověřovatel zápisu: navržen byl Ing. Karel Březina

 

Hlasování:         pro: 10

proti: 0

zdržel se: 0

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen Ing. Karel Březina   

 

 

 

Bod 1: Mýtný systém

 

Ing. Březina: Dostal jsem email ve kterém mi bylo napsáno, že ke třem bodům jednání mi nebudou zaslány podklady, že jsou moc objemné. Myslím, že bychom měli dostávat písemné podklady ke všem bodům. A tedy jestli dnes poprvé uvidím prezentaci k mýtnému systému obávám se, že zde nebudeme moci vést fundovanou rozpravu.

 

Ing. Vodrážka: Naprosto souhlasím a myslím, že bychom si z dnešního jednání měli odnést dokumentaci a na příštím jednání bychom měli zařazenu tuto prezentaci. Apeluji tedy na všechny, kteří zde přispívají, aby materiály předkládali tajemníkovi s dostatečným předstihem.   

 

Bod 2: Zpráva o zimní údržbě komunikací ve správě TSK hl.m. Prahy

 

Zprávu přednesl Ing. Petr Kožíšek, správní náměstek, TSK hl.m. Prahy. Materiál, který máte před sebou je ve zkratce zaměřen na rozsah komunikací, způsob připomínkového řízení a způsob zajištění zimní služby jak z hlediska materiálního, tak i organizačního. Materiál dále ve stručnosti popisuje plán zimní údržby komunikací, který byl schválen usnesením Rady HMP č.1474 ze dne 1.10. letošního roku. V něm je uveden kompletní rozsah komunikací na území hl.m. Prahy, které jsou ve správě TSK hl.m. Prahy. 3 815 km komunikací spravuje TSK hl.m. Prahy a 2 308 km jsou  ostatní komunikace ve správě soukromých subjektů či městských částí. V rámci zimní služby ve vztahu k zákonu č. 13 Sb., o pozemních komunikací a prováděcí vyhlášky č. 104 zatřiďujeme komunikace pro provádění zimní služby do pořadí. Nejdůležitější a dopravně nejzatíženější komunikace se zařazují do prvního pořadí, komunikace sběrné se zařazují do druhého pořadí. Ve třetím pořadí jsou většinou komunikace IV. třídy tzn. chodníky či obslužné komunikace. Způsob údržby a časové limity jsou popsány v další části této zprávy. Z hlediska dodržení limitu je rozhodující, že od vzniku závady ve sjízdnosti se neprodleně dává pokyn k zahájení zmírňování těchto závad do 30 minut po vyhlášení výjezdu a s termínem pro zmírnění závad na těchto komunikací do 4 hodin. V rámci našeho operačního plánu máme ještě rozdělené první pořadí na sekce 1A a 1B. Sekce 1A jsou komunikace s nevhodnými spádovými poměry a tam je limit ošetření do 2 hodin. V současné době jsou na území hl.m. Prahy nejvíce používány chemické rozmrazovací látky. Řízení zimní služby provádí štáb zimní služby, který se schází pravidelně každý pátek na půdě TSK hl.m. Prahy, kde jsou přítomni zástupci odboru dopravy, Policie ČR, Dopravního podniku hl.m. Prahy a.s., zástupci zhotovitelů a TSK hl.m. Prahy. Řeší se provozní problémy, předpověď počasí, přijatá opatření a zároveň se řeší dopravní opatření na víkend.

 

Diskuze:   

 

Ing. Weinert: Jaké máte finanční prostředky na zajištění letošní zimy? A jak jste na tom finančně ve srovnání s předchozími roky, když Vám letos byly kráceny provozní dotace asi o 1,5 mld. Kč?

 

Ing. Petr Kožíšek: Délka zimního období je stanovena zákonem od 1.11. do 31. 3.. Rada HMP schválila plán zimní údržby, což představuje rozsah údržby a od toho se odvíjí počet nasazené techniky. Zima se platí dvousložkově tzn. jednak platíme disponibilní techniku a pracovníky a dále výkony techniky a spotřebovaný materiál. Loňská zima v období 2007 - 2008 nás vyšla na 287 mil Kč předchozí zima 2006 - 2007 stála 303,25 mil. Kč. V letošním rozpočtu schváleným Radou HMP máme na zimní údržbu 292 mil. Kč.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.  

 

Hlasování:         pro: 10

proti: 0

zdržel se: 0

 

 

Bod 3: Městský kamerový systém

 

Ing. Vodrážka: Po dohodě s kolegy bychom zde postupovali stejně jako v případě mýtného systému. Vzhledem k tomu, že jsme neměli dopředu dokumentaci tak bychom odložili projednávání tohoto bodu na příští jednání.

 

Bod 4: Informace o průběhu zavádění zón placeného stání na území hl.m. Prahy

 

Materiál přednesl Ing. Čadský z odboru dopravy MHMP. Na červnovém jednání jsem Vás informoval o novinkách v této oblasti. Jednou z nich byla změna nařízení 11/2007 Sb.hl.m. Prahy,  kterou se vymezují oblasti hl. m. pro zavádění zón placeného stání. Novelou nařízení došlo k odstranění některých nesouladů, které byly zjištěny při fyzickém vyznačování zón placeného stání popř. které vycházely z poznatků získaných městskými částmi v průběhu prvních měsíců provozu samotných zón placeného stání. Veškeré tyto změny jsou již provedeny a jsou plně funkční. O týden dříve tedy 10.6.2008 Rada hl.m. Prahy usnesením č. 749 schválila nový ceník pro zóny placeného stání na území hl.m. Prahy a změnila Zásady pro zřizování zón placeného stání na území hlavního města Prahy. Novinkou ceníku bylo zavedení desetihodinové parkovací karty, která opravňuje ke stání v rezidentních zónách v době od 8.00 do 18.00 hodin a která je určena především pro řemeslníky provádějící např. opravy v bytech vyžadující delší čas než 2 hodiny. Dá se říci, že po zavedení této karty výrazně ubylo stížností na zóny placeného stání. Další změnou je placení poplatku na automatech v Eurech, která reagovala na posílení koruny. Vzhledem k tomu, že částka na úpravy automatu je cca 400 Kč, bylo dohodnuto se správci zón, že k této změně dojde v souvislosti se zaváděním aplikace Opencard. Na pravobřežní části Prahy 1, kde nejvíce dochází k platbám v Eurech, jsou již parkovací automaty přednastaveny na nové ceny. Na ostatních městských částech dosud nejsou, jelikož aplikace Opencard zde zatím není zavedena. Na příjmy hl.m. to nemá téměř žádný vliv, protože platby v automatech v Eurech jsou téměř nulové. Další významnou změnou byla změna Zásad pro zřizování Zón placeného stání umožňující vydat rozhodnutí o povolení výjimky z místní úpravy provozu na pozemních komunikacích, která má umožnit přímým příbuzným starých, těžce nemocných či invalidních obyvatel parkování v konkrétních částech zón placeného stání. Výjimku lze vydat maximálně na 3 RZ respektive SPS a maximálně na 5 ulic v okolí.  Zatím jich bylo vydáno ÚMČ (Praha 1 - 5 výjimek, Praha 2 - 75 výjimek, Praha 3 – 86 výjimek a Praha 7 – 70 výjimek). MČ Praha 3 má zájem vyhovět požadavkům občanů a rozšířit zónu placeného stání na celé území městské části. Jde pouze o rozšíření oblasti 3 bez vlastního vyznačení jednotlivých zón. Cílem rozšíření oblasti 3 je umožnění všem obyvatelům městské části získat parkovací kartu a tím i možnost parkování v okolí úřadů, lékařských zařízení apod., která jsou pro ně v současné vozidlem nedostupná.

 

Diskuze:

 

RNDr. Witzany: Chtěl jsem se zeptat k technice placení na automatech. Kolik bude stát instalace aplikace Opencard a zda se připravuje placení parkovného prostřednictvím SMS?

 

Ing. Čadský: Odbor dopravy MHMP v rámci prvních jednání při zavádění Opencard přišel s myšlenkou placení parkovného pomocí této karty. Podle informací firmy Haguess už měly být tyto moduly odzkoušeny na parkovacích automatech a měly být i osazeny. Zatím to tak není a v tuto chvíli probíhá se společností Haguess další jednání. Co se týká ceny to by věděl spíše odbor informatiky, protože my jsme se společností Haguess smlouvu neuzavírali. Změna kurzu Euro vycházela cca na 400,- Kč. Co se týká platba formou SMS, vím, že odbor informatiky dostal za úkol vypracovat prvotní studii. Zatím přišla jedna nabídka s tím, že zákazník by se při kontrole prokazoval platnou SMS. Podle mého názoru, ale město takovouto formu nechce, protože nechceme, aby např. z pohodlí kavárny si zákazníci prodlužovali dobu parkování. Je zájem, aby člověk k parkovacímu automatu došel. Zároveň bez kontrolního lístku z parkovacího automatu by byla obtížná kontrola placení ze strany městské policie.

 

Ing. Antonín Weinert: Chtěl bych požádat organizátory zón placeného stání, aby ke konci roku pro Výbor dopravy připravili souhrnnou zprávu, kde by zhodnotili veškeré aktivity týkající se zón placeného stání tzn. jaký vliv mělo zavedení zón na dopravu v klidu, jaké jsou příjmy a investice, apod. a další doporučení do budoucnosti.

 

Ing. Vodrážka: Při rozšiřování zón placeného stání většinou dochází k vytěsnění dopravy s tím, že se přesune někam jinam. Okrajové městské části tedy bojují s tím, že občané nechávají své automobily na okrajových částech. Na území města je nedostatek parkovišť P+R. Na problematiku rozšiřování ZPS je třeba nahlížet globálně, protože když jednotliví starostové budou hájit jen svoje zájmy, budeme jen přesouvat automobily z aktivnější městské části na méně aktivní. Výbor dopravy by měl zastřešovat zájmy celého hl.m. Prahy a proto apeluji na pana náměstka Mgr. Rudolfa Blažka a Radu HMP, aby bylo skutečně důkladně postupováno při případném rozšiřování těchto zón v rámci celého území hl.m. Prahy.

 

Zajíček: Byl jsem účasten prvních jednání k problematice ZPS a tam bylo naznačeno, že se počítá se zavedením zón placeného stání na celé území města. Tedy bylo by dobré mít nějaký systém pro dopravu v klidu.

 

Ing. Vodrážka: Souhlasím, myslím, že musí být jasná možnost a koncepce, pokud automobilovou dopravu někam vytěsňujeme, tak aby ta auta měla kde stát a je jedno jestli budou odstavena na P+R či na parkovištích zdarma nebo na zakladačích.

 

Ing. Valenta: Podobný problém jsme řešili na Zbraslavi. Celodenně odstavené automobily blokovaly místa u úřadů, obchodů a zdravotních zařízeních. Ve čtyřech úsecích tam bylo omezeno parkování pouze na jednu hodinu. Městská policie dohlížena na dodržování tohoto opatření a situace se značně zlepšila a celodenní odstavy se přesunuly do okolní zástavby.   

 

Ing. Čadský: Změna ZPS, která bude předkládána do Rady HMP na území MČ Praha 3 nedochází z rozšíření ZPS. 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí s tím, že pokud by mělo dojít k rozšiřování ZPS měli bychom změnu důkladně projednat i s ohledem na vytěsněné automobily.

 

Hlasování:         pro: 10

proti: 0

zdržel se: 0

 

 

Bod 5: UAZ (územně analytické podklady ) – listopad ZHMP schválení

 

Materiál přednesla Ing. arch. Libuše Hadravová, odbor územního plánu MHMP. Materiál jsme Vám již předkládali v červnu tohoto roku ve fázi rozpracování. Úkol vypracovat územně analytické podklady dále jen UAZ nám ukládá nový stavební zákon. Útvar rozvoje hl.m. Prahy vypracoval UAZ kraje již v loňském roce. Předpokládáme, že materiál budeme předkládat na prosincové jednání Zastupitelstva HMP a materiál se v Zastupitelstvu neschvaluje. Dále bych předala slovo panu kolegovi Čtyrokému. Rozdíly mezi UAZ kraje a obce jsou zejména v podrobnosti. UAZ obce se zpracovávají v měřítku 1:10 000, mají cca 200 sledovaných jevů. Jejich primárním účelem je být vstupem pro zpracování územně plánovacích dokumentací zejména pro zpracování konceptu Územního plánu hl.m. Prahy. Výsledným hodnocením jsou SWOT analýzy. Grafická část se skládá z 26 výkresů, 4 hlavních výkresů a 21 tématických výkresů. Po projednání materiálu bude celý dokument dostupný na webových stránkách.

 

Diskuze:

Zajíček: Jakým způsobem budou UAZ promítnuty do konceptu Územního plánu hl.m. Prahy?

 

Čtyroký: UAZ jsou zpracovávány stejným týmem jako koncept ÚPn hl.m. Prahy a zároveň slouží jako průzkumy a rozbory konceptu ÚPn hl.m. Prahy. UAZ stanovují současný stav území a koncept ÚPn hl.m. Prahy zahrnuje rozvoj a transformaci území.

 

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.

 

Hlasování:         pro: 9

proti: 0

zdržel se: 0

 

 

Bod 6: Informace o obnově a rozšiřování světelné signalizace a telematických systémů.

 

Materiál přednesl Ing. Jaromír Muchka, oddělení provozu telematických systémů TSK hl.m. Prahy. V letošní roce se v rámci obnovy realizovaly SSZ Anglická – Bělehradská, Na Pankráci - Děkanská vinice, Evropská - Červený vrch (přechod), Jeremiášova – Mukařovského. V současné době probíhá ještě obnova přechodu na Žernosecké. Nové signalizace se realizovaly na přechodu na Ústřední, K Horkám  - Elišky Junkové, Freyova  - U vysočanského pivovaru (přechod), Patočkova - U dělnického cvičiště, Evropská – přechod Dejvická. Počítáme, že do konce letošního roku bude ještě realizováno Sekaninova – Svatoplukova, Křižíkova – Prvního pluku, K Pazderkám – Dunajecká. Nové křižovatky, které bychom chtěli realizovat jsou Horňátecká – Třeboradická,  Horňátecká – Přemyšletická, Mariánská – U koupadel, Plzeňská – Erbenova, Evropská – Nová Šárka, Zálesí – Novodvorská. Výstavba začíná tím, že se musí připravit kompletní dopravní řešení. Poté nastávají největší problémy při výkupech pozemků. Soukromý majitel většinou chce vykoupit i přilehlé pozemky, které však nepotřebujeme a souhlas nám nedá. V současné době máme i lokality, které nám Správa železniční dopravní cesty blokuje. Dále máme občas problémy při jednáních s městskými částmi. Je logické, že městské části mohou mít např. architektonické představy, které však z tohoto projektu hradit nemůžeme. Na příští rok je již sestaven předběžný plán a předpokládáme, že budeme realizovat cca 70 SSZ. Novinkou projektu je, že do rekonstrukce SSZ zahrnujeme i cyklistické stezky a ve zvýšené míře aplikujeme aktivní preferenci MHD.

 

Z hlediska telematických systémů jsme realizovali 10 radarových systémů na Praze 8. V současné době se na Praze 6 připravuje informační tabule na Podbabské, Karlovarské a Libské. Ve spolupráci s městským kamerovým systémem připravujeme na Jižní spojce osazování speciálních kamer, které nám sbírají různá telematická data např. počty vozidel, identifikace kolon. Dále se připravuje informační tabule tzv. travel time (dojezdová doba) od Letiště Praha – Ruzyně na Evropskou.

 

Diskuze:

 

RNDr. Witzany: Jakou koncepcí rozvoje SSZ se plán řídí a kdo rozhoduje o pořadí? A jak je to s uvedenou Smlouvou na údržbu, obnovu a dodávku zařízení pro řízení dopravy v hl. m. Praze? Zmínil jste, že rychlost obnovy a výstavby nedosáhla předpokládaných hodnot. Jak tomu mám rozumět?

 

Ing. Muchka: Požadavky na výstavbu SSZ vycházejí z městských částí, poté jsou vyhodnoceny zdali vyhovují normám. My kompletně připravíme podklady a samotné rozhodnutí o realizaci přísluší odboru dopravy MHMP. Vyhodnocení se provádí dvojí. Jednak je vyhodnocení zkušebního provozu a po dvou měsících provozu se signální program dolaďuje a vyhodnocuje se. Smlouva je uzavřena na 15 let a je v ní uvedeno co se za těch 15 let má realizovat. Realizace SSZ trvá podle rozsahu stavebních prací 14 dní až 3 týdny. Příprava akce trvá přibližně rok a půl. Předpokládali jsme, že rozjezd tohoto projektu bude rychlejší. S ředitelem odboru dopravy MHMP jsme se dohodli na způsobu zadávání pro projektanta, čímž by mělo dojít k podstatnému urychlení. A také přeneseme zodpovědnost za dopravní řešení na projektanta.

 

Ing. Weinert: Existuje nějaké počítačové řešení v dané oblasti dopravy s následkem možné úpravy signálního plánu, tak aby na sebe křižovatky navazovaly?

 

Ing. Muchka: Ovládání velkého množství křižovatek je staženo na Dopravní řídící ústřednu, která je umístěna Na Bojišti a kde jsou umístěny dva velké počítače. Tyto křižovatky jsou tzv. v dynamickém řízení tzn., že programy jsou nastavovány dle potřeb dopravy. Křižovatky, které nejsou zde začleněny a nereagují na intenzity dopravy jsou buď v koordinovaných tazích a nebo jsou izolované.

 

Zajíček: Materiál neobsahuje novou výstavbu, která je prováděna OMI MHMP. Smlouva se bude kontrolovat po pěti letech, kdy bude vyhodnocena a kdy z jejího neplnění mohou vyplynout nějaké sankce. To na objasnění situace. Dále bych se chtěl zeptat, jak je zásobník prací konzultován s OMI MHMP, tak aby křižovatky, které se nově staví navazovali na rekonstruované mimo investiční oblast OMI. A jak dalece je připravený plán obnovy a výstavby dalších křižovatek s ohledem na ÚPn hl.m. Prahy.

 

Ing. Muchka: S OMI MHMP toto projednáváme společně s odborem dopravy MHMP. V této souvislosti bych chtěl podotknout, že v současné době je mnoho soukromých investorů, kteří staví SSZ. Jedná se cca o 80 SSZ, které nejsou ve správě TSK hl.m. Prahy, což je obrovský problém. V zásadě jsou v majetku firem a nebo probíhá proces předávání prostřednictvím OSM MHMP.

 

Zajíček: Doplnil bych, že  často se stává, že developer předá budoucímu uživateli stavbu včetně dopravní signalizace, ale pak už nelze najít technickou dokumentaci. Předloni jsme tuto situaci  řešili s ředitelem odboru správy majetku MHMP a hodně se toho podařilo vyřešit, ale přesto jsou ještě křižovatky, které nejsou předané řadu let. Ještě by mě zajímalo zda je už předaný Zlíchovský tunel?

 

Ing. Muchka: Pokud já mám informaci je to těsně před předáním.

 

Návrh usnesení: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.

 

Hlasování:         pro: 9

proti: 0

zdržel se: 0

 

Různé:

 

Zajíček: Chtěl bych požádat členy Výboru, aby na příští jednání si přinesli či zaslali tajemníkovi Výboru dopravy svoje náměty na projednání na tomto výboru v příštím pololetí.

 

Strategický plán

 

Materiál přednesl Ing. Jiří Jaroš, vedoucí oddělení strategické koncepce ÚRM. V materiálech, které máte před sebou jste obdrželi cd s kompletní a nejaktuálnější verzi. Dále v přiložené prezentaci máte stručný výtah hlavních bodů týkajících se dopravní problematiky. Chtěl bych připomenout, že Strategický plán má několik hlavních funkcí. Jednak je programem rozvoje hlavního města Prahy což vyplývá ze zákona o hl.m. Praze dále je programem rozvoje územního obvodu kraje a dále je strategií rozvoje regionu soudržnosti Praha. A jako takový bývá využíván např. pro tvorbu dokumentů, které jsou nutné k tomu, aby Praha mohla čerpat prostředky z fondů EU. Strategický plán byl přijat v roce 2000 a v roce 2004 Zastupitelstvo HMP rozhodlo o potřebě aktualizace tohoto materiálu. Aktualizovaná verze, kterou máte před sebou vznikla především na základě workshopů. Důležitou fází přípravy bylo hodnocení SEA a vlivu na NATURA 2000. Aktualizovaný Strategický plán byl i s hodnocením SEA předložen Ministerstvu životního prostředí ČR k posouzení. V září tohoto roku vydalo Ministerstvo životního prostředí ČR souhlasné stanovisko. Budeme usilovat o to, aby na tento materiál navazoval podrobnější a konkrétnější materiál o realizaci strategické koncepce, ale tento není účelné spojovat s  obecným materiálem, neboť podrobnější materiál by podléhal hodnocení vlivu na životní prostředí a jakákoliv změna by vyžadovala opětovné projednání, které je poměrně zdlouhavé. Dopravy se v materiálu týkají čtyři strategické cíle, kterými jsou veřejná doprava (příměstská a městská), automobilová doprava a její řízení, dálková a mezinárodní doprava, pěší a cyklistická doprava. Jednotlivé kapitoly obsahují stručné analýzy, základní strategické cíle a pouze vybrané aktivity a principy realizace.   

 

Zajíček: Jelikož Výbor dopravy teď již není usnášení schopný nebudeme o bodu hlasovat. Ale tento materiál bude předložen do Zastupitelstva HMP a tedy budeme o tomto bodu hlasovat na jednání Zastupitelstva.

 

RNDr. Witzany: Písemně jsem obdrželi materiál o nehodě ve Stromovce, ale nikdo nám to neokomentoval.

 

Ing. Marek: Zástupce OMI MHMP se z dnešního jednání omluvili nicméně materiál jste obdrželi v písemné formě.

 

RNDr. Witzany: Domnívám se, že materiál je natolik závažný, že bychom jej chtěli okomentovat a

prodiskutovat.

 

Zajiček: Na příští jednání tedy pozveme zástupce OMI MHMP, aby nám podali komentář k této problematice.

 

 

   

 

 

 

Ing. David Vodrážka

předseda výboru dopravy

 

 

 

 

Ing. Karel Březina   

ověřovatel zápisu

 

 

 

 

 

 

Ing. Jan Heroudek

tajemník výboru dopravy